2024. november 22., péntek

Módosították a költségvetést

Pásztor Bálint: A szerb kormány gyakorlatilag beismerte, hogy alkotmányellenes költségvetést terjesztett be
A Szerbiai Képviselőház elfogadta a költségvetés kiigazítását (Beta)A Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselői szerdán mégis szavazatukat adták az állami költségvetés kiigazítására, ugyanis a szerb kormány a folyó nap délelőttje folyamán meghozta azt a határozatot, amellyel biztosítják a tartománynak az alkotmányosan előírt 7 százalékot az állami költségvetésből. Így a Szerbiai Képviselőház hosszas huzavona után szerda délután elfogadta a 2009-es állami költségvetés kiigazítását.

A Szerbiai Képviselőház szerda délutáni szavazása során a hatalmi koalíció 127 képviselője voksolt igennel, míg 16 ellenzéki képviselő „nem”-mel szavazott a 2009-es állami költségvetés kiigazítására. Előzőleg a szerb kormány egy telefonos ülés keretében meghozta azt a záróhatározatot, amely biztosítja a tartomány számára, hogy mégis megkapja az alkotmány által szavatolt 7 százalékos összeget, annak ellenére, hogy még nem fogadták el a hatásköri törvénytervezetet. Ezzel a döntéssel a kormány amellett, hogy alkotmányosan járt el, biztosította a jogszabály elfogadása számára a szükséges 126 „igent”, ugyanis a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselői ezt szabták meg feltételnek, amely nélkül nem vettek volna részt a szóban forgó jogszabály megszavazásában. Részvételük nélkül a hatalmi koalíciónak további 2 szavazatra lett volna szüksége, mivel az ellenzék már korábban bejelentette, hogy nem támogatják a költségvetési kiigazítást, valamint kedden a VMSZ képviselői mellett, a Preševo Völgyi Albán Koalíció képviselője is azt mondta, nem fog szavaznia a jogszabályra.

A szerb kormány hosszas huzavona és időhúzás után mégis rászánta magát, hogy biztosítsa Vajdaság számára a szerbiai költségvetésből járó 7 százalékos összeget, amelyből még mintegy 6,5 milliárd dinár hiányzott. Ezzel Vajdaság megkapta azt a 6,7 milliárd dinár plusz pénzt, amely az alkotmány által szavatolt pénzösszeget jelenti a költségvetésben, így összesen 52,7 milliárd dinárt kap a tartomány, amelyből 21 milliárd dinár szabad pénzeszköz lesz, míg a többi csupán „átfolyik” a tartományi költségvetésen, vagyis transzfer pénz lesz. Az elmúlt napokban a pénzügyminiszter és a kormányfő is többféleképpen igyekezett kitérni a Vajdasági Magyar Szövetség követelésétől, arra hivatkozva, hogy a költségvetés kiigazításnak törvénytervezete magába foglalja a szóban forgó 7 százalékot, valamint arra is, hogy másként kell értelmezni az alkotmányt. Továbbiakban a múlt hét pénteken Mirko Cvetković kormányfő ígéretet tett, hogy rendelet alapján szavatolni fogják a kért összeget, folyó hét kedden pedig Diana Dragutinović pénzügyminiszter kijelentette, csak a hatásköri törvénytervezet után tudják biztosítani a tartománynak az alkotmány által szavatolt százalékmennyiséget.

– A szerb kormány gyakorlatilag beismerte, hogy alkotmányellenes költségvetést terjesztett be a parlamentbe, hiszen szerda délelőtt folyamán létrehozta azt a záróhatározatot, amely kimondja, Vajdaság meg fogja kapni azt a pénzt, amelyről a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és a kormányfő a múlt hét pénteken megállapodott – véleményezte lapunknak Pásztor Bálint, a kisebbségi frakció vezetője.

Mint megjegyezte, bebizonyosodott, hogy a VMSZ nélkül nem lett volna meg a parlamenti többség a költségvetési kiigazítás elfogadásához. Mint lapunknak a parlamenti képviselő elmondta, a szóban forgó 6,5 milliárd dinárt a kormány úgy fogja megadni Vajdaságnak, hogy a záróhatározat a kiigazított költségvetés elfogadását követően részévé fog válni az állami költségvetésnek is. Így megvannak azok a garanciák, amelyeket az elmúlt napokban követeltek a vajdasági politikusok. Szavai szerint jól döntöttek, amikor azt mondták, hogy nem hajlandóak elfogadni azt, hogy csak a hatásköri törvény elfogadást követően kapja meg Vajdaság a hiányzó pénzösszeget.

– A kormány kénytelen volt engedni a követeléseinknek és ezzel lehetővé tették számukra, hogy megszavazzuk a költségvetést, amely így összhangban lesz az alkotmánnyal – nyilatkozta a parlamenti képviselő.

A szavazás megkezdése előtt Nenad Čanak biztosította a pénzügyminisztert, hogy szavazatukat adják az költségvetés kiigazítására, mivel Vajdaság számára el lettek rendezve azok a részletek, amelyek biztosítják, hogy a tartományi költségvetés elérje az állami költségvetés 7 százalékát.

Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Bizottság elnöke szerdán elégedettségét fejezte ki, hogy Vajdaság megkapja a neki ígért 7 százalék teljes összegét. Mint megjegyezte, ez a közte és a kormányfő között kedd esti megállapodásnak köszönhető.

SÚLYA LETT

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szerda délelőtti sajtótájékoztatóján megjegyezte, az utóbbi napok igen zűrösek voltak, ugyanis arra kényszerültek, hogy kordában tartsák a hatalmon lévő koalíciót, nehogy alkotmányellenes határozatok születhessenek.

– A szerb társadalom tragédiája, hogy a Vajdasági Magyar Szövetségnek kellett magára vállalnia azt a szerepet, amellyel arra kellet kényszerítenie egy olyan nagy hatalommal bíró pártot, mint a Demokrata Párt, hogy tiszteletben tartsák azt, ami az alkotmányban le van írva – mondta a VMSZ elnöke.

Szavai szerint nagy szégyent jelent az ország számára az, hogy a szerb pénzügyminiszter nem ismeri az alkotmányt, valamint az is bebizonyosodott, hogy nem elég megállapodni a szerb miniszterelnökkel, hiszen ezt a megállapodást a jelek szerint könnyen félreteszik, illetve egyszerűen nem tartják be. Mint megjegyezte, pártjának nincs más alternatívája, kitart a szavahihetősége és az eddigi politikája mellett.

– Úgy tűnik, hogy a mi 4 szavazatunknak újra hihetetlen fontos súlya lett, és ennek a 4 szavazatnak a súlyát birtokolva sikerült rávennünk a politikai partnereinket arra, hogy az általuk megfogalmazott alkotmányt betartsák – nyilatkozta pártelnök.

A VMSZ elnöke elmondta még, hogy a nap folyamán találkozik Boris Tadić államfővel, akit meg fog kérni arra, hogy Vajdaságra ne csak akkor figyeljenek, amikor a szavazatokra van szükség, valamint emlékezteti a vajdasági statútum és a nemzeti tanácsok körüli huzavonára, amelyről egy évvel ezelőtt született megállapodás, azonban mai napig sem történt előrelépés a kérdéssel kapcsolatban.

Mint elmondta, a Demokrata Párttal való nézeteltérések ellenére nem merült fel annak a lehetősége, hogy kilépjenek a koalícióból, ugyanis ha a VMSZ kilépne a koalícióból, megszűnne a parlamenti többség. Ezzel egy oly helyzet állna elő, amelyik a rendkívüli választások irányába tolná el Szerbiát, mondta Pásztor.

– Ez még rövid távon sem lehet a Vajdasági Magyar Szövetség, vagy a vajdasági magyar közösségnek az érdeke – emelte ki Pásztor István.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás