A Szerbiai Képviselőház ma (kedden) szavaz a 2010-es köztársasági költségvetés módosításáról. A hatályban lévő költségvetés elfogadásakor a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselői nem szavaztak rá, mert nem biztosította Vajdaság számára az alkotmány által szavatolt összeget. A mai szavazással kapcsolatban Pásztor István, a VMSZ elnöke múlt heti sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a VMSZ parlamenti képviselői csak abban az esetben fogják megszavazni a köztársasági költségvetés módosítását, hogyha feltétlenül szükség lesz a VMSZ képviselőinek szavazataira annak elfogadásához. Mivel a parlamenti ellenzék bejelentette, hogy nem támogatja a módosítási javaslatot, kérdésessé vált annak elfogadása. A Magyar Szó Pásztor Bálintot, a VMSZ parlamenti képviselőjét arról kérdezte, hogy miként vélekedik a szavazásról.
– Nem a rombolás a célunk. Ugyanúgy, ahogy tavaly decemberben sem volt az, amikor a költségvetés ellen szavaztunk. Azonban látni kell, hogy a köztársasági költségvetés módosításának nincs nagy jelentősége. Ezt az bizonyítja a legjobban, hogy a parlament a módosítást november 30-án fogja elfogadni, amely legkorábban december 1-jén lép hatályba, miközben a magyar Országgyűlés november 15-én már a jövő évi költségvetésről vitázott, a horvát parlament pedig 16-án kezdte meg a következő év költségvetésének vitáját. Nincs nagy jelentősége ennek a költségvetési módosításnak, már csak azért sem, mert a pénzek utólagos elkönyveléséről szól. A pénzt már elköltötték és csak egy utólagos parlamenti jóváhagyás szükséges.
Megszavazzák a költségvetési módosítást?
– Ebben a pillanatban sem tudjuk, hogy szükség van-e a mi szavazatainkra, vagy a kormánykoalíció a független képviselők szavazatainknak köszönhetően mindenképpen elfogadja ezt a költségvetési kiigazítást, ahogy azt tavaly decemberben tette. Mivel gyakorlatilag semmi jelentősége sincs a költségvetési módosításnak, el tudom képzelni, hogy megszavazzuk, hiszen nélkülünk nincs kormánytöbbség, ha pedig erre nem lesz szükség, akkor nem szavazzuk meg, mert ez a költségvetési javaslat is alkotmány- és Vajdaság-ellenes. A parlamenti vita során például egyértelmű választ kértem, hogy szükség van-e a mi szavazatunkra vagy sem, ugyanis nem szeretnénk a Vajdasági Szociáldemokrata Ligának asszisztálni a tartomány kirablásában. Kérdésemre nem kaptam választ. Emellett csütörtökön mintegy háromnegyed órán át vitáztam a pénzügyminiszterrel a költségvetés vajdasági részeiről, ekkor is megkérdeztem, hogy számít-e a szavazatainkra, és csupán annyit mondott, hogy minden képviselő szavazatára számít. Azonban a vitánk során a miniszter asszony nem tudta megcáfolni, hogy a tartomány mintegy 70 millió euróval van megrövidítve.
Mit javasolt helyette a pénzügyminiszter?
– Arra a kérdésemre, hogyan lehetne az alkotmányos alapelvet betartani, azt a választ kaptam, hogy Vajdaság vagy vegyen fel hitelt – ez igen problematikus kijelentés, hiszen a Nemzetközi Valutaalap nem hagyna jóvá egy 70 millió eurós hitelfelvételt –, vagy vezessünk be egy külön tartományi adót és ebből az adóbevételből pótoljuk az összeget, amit a köztársaságtól nem kapunk meg. Ezzel két gond van. Először is a tartományi szerveknek – és a tartományban senkinek sem – nem áll szándékukban, hogy külön adót vessenek ki Vajdaság polgáraira, másodszor pedig Vajdaság Autonóm Tartomány parlamentjének nincs törvényhozói hatásköre, tehát nem vethet ki külön adókat. De ha tehetné, akkor sem ez lenne a megoldás. Elmondtam: elképzelhetőnek tartjuk, hogy megszavazzuk a módosítást, azonban, ha a két hét múlva esedékes jövő évi költségvetés javaslatából hasonló számok tűnnek ki, mint most, akkor a tavaly decemberi szavazáshoz hasonlóan az idén sem fogjuk megszavazni a köztársasági költségvetést.
Ha Vajdaság nem kapja meg az őt megillető költségvetési részt, akkor a VMSZ kész megbuktatni a kormányt?
– Két dolgot tudok csak mondani. Az egyik: bízom abban, hogy sikerül megállapodásra jutni, mint ahogy tavaly decemberben nem sikerült. Ha nem sikerül megállapodásra jutni, akkor biztosan nem fogunk egy Vajdaság-ellenes költségvetést megszavazni, mint azt decemberben sem tettük. Akárcsak tavaly, most sem a kormány megbuktatása és az ország destabilizálása a célunk, de nem szeretnénk ölbe tett kézzel nézni, hogy több mint 70 millió eurót elvesznek Vajdaság polgáraitól.
Figyelembe véve, hogy tavaly decemberben a VMSZ parlamenti képviselői nem szavazták meg a köztársasági költségvetést, most pedig elképzelhetőnek tartják megszavazni a költségvetési módosítást, nem tűnik önnek mindez következetlen politikának?
– Tavaly decemberben igazán következetes politizálásra vallott az, hogy az utolsó pillanatig kitartottunk, de hogy most hajlandóak lennénk megszavazni a költségvetés módosítását, abban látok némi következetlenséget, és ezt nem szeretném véka alá rejteni. Ugyanakkor amiatt, hogy az év utolsó hónapjában nem tudjuk megváltoztatni a pillanatnyi helyzetet és két hét múlva már következik a jövő év költségvetési vitája, nem a módosításra koncentrálunk. Mivel a jövő évi költségvetés az, ami valóban számít, hajlandóak vagyunk megszavazni ezt a jelentéktelen költségvetési módosítást, egyrészt bizonyítva jó szándékunkat, másrészt bebizonyítva, hogy nem a rombolás a célunk. Ezzel azt szeretnénk elérni, hogy a kormánnyal a jövő évi költségvetésre vonatkozóan megállapodásra jussunk Vajdaság pénzelését illetőleg.