Keddi sajtótájékoztatóján Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke sérelmezte, hogy Szabadkán a nemzetitanács-választásról szóló értesítéseket a költségvetés szűkösségére hivatkozva nem postán küldik szét, hanem demokrata párti aktivisták fogják kivinni a polgárokhoz, valamint azt is, hogy ugyanitt a szavazatszedő bizottságokban a Magyar Összefogásnak egyetlenegy tagja sincs. Lapunk annak járt utána, hogy a nemzetitanács-választásokat lebonyolító Központi Választási Bizottság miként rendelkezik az érintett témáról.
A Központi Választási Bizottság (KVB) a nemzeti tanácsokról szóló törvény értelmében jár el a választás során, nyilatkozta lapunknak Tordé Rozália, a KVB elnöke. A törvény szerint a szavazatszedői bizottság egy úgynevezett állandó tagságból és egy bővített összetételből áll. Szavai szerint az állandó tagságba a KVB nevezi ki a személyeket és a törvény által előirányzott feltétel szerint a fent említett személyeknek szerepelniük kell a külön kisebbségi választói névjegyzéken.
– A törvény emellett nem tartalmaz más utasítást az állandó szavazatszedői bizottság összetételével kapcsolatban. Mivel a KVB nem ismerheti a terepen lévő személyeket, így nem tudnánk milyen módszerrel kinevezni a szavazatszedői bizottság tagjait. Ezért az ügyviteli szabályzatunk alapján az önkormányzati közigazgatási hivatalok vezetőire, vagy az általuk kinevezett személyekre – tulajdonképpen ők a mi munkatársaink, részt vettek már külön kiképzésen is – ruháztuk rá azt a feladatot, hogy ismerve a terepet, ajánljanak személyeket az állandó szavazatszedői bizottságba – részletezte Tordé Rozália.
Két feltétel szerint lehetett ajánlani tagokat, egyrészt a személynek szerepelnie kell a kisebbségi névjegyzéken, másrészt a KVB szabályzata szerint ezek olyan személyek lehetnek, akik már valamilyen választási folyamatot levezetettek, vagyis van tapasztalatuk.
– Tudjuk, hogy június 6-án a legnagyobb feladat és felelősség rájuk hárul. Egy szavazóhelyen akár négy vagy öt jegyzőkönyvet is vezetniük kell. Nem jelölhető akárki az állandó tagságba. De ez csak egy jelölés, a kinevezést a KVB végzi – szögezte le a KVB elnöke.
Az állandó szavazatszedői bizottság mellett van az úgynevezett bővített összetételű szavazatszedői bizottság, amelybe viszont a választási listák benyújtói küldenek képviselőket.
– Amennyiben egy választási lista érdekelt abban, hogy figyelje a szavazatszedők munkáját, vagy részt venne a munkájukban, akkor szavazóhelyenként jelölhetnek egy tagot és egy helyettest – magyarázta az elnök.
Szavai szerint minderről akkor értesítették a listaállítókat, amikor kézbesítették a végzést arról, hogy a listájuk el lett fogadva.
– Vannak olyan listaindítók is, akik nem élnek ezzel a joggal – tette hozzá.
Az értesítések címzettekhez való eljuttatásával kapcsolatban Tordé Rozália kiemelte, hogy utasításuk szerint az önkormányzatnak kell eldöntenie, hogy miként fogja azt megtenni, valamint erre a célra külön eszközök is biztosítva vannak a nemzetitanács-választásokra előirányzott költségvetési tétel keretében.
– Ha egy adott önkormányzatnak van egy erre megfelelő szolgálata, akkor megteheti általa, ha postázni szeretné az értesítéseket, úgy is lehet, vagy egyszerűen felbérelhet egyetemistákat, hogy széthordják azokat. Az önkormányzat dönt erről – zárta szavait a KVB elnöke.