2024. november 22., péntek

„Szellemi-kulturális építkezés”

Szabadkán zárta szerbiai látogatását a magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának delegációja

Pénteken a Magyar Nemzeti Tanács vendégeként fejezte be kétnapos szerbiai látogatását a magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának delegációja. A küldöttség a látogatás alatt többek között a Szerbiai Képviselőház külügyi, európai integrációért felelős és magyar–szerb baráti bizottságainak képviselőivel, Svetozar Čiplić kisebbségügyi és emberi jogi miniszterrel és a diaszpóráért felelős minisztérium képviselőivel találkozott. Balla Mihály , a bizottság és a küldöttség elnöke a sajtónak nyilatkozva kiemelte, hogy nem lett volna teljes a látogatásuk során kialakított kép Szerbiáról, ha nem álltak volna meg Szabadkán és nem találkoznak az MNT képviselőivel.

– Belgrádban elmondtuk, hogy amennyiben Szerbia teljesíti a csatlakozási folyamat elkezdéséhez szükséges feltételeteket, Magyarország számára nemzeti érdek lesz támogatni ezt a folyamatot. Kiemeltük azt is, hogy a tartományi parlament, az MNT is és a vajdasági magyarság hidat képezhetne az EU és Szerbia között. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy az ilyen munkakapcsolatok minél szorosabbá váljanak. Ha ma írhatnánk meg egy optimális forgatókönyvet, akkor a következő év első felében a magyar EU-elnökség időszakában kezdődnének el a tárgyalások – taglalta a Balla Mihály.

Szavai szerint a Magyar Nemzeti Tanács létrejöttének legfontosabb jelentősége az, hogy a vajdasági magyarságot érdekli a saját sorsa és ezért megválasztotta a képviselőit. A küldöttség vezetője a sajtótájékoztatón örömét fejezte ki, hogy elkezdődött az a munka, ami miatt az MNT létrejött.

– Elindult az a szellemi-kulturális építkezés, amelynek célja, hogy a magyar fiatalok szülőföldjükön találják meg a boldogulást és a továbbtanulás lehetőségét – mondta a küldöttség vezetője.

Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke megelégedettségét fejezte ki, hogy fogadhatta a magyar Országgyűlés képviselőit és megoszthatta elköteleződését a Magyar Összefogás programjának megvalósításában.

– Ha nem sikerül programunk megvalósításán keresztül érdemben javítani a vajdasági magyarság versenyképességén, nem sikerül a képzettségi mutatókon, az iskoláink minőségén, a média helyzetén és a kulturális intézményrendszer működésén javítani, akkor az autonómia eszméjét fogjuk elkockázni – fejtette ki az MNT elnöke.

Pásztor István, a VMSZ elnöke elmondta, hogy többek között a vajdasági magyar közösség gondjairól, politikumának hosszú távú terveiről, a magyar állampolgárság megszerzésének ügyintézéséről és az EU-csatlakozás felgyorsításának igényéről beszélt a küldöttségi tagokkal.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás