Az aktuális alkotmány elfogadása óta most először történik meg, hogy az állami költségvetés kidolgozásakor tiszteletben tarják a Vajdaság számára előirányzott alkotmányos keretet – mondta el tegnap Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.
A Szabadkán megtartott, évi összegzésnek is nevezhető sajtótájékoztatón Pásztor közölte, hogy nemcsak a 7 százalékos feltétel valósul meg Vajdaság költségvetését illetően, hanem a háromheted követelménye is.
Emlékeztetésképpen, a köztársasági költségvetés hét százaléka kell, hogy képezze Vajdaság költségvetését, ennek a keretnek a háromhetedét pedig nagyberuházásokra kell előirányozni.
– Ez sajnos nem azt jelenti, hogy január 1. után Vajdaságból Kánaán lesz. A költségvetés rendkívül szegényes. Legjobb esetben annyit tehetünk, hogy megfékezzük Vajdaság további süllyedését. A Nagyberuházási Alapnak az elvégzett munkák után 7 milliárd dinárnyi adóssága halmozódott fel. A jövő évi tartományi költségvetésből a Nagyberuházási Alapba irányított 17 milliárd dinárból rendezni tudjuk a tartozásokat, a fennmaradó 10 milliárd dinárból pedig esetleg új beruházásokat is elkezdhetünk. Nagy lépésekre azonban senki sem számíthat – részletezte Pásztor.
2010-ben a szerbiai ipari termelés az 1990-es ipari termelés 44 százalékának felelt meg, közölte Pásztor.
– Az infláció elérte a 11 százalékot, a bruttó hazai termék nem növekedik, egész Szerbiában csupán 2 milliárd euró értékben valósultak meg befektetések. Az sem igaz, hogy Vajdaság Szerbia legfejlettebb régiója. A tartomány sajnos egyre lejjebb süllyed. A vajdasági GDP a szerbiai és a belgrádi értéke alatt alakul. Mindezt úgy is összefoglalhatnánk, hogy a Vajdaságban megtermelt társadalmi összterméket továbbra is máshová ömlesztik át. Ezt a folyamatot meg kell állítani. Nem lehetnek azok a legelmaradottabbak, akik a legtöbbet termelik meg. Meg kell állítani az igazságtalanságot – hangoztatta Pásztor.
A VMSZ elnöke szerint az idei év fárasztó, kihívásokkal és megpróbáltatásokkal volt teli: a szerb társadalom igyekezett, hogy az ország minél normálisabb állammá váljon.
– Az a probléma, hogy ez az igyekezet gyakran felületes volt és elmaradtak a valós tartalmak. Az is igaz, hogy ebben az évben a szerb társadalom megpróbált leszámolni az előítéletekkel és elfogadni a tényeket – hangsúlyozta Pásztor.
A pártelnök a folytatásban az év eleji megpróbáltatásokról és az egyes önkormányzatokban bekövetkezett hatalomvesztésről is szólt:
– Az idei költségvetés meg nem szavazása utáni üldöztetés és hajótörés igazi élettapasztalat volt. Azt a helyzetet az ember legnagyobb ellenségének sem kívánja. Mindenki veregette a vállunkat, hogy nekünk van igazunk, de senki sem tett semmit. Továbbra sem bántuk meg, hogy a VMSZ Szabadkán kivonult az önkormányzatból. Az idő minket igazolt. Korábban azzal vádoltak bennünket, hogy miattunk nem működik az önkormányzat. Majdnem egy évvel később a szabadkai önkormányzat tevékenysége az esztrádművészet szintjére korlátozódik. Elmarad a hatékonyság, az eredmény.
A VMSZ elnöke az év egyik sikerének a nemzeti tanácsi választásokat tartja, ahol a VMSZ és a civil szféra képviselőnek a koalíciója a szavazatok több mint háromnegyedét szerezte meg. Pásztor szerint így sikeresen megcáfolták azokat az állításokat, hogy a nemzeti előjelű politikának nincsen perspektívája.