A múlt héten tizenkét vajdasági magyar civil szervezet és négy párt levélben fordult Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkárhoz azzal a kéréssel, hogy a Szülőföld Alap pályázati rendszerének átvilágítását terjesszék ki Vajdaságra is. A levél aláírói javasolják, hogy az átvilágítás terjedjen ki a titkosított szerződésekre is, és annak eredménye kerüljön nyilvánosságra. A vajdasági pártok közül egyedül a Vajdasági Magyar Szövetség nem írta alá a szóban forgó levelet.
A Magyar Szó kikérte a kezdeményezés aláíróinak véleményét, ugyanakkor megkerestük a VMSZ-t is, amely e szerződést nem írta alá. Többek között annak próbáltunk utánajárni, hogy a javaslattevők tudomása szerint létezik-e ilyen titkosított szerződés. Mint azt Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke lapunknak megjegyezte, ilyen formában ezzel a kérdéssel nem foglalkozott.
– Ami titkosított, azért titkosított, mert nem lehet róla tudni. Azt tudjuk biztosan, hogy Magyarországról igen sok olyan pénz érkezett, amely nem látott napvilágot. Ezek természetesen feltételezések, ha nincsen titkosítva semmi, akkor semmi gond. Amennyiben mégis titkosítva van valamilyen szerződés, az se baj, hiszen bizonyos idő után jó lenne, ha az üvegzseb program működne – mondta Rácz Szabó László.
Véleménye szerint nem erkölcsös, hogy Magyarország gyakorlatilag csak egyetlenegy szervezetet támogat és egyetlen párt javaslatára támogat akárkit.
– Azt szeretnénk, hogy őszintén, becsületesen, átláthatóan történjen a támogatások odaítélése. Persze Magyarország mondhatja azt is, hogy nem ad támogatást – vélekedett a pártelnök.
Tari István, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének ügyvezető alelnöke kifejtette, a kérdéssel nem foglalkoztak részletesen, de ha valaki egy ilyen levelet minél átfogóbban akar megfogalmazni, a feltételezéseit is bele kell szőnie.
– A megfogalmazó ezt feltételezi, és mi ezzel egyetértettünk. Elképzelhető, hogy van ilyen szerződés, hiszen nem véletlenül feltételez valamit az ember. Ha tudnánk róluk, nem lennének titkosak. Mivel volt ilyen gyakorlat, nyugodtan feltételezhetjük. Ha nincsenek titkos szerződések, akkor cáfolni illene a meglétüket az illetékeseknek – szögezte le az ügyvezető alelnök.
A Szülőföld Alap elmúlt években kiadott pályázataival kapcsolatban nincsenek információk, hogy mely ügyekben történtek titkosítások, fedte fel László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom elnöke.
– Egy teljes átvilágítás esetében természetes, hogy amennyiben léteznek ilyen pályázati anyagok vagy elbírálási eredmények, azokat is nyilvánosságra kell hozni. Most Magyarországon is átvilágítanak több olyan nagyobb projektet, amelyek esetében egyes szerződéseket titkosítottak. Ezt kellene tenni a Szülőföld Alapnál is. Magához az elvhez kell ragaszkodnunk, hogy amennyiben vannak titkosított szerződések, átvilágíthatóak legyenek – vélekedett az MRM elnöke.
Az átvilágítás kiterjesztését indítványozó levelet Nagy Margit, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke fogalmazta meg.
– Az átvilágítóknak kell megállapítaniuk, léteznek-e titkosított szerződések. Nem sorolhatok légből kapott vádakat. Álláspontunk kifejtéséhez ez önmagában elegendő. Ezt egyébként Tőkés László kezdeményezte és mi csatlakoztunk hozzá – nyilatkozta lapunknak Nagy Margit.
A Vajdasági Magyar Szövetség neve nem szerepel a nemzetpolitikai helyettes államtitkárhoz címzett levélen. Pásztor István, a VMSZ elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, a levél aláírásával kapcsolatban nem is keresték meg pártjukat.
– Valószínűleg azért nem kerestek meg bennünket, mert azt hitték, ebben a történetben valamiféle titkolnivalónk van. Ezzel kapcsolatban nincs semmiféle takargatni- vagy félnivalónk. Én is azt tartom célszerűnek, ha tiszta víz kerül a pohárba. Ez a vizsgálat kiterjedhet a titkosított szerződésekre, amennyiben vannak ilyenek. Ilyesmiről tudomásom nincs, de ha az urak, akik aláírták a nyilatkozatot, tudnak ezekről, igényeljék a kiterjesztést. Én is csatlakozom ambíciójukhoz – ecsetelte a VMSZ elnöke.
Mint megjegyezte, semmi kifogása sincs azzal kapcsolatban, hogy átvilágítsák a Szülőföld Alapot, de feltehetőleg amikor a kormányváltást követő átadás-átvétel megtörtént, az átvilágításra is sor került.
– Jelenős mértékben látszattevékenységnek élem meg mindezt, azokat, akiknek az a dolguk, hogy az alapot irányítsák, vagyis a magyar kormányt nem kell kioktatni, mi a feladata – összegzett Pásztor.
TRANSZPARENSEN MŰKÖDÖTT
A levél kapcsán kerestük meg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságát, ahol tudatták velünk: az átvilágítás nem „kitüntetett” szervezetekre vagy célcsoportokra irányul, hanem a rendszer szabályszerű, átlátható működésére. Az ezzel, illetve az elszámolásokkal, keresztfinanszírozásokkal kapcsolatban esetleg felmerülő szabálytalanságokat a teljes Kárpát-medencei magyarságot érintő kifizetések vonatkozásában vizsgálják – tudtuk meg.
A titkosított szerződések kapcsán arról értesültünk: a Nemzetpolitikai Államtitkárság egyelőre nem tud a Szülőföld Alapnál létező, „titkosított” szerződésekről, mert ennek az állami alapnak a működése – elvileg – az elmúlt időszakban teljesen transzparens volt. Biztosat azonban csak a vizsgálat lezárása után tudnak mondani.