2024. július 16., kedd

A kockázatvállalások elemzése

Pásztor István sajtótájékoztatón értékelte a VMSZ XIV. közgyűlésének, illetve a pártnak a tevékenységét

Magyarkanizsán tartotta XIV. közgyűlését szombaton a Vajdasági Magyar Szövetség. A közgyűlést követően Pásztor István, a párt elnöke sajtótájékoztatón méltatta mind a VMSZ, mind a közgyűlés munkáját.

– Nagyon jó hangulatú, tartalmas vitákkal gazdagított közgyűlésen vagyunk túl, melynek összehívása másfél hónappal ezelőtt, tehát a nemzetitanács-választások előtt kezdődött, mert fontosnak tartottam, hogy az eredményektől függetlenül foglalkozzunk magunkkal. A két héttel ezelőtti választási eredmények lehetővé tették, hogy ezt jó hangulatban tegyük – mondta Pásztor István, aki szerint a közgyűlés célja az volt, hogy szembenézzenek az elmúlt hét hónappal, és foglalkozzanak a VMSZ jövőjével.

–A tavaly novemberi adai közgyűlés óta eltelt időszak a kockázatvállalás időszaka volt. Ilyen volt a választói névjegyzék összeállításában felvállalt nagyon nagy kockázat. De bebizonyosodott, hogy a VMSZ-nek van olyan erőteljes hívószava és infrastruktúrája, elkötelezett emberállománya, amely a próbatételt sikerre tudta vinni. Összesen 138 660-an iratkoztak fel a névjegyzékre, ebből 132 400 ember a VMSZ aktív szerepvállalásával. Ez arról tanúskodik, hogy ha nem vállalja fel a munkát a VMSZ, nem lett volna közvetlen választás – jelentette ki a párt elnöke.
A költségvetésről szóló parlamenti szavazásról kifejtette, hogy nagy kockázatvállalás volt ugyan, de a hiteles politizálás kockázatvállalással jár, és számukra az alkotmányos rend betartatása a hitelesség.

– Nehéz döntés volt, de bármennyire magunkra is zúdítottuk vele a támadás-áradatot, a hitelességnek nem volt alternatívája. A közgyűlésen szó volt a szabadkai és zentai esetekről is. Jó, hogy nem áldoztuk fel embereinket, és nem hoztuk magunkat olyan helyzetbe, hogy bárki belénk törölje a lábát. Első adandó alkalommal vissza fogunk térni ezekbe az önkormányzatokba. A szabadkai nem hogy nem lett hatékonyabb, hanem sokkal alacsonyabb szakmai színvonalon dolgozik – mondta Pásztor István.

A Magyar Nemzeti Tanács megválasztásában a VMSZ nyitottságát szintén kockázatvállalásnak minősítette, mondván, hogy a párt ennek a nyitottságnak köszönhetően ma ütőképesebb, erősebb, koherensebb, mint hét hónappal ezelőtt volt.

– A közgyűlésen azonban nemcsak a múlttal foglalkoztunk, hanem a jövő csapásvonalait is meghatároztuk, ambícióinkat is megfogalmaztuk. A VMSZ érdeke, hogy június végéig alakuljon meg az új Magyar Nemzeti Tanács, fogalmazza meg az elkövetkező két évre vonatkozó menetrendjét, s minél nagyobb mértékben megvalósítsa azokat az esélyeket, lehetőségeket, amelyeket a nemzeti tanácsokról szóló törvény magában hordoz. A közgyűlés szerint elsősorban az a fontos, hogy az oktatás szférájában történjenek előrelépések. Például a hamarosan felépülő Európa Kollégium a vajdasági magyar közösség legnagyobb beruházása. Komoly ambícióink vannak a középiskolai otthonok bővítésére és újak építésére is. A VMSZ célja az, hogy a családok válláról levegyük az iskoláztatás terhét – magyarázta a párt elnöke.
Ezt a célt szolgálja majd az ösztöndíjalap is, amit középiskolások és egyetemi hallgatók támogatására hoznak létre, egymillió euró dinár ellenértékében.

A nagyra törő tervek megvalósításához fontos a partnerkapcsolatok építése a magyar és az itteni kormány irányában is, mondta Pásztor István, majd kiemelte, hogy nem történik változás a VMSZ politizálásában, továbbra is a parlamenti többség tagja kíván maradni, de ne kérdőjelezzék meg, ha adott esetben más a véleménye, s ugyanakkor kommunikálni kíván olyan pártokkal is, amelyek más ideológiát képviselnek.