2024. november 22., péntek

Megvívni a csatát

A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a szerb államfővel beszélgetne pártja parlamenti helyzetéről
Ma újabb egyeztetés: Boris Tadić és Pásztor István

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke sajtóértesülések szerint ma Boris Tadić államfővel beszélget többek között az alkotmány lehetséges módosításáról, a tartomány statútumáról, a hatásköri törvényről, valamint a nemzeti tanácsokról szóló törvényről. A pártelnök korábbi nyilatkozata szerint elégedetlen pártja hatalmi koalícióban betöltött szerepével, ugyanis egyes kisebbségi érdekeket érintő törvénytervezetek elkészítésénél sem kérik ki a véleményüket.

A VMSZ elnöke a múlt hét folyamán az állami költségvetés módosításáról szóló sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a Boris Tadićtyal esedékes találkozása során meg fogja kérni az államfőt, hogy Vajdaságra ne csak akkor figyeljenek, amikor a szavazatokra van szükség, valamint emlékezteti a vajdasági statútum, a hatásköri törvények és a nemzeti tanácsok körüli huzavonára, ugyanis az utóbbiról egy évvel ezelőtt született megállapodás, azonban mai napig sem történt előrelépés a kérdéssel kapcsolatban.

Mint azt Pásztor István, a Blic napilapnak a hét végén megjegyezte, a VMSZ parlamenti képviselői kénytelenek ellenzéki frakcióként viselkedni, hiszen a hatalmi koalíció a törvénytervezetek elkészítésénél nem kéri ki a véleményüket és ezért csak a parlamenti vita során mutathatják be az álláspontjaikat. Az utóbbi fél évben ezért a VMSZ-ről olyan kép alakult ki a szerb sajtóban, hogy a magyar párt zsarolni, megdönteni szeretné a kormányt. Pásztor szavai szerint kénytelenek esetenként „hangosabban” kiállni, ugyanis a vajdasági magyarság szempontjából fontos kérdésékről nem hallgathatnak, mint tették ezt a bíróságok átszervezésénél és most az állami költségvetés kiigazítása során. Mindez annak ellenére történik, hogy a nagyobbik vajdasági magyar párt képviselői a hatalmi koalíciót támogató kisebbségi frakciócsoporthoz tartoznak.

A pártelnök múlt hét szerdai sajtótájékoztatója során megjegyezte, hogy a Demokrata Párttal történő nézeteltérések ellenére, nem merült fel annak lehetősége, hogy kilépjenek a koalícióból, ugyanis ha a VMSZ kilépne a koalícióból, megszűnne a parlamenti többség. Ezzel olyan helyzet állna elő, amelyik a rendkívüli választások irányába tolná el Szerbiát, mondta Újvidéken Pásztor.

– Az érdekünk az, hogy a szerb kormány minél stabilabban működjön és sikeres lépéseket tegyen meg az európai közeledés irányába. Ugyanakkor, ebből a folyamatos csatározásból nem tudunk kibújni, minden egyes törvény esetében ezeket a csatákat meg kell vívni. Arra rendezkedtünk be, hogy ezekből az alkuhelyzetekből minél többet tudjunk közösségileg profitálni – mondta a sajtótájékoztatón a pártelnök.

A Blic napilapnak adott nyilatkozata szerint, a VMSZ-nek nem áll érdekében megdönteni a kormányzó többséget, ugyanis legalább a hangoztatott meggyőződésük egybevág pártja alapelvével, az európai perspektívával. Ezért pillanatnyilag az egyetlen elfogadható partnert a hatalmon lévő többség jelenti, erősíteni is szeretnék azt és ezért a VMSZ ragaszkodik ahhoz, hogy mindenképpen konzultáljanak velük is a jogszabályok megalkotásánál, mondta a belgrádi napilapnak a pártelnök.

Az államfő alkotmánymódosítási szándékával kapcsolatban Pásztor István a B92-nek nyilatkozva elmondta, pártja támogatja az ötletet, ugyanis a szerb alapszabályról szóló vita során újra szóba kerülhetnek Vajdaság statútumáról szóló kérdések is. Mint megjegyezte, a VMSZ elégedetlen a jelenlegi alkotmánnyal, majd hozzátette, Szerbia sikertelen decentralizációja és regionalizációja a politikai akarat hiányának köszönhető, amelyhez a jelenlegi alkotmány lehetőséget ad.

A VMSZ elnöke az előzetes bejelentések szerint tegnap találkozott volna az államfővel, értesüléseink szerint viszont a beszélgetés elmaradt. Felkerestük a párt irodáját, de nem tudtak információt adni, mikor esedékes a szóban forgó találkozó. A pártelnököt elfoglaltságai miatt lapzártánkig nem tudtuk elérni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás