2024. november 22., péntek

A türelmetlenség a jelen realitása is

„A statútumért a végsőkig harcolni kell” – Lemondott Cseke Imre, a szabadkai Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatója
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Maglai Jenő, Szabadka képviselő-testületének elnöke a párt pénteki sajtótájékoztatóján elégedetlenségüknek adtak hangot az ország a válság következményeit kezelő lépéseivel kapcsolatban. Maglai kiemelte, Szabadkán két hónapja nem ülésezett a városi tanács, amelynek komoly következményei lehetnek.

– Kétségbeesésre adnak okot az elmúlt hetek történései. A Temerinben, Zomborban és Bácskossuthfalván történtek a 2003–2004-es időszakra emlékeztetnek, amely időszakot már múltnak hittünk. Sajnos más formában jelennek meg, azonban ugyanazokkal az üzenetekkel, amelyek a sokszínűség és különbözőség iránti türelmetlenségről tanúskodnak. Ezek azonban nem csak a mi nemzetünk számára veszélyesek, hanem az egész szerb társadalom számára károsak. Sajnos ez nem a 90-es évek jellemzője, hanem a huszonegyedik század realitása – mondta Pásztor István, majd hozzátette, nem elegendő felhívni rájuk a figyelmet, kérni az igazságügyi szerveket, hogy derítsék fel az elkövetőket. A történteket a nevükön kell nevezni és a maximális büntetéseket kell kiszabni. Pásztor felszólította a többi párt és szervezet képviselőit is, mondják ki véleményüket ezeknek az ügyeknek a kapcsán, hiszen az, hogy ők ezt minden alkalommal megteszik, úgy tűnik, nem elég hatásos.

– A tapasztalat azt mutatja, hogy amikor az országban a politikai helyzet erőteljesen hullámzik, akkor megnő ezeknek az eseményeknek a száma is. A diszkriminációellenes törvény, a statútumról szóló vita minden bizonnyal összefüggésbe hozható a történtekkel. Vannak olyan koalíciós partnereink, akik azt mondják, nem kellene ennyire kiállni a statútum mellett, hiszen az haragot gerjeszt. Ágoston András is ezt az elvet vallja. Ezzel egyáltalán nem tudok egyetérteni. Eszünk ágában sincs elállni a statútumért való harctól. Azzal sem értünk egyet, hogy az visszakerüljön a tartományi parlamentbe, s változtatásokat eszközöljünk rajta – mondta a VMSZ elnöke.

Pásztor elégedett a tartományi költségvetéssel, amelyről elmondta, véleménye szerint minden szinten ez lesz a legstabilabb költségvetés az országban. A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIP) magánosításából származó pénz már a tartomány számláján van.

– A költségvetésből 5 milliárd dinárt a munkahelyek megőrzésére, illetve új munkahelyek létrehozására költünk. A fejlesztési alap hatmilliárd dinárt szán utak, vízvezeték, szennyvízelvezető-csatornák, ipari parkok, inkubátorházak kiépítésére. Félve tekintünk azonban arra, ahogyan a kormány kezeli a gazdasági válság következményeit. Sokkal gyorsabban kellene döntéseket hozni és lépéseket tenni, vagyis például racionalizálni a minisztériumokat, mert hiszünk abban, hogy ezek a lépések eredményeket hoznának. Helyi szinten is másképp kellene kezelni a gondokat, nem pedig csupán a költségvetés átütemezésében látni a megoldást. Sokkal nagyobb mozgástér van a gondok megoldásában – mondta Pásztor.

Maglai Jenő, a Szabadka képviselő-testületének elnöke ismét arra hívta fel Szabadka polgármesterének figyelmét, hogy két hónapja nem ült össze a városi tanács, amelynek következtében nem ülhetett össze a képviselő-testület sem.

– Úgy tűnik, hogy a hónap vége előtt nem ülhet össze a képviselő-testület, ami azt jelenti, hogy három hónapig nem hozott meg egy döntést sem. Nagyon lassan és irracionálisan működnek dolgok. Megállapodtunk koalíciós partnereinkkel, hogy a Vízművek további zavartalan működése érdekében február elsejétől 8 százalékkal, március elsejétől pedig 20 százalékkal emeljük a víz árát. A mai napig talán csak a 8 százalékos emelést hagyta jóvá a polgármester, amennyiben ma aláírta a dokumentumot. Ezzel a Vízművek 15 millió dináros veszteséget termelt. A koalíciós partnereink az oktatás racionalizációja kapcsán sem kérték ki véleményünket, így arról majd mi is hétfőn értesülünk. A csantavéri helyi közösségben uralkodó áldatlan helyzet kapcsán több hete átadtuk a polgármesternek a kérvényt, hogy mentse fel az eddigi vezetőket, hogy lépjen annak kapcsán, hogy a helyi közösség pecsétje eltűnt. Nem érkezett válasz. Mindez arra bizonyíték, hogy nagyon lassan halad a munka. A mi kérésünk az, hogy rendszeresen üljön össze a városi tanács, hogy végezhesse mindenki a munkáját – hangsúlyozta a képviselő-testület elnöke.

Pásztor a koalíciós partnerekkel való együttműködés kapcsán elmondta, a legnagyobb gond az, hogy partnereik nem egyenrangú félként és társként tekintenek rájuk, hanem úgy viselkednek, mintha le kellene őket győzniük.

Újságírói kérdésre Maglai elmondta, igaz, hogy a Vízművek igazgatója, Cseke Imre benyújtotta lemondását, de hozzátette, reményei szerint visszavonja azt. A lemondás okáról csak annyit mondott, hogy az igazgatói bizottság elnöke, Stojan Ivošević nem megfelelően viselkedett a bizottság legutóbbi ülésén, bele szeretett volna szólni az igazgatói feladatokba, ami megengedhetetlen. Pásztor ennek kapcsán hozzátette, várja, hogy az, aki Ivoševićet javasolta, elgondolkodik-e azon, hogy poszton hagyja-e vagy mást javasol helyette.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás