Lapunknak ifj.dr. Korhecz Tamás, a Magyar Összefogás lista vezetője számolt be a részletekről: „Beigazolódtak abbeli félelmeink, hogy az emberi jogi és kisebbségügyi minisztérium, valamint a Központi Választási Bizottság nem nőtt fel feladatához. Én már több mint két hete jeleztem Čiplić miniszter úrnak, hogy gondok merülnek majd fel a választások napján. Mondjuk Szabadkán a választási bizottság számos tagja csak szombatról vasárnapra virradó éjszaka 3 órakor kapta meg kinevezését, ugyanakkor a törvény szerint a Központi Választási Bizottság már napokkal korábban köteles lett volna kézbesíteni a kinevezéseket. Sok szavazóhelyen azért kezdték meg késve a munkát, mivel az éjjel behívott tagok nem jelentek meg. Mindezt a bűnös mulasztás kategóriájába sorolnám be.”
Dr. Korhecz a folytatásban közölte, hogy a nap folyamán a szavazóhelyek java részén végül minden a megfelelő kerékvágásba került. Az MÖ listavezetője szerint egyesek a kampánycsendet is súlyosan megsértették: „Különösen a kettes számú lista követett el tűrhetetlen dolgokat, ehhez hasonló dolgokra nem igazán volt eddig példa az országban. A lista aktivistái telefonon próbálták befolyásolni a választókat, vagyis pontosan megmondták az embereknek, hogy kire szavazzanak. Szombat este Palicson és számos más településen több ezer szórólapot tömködtek a postaládákba, de szervezett plakátszaggatásra is volt példa a kampánycsend ideje alatt. Nagyon sok olyan dolog történt, amelynek nem kellett volna megtörténnie. Ez egyrészt a felkészületlenséggel, illetve a túlzott sikervággyal magyarázható” – mondta. Dr. Korhecz leszögezte lapunknak, hogy észrevételeiket összegyűjtik, összegezik, majd átadják az illetékeseknek. Az ilyen komoly mulasztásoknak mindenféleképpen nyoma kell, hogy legyen, hangsúlyozta az MÖ listavezetője.
– Ugyanakkor nem sok értelme van a panasznak. A szabálytalanságokat a Központi Választási Bizottságnak jelezhetjük, vagyis annak a szervnek, amely azokat elkövette. Talán legalább azt sikerül elérnünk, hogy következő alkalommal ne történjenek meg ugyanazok a hibák – összegezte dr. Korhecz.
Dr. Csengeri Attila, a Demokrata Párthoz közel álló Humentis civil szervezet Vajdasági magyarként Európába nevet viselő listájának vezetője értesült a szóban forgó szabálytalanságokról, nyilatkozni ezzel kapcsolatban azonban nem akart, mert mint mondta, a vádakat előbb ki kell vizsgálni.
László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom listavezetője lapunknak szintén a szavazás körül észlelt szabálytalanságokról számolt be. Maga László tegnap reggel hét órakor az egyik szabadkai szavazóhelyen nem tudta leadni szavazatát, mert fél órát késtek a nyitással.
– Az is előfordult, hogy azok a személyek, akik az MRM-en keresztül iratkoztak fel a választói névjegyzékre, nem tudtak szavazni, mert nem szerepeltek a névjegyzéken. Hogy mennyire jellemzők ezek a szabálytalanságok, azt majd csak egy későbbi időpontban tudnám megmondani – összegezte László.
Murényi Tibor, a Magyar Liga listavezetője megerősítette a VMSZ észrevételeit a szabálytalanságokkal kapcsolatban:
– Csantavéren a szavazóhelyen az urna mellett csak a választási bizottság két tagja tartott ügyletet, a többiek nem voltak jelen. Sok helyen a szavazóhelyek ki sem nyitottak délelőtt 10 óra előtt. Az is előfordult, hogy azoknak a személyeknek, akik magukkal hozták a végzést a választói névjegyzékre való feliratkozásról, nem akarták engedni, hogy szavazzanak, mivel nem kaptak értesítőt a választásokról. Sajnos sok volt a hiba – mondta.
Bunyik Zoltán, a Kézfogás a Magyarságért- Bunyik Zoltán és Rácz Szabó László lista vezetője szerint a jövőbeni MNT tekintélyének érdekében azokon a helyeken, ahol komolyabb problémák merültek fel, meg kellene ismételni a szavazást.
Tordé Rozália, a Központi Választási Bizottság elnöke megerősítette lapunknak, hogy néhány szabálytalanságról, mint mondjuk bizonyos szavazóhelyek késéssel való megnyitásáról értesültek.
– Ezeket, és a nap folyamán felmerülő problémákat próbáltuk megoldani. Egy nagyon összetett és először megszervezett választási folyamatról van szó, tehát nincs előzetes tapasztalatunk. A késés, és azok a szabálytalanságok, amelyek híre eljutott hozzánk, még az általános választási folyamatokban is megjelennek. Ott, ahol késve nyitottak meg a szavazóhelyek, meghosszabbítottuk azok nyitva tartását – részletezte Tordé, majd elmondta, hogy tegnap estig a román és a szlovák nemzeti kisebbségi közösség 1-1 listavezetője juttatta el fellebbezését a Központi Választási Bizottságnak, a fellebbezések tartalmával kapcsolatban Tordé nem tudott nyilatkozni.