A gépek üzembe helyezése alkalmából pénteken az újvidéki szerkesztőségbe látogatott Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke, Pásztor István tartományi gazdasági titkár, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, valamint Deli Andor tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár.
Bordás Győző, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. megbízott igazgatója elmondta, a lapkiadó a Szülőföld Alapnak és a Szekeres László Alapítványnak köszönhetően jutott ahhoz a jelentős támogatáshoz, melynek révén fel tudták újítani a nyomda gépparkját.
– A gépesített könyvkiadóvonalunknak, úgy vélem, van jövője, hiszen tankönyvek kiadására is alkalmas. Ezenkívül visszatért a nyomdánkba a Marketprint nevű egykori leányvállalatunk, melynek termékeit korábban sok éven keresztül itt nyomtatták, továbbá plakátokat, bélyegeket is nyomtathatunk. Azt reméljük, így fellendül a nyomdai tevékenység, jómagam azon az állásponton vagyok, hogy a nyomda az, ami az egész házat fenn tudja tartani – mondta Bordás.
Az igazgató a tartományi támogatás kapcsán közölte, az március óta havi egymillió dinárral magasabb, s a jövőben is számít arra, hogy a tartomány megértéssel fogadja a Magyar Szó igényeit.
– Az új gépsornak köszönhetően elmondható, hogy Újvidéken és környékén nem található még egy ilyen jelentős könyvkötészet – jelentette ki Berta Zoltán, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. nyomdaigazgatója. Igaz, a gépek nem a legújabb generációból származnak – tette hozzá –, ám a szakértelem kétségkívül pótolni fogja majd a legújabb szoftverek hiányát.
A nyomda megtekintése során adott nyilatkozatában Egeresi Sándor azt hangsúlyozta, fontos, hogy a Magyar Szó is haladjon a korral, ezért állandó fejlesztésekre van szükség.
– Az új gépek lehetővé tesznek egy gyorsabb, minőségesebb terméket eredményező munkafolyamatot. A tartomány, mint ahogy eddig, ezentúl is támogatni fogja a magyar nyelvű tájékoztatást, s a nemzeti tanácson keresztül is mindent megteszünk az intézmény elsősorban anyagi vonatkozású szükségleteinek a biztosítására – fogalmazott Egeresi.
Deli Andor szerint az itteni magyarság megmaradását szolgálják az efféle támogatások, s különösen igaz ez akkor, ha figyelembe vesszük, ennek a fejlesztésnek a célja az oktatás javítása, a tankönyvkiadás révén.
– Az oktatás a kisebbségi identitástudat alfája és ómegája, ezért tulajdonítok ennek a fejlesztésnek ekkora jelentőséget – húzta alá a nemzeti közösségi titkár.