2024. július 16., kedd

Határokon átnyúló összefogás

A fejekben már él a magyar médiahálózat kialakítása
Pénteken Szabadkán a Magyar Nemzeti Tanács és a Sodalitas Alapítvány közös kezdeményezésére megrendezésre került a Magyar nyelvű televíziózás jelene és jövője Magyarországon és a határon túl elnevezésű médiakonferencia. A rendezvényre hat ország, mintegy 60 szakmabelije gyűlt össze. A cél megvitatni a határokon átnyúló magyar médiahálózat kialakításának szükségszerűségét, illetve megkezdeni a párbeszédet a terv kivitelezéséről. A TV nézők igényei igencsak megváltoztak az utóbbi évek folyamán” (Molnár Edvárd)

Az eseményen a Kárpát-medencei országok magyar nyelvű TV csatornáinak szakemberei, Majtényi László, az ORTT elnöke, Törzsök Erika, a magyarországi Miniszterelnöki Hivatal Nemzetpolitikai Ügyek Főosztályának főigazgatója és még sokan mások vettek részt.

A résztvevőket Józsa László, az Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Bodzsoni István, a Sodalitas elnöke, és Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke köszöntötte.Józsa László kihangsúlyozta, a médiakonferencia résztvevői a Kárpát-medencei magyar televíziózás ügyében gyűltek össze, és az ezzel kapcsolatos állapotokat és tennivalókat szeretnék felsorakoztatni.

Pásztor István a média és a politikai szimbiózisáról beszélt. Véleménye szerint az alábbi kapcsolatot folyamatos feszültség uralja. A politikum gyakran nem elégedett a média termékével, a média pedig fenntartással viseltetik a politikummal szemben, úgy érzi, az uralkodni akar munkája felett. A VMSZ-nek, mint a vajdasági magyar közösség képviselőjének, továbbra is biztosítania kell a tartományban a magyar nyelvű média létezését, valamint folyamatos fejlődését, fejtette ki Pásztor István.

Bodzsoni István köszöntőjében pedig arra mutatott rá, hogy a TV nézők igényei igencsak megváltoztak az utóbbi évek folyamán. Ma már nem elégszenek meg azzal, ha magyar szót hallanak a televízióban, igényelnék a folyamatos, 24 órán át tartó magyar adásokat, ez azonban egyik kisebbségi magyarok lakta országban sem valósul meg.

Ezt az elképzelést úgy lehetne a legsikeresebben kivitelezni, ha az anyaországi és a határon túli magyar közszolgálati adók között megvalósulna az együttműködés, összevonnák anyagi, technikai és személyi kapacitásaikat, vélekedett Bodzsoni István. E módon lehetne sikeresen kialakítani az elképzelésekben már létező, határokon átnyúló magyar médiahálózatot.

A konferencia első szakaszában 5 ország közszolgálati adóinak magyar nemzetiségű munkatársai számoltak be az anyanyelven megvalósuló televíziózás jelenlegi helyzetéről. A szlovákiai, szlovéniai, horvátországi, romániai, és szerbiai, illetve vajdasági tévések beszámolójából az derült ki, hogy a helyzetük szinte semmiben sem különbözik. A közös problémák között szerepel az elavult technikai felszereltség, az alacsony fizetések, a szakkáder hiánya, a túlságosan rövid műsoridő, illetve a nézettség szempontjából kevésbé kedvező műsoridő megszabása.

A rendezvény második szakaszában a magyarországi televíziós szakma szakemberei az anyaországi tv-adók jelenlegi helyzetéről, és a fejlődési lehetőségekről számoltak be.

Majtényi László, az ORTT elnöke először is leszögezte, számára megválasztása pillanatától legfontosabb feladat az ORTT-t távol tartani a pártpolitikától és közelebb vinni a közpolitikához. Hozzátette, a magyarországi média irányítási problémákkal küszködik, hiszen nem sikeres teljes egészében a politikától való elkülönülés, ezzel pedig nem valósul meg a közszolgálatiság.

Havasi János, az MTV főszerkesztője pedig kihangsúlyozta, 2002-től folyamatosan csökken a határon túli magyarsággal kapcsolatos témák sugárzása a közszolgálati adón. Hozzáfűzte, amíg a magyarországi politikumban nem áll össze az egységes magyar nemzet képe, addig ezen nehezen változtathat bárki is.

A nap folyamán elhangzott gondolatok alapján a konferencia záró mozzanataként Bodzsoni István egy közös nyilatkozatot készített el, melyet a résztvevők egyhangúlag elfogadtak. Ebből kiderül, a magyar tévés szakma szakemberei egyetértenek abban, hogy a határon túli magyar közösségek egyik legfontosabb érdekérvényesítő létfeltétele az anyanyelvű magyar televíziózás fejlesztése. Ennek egyik célkitűzése a folyamatos, lehetőség szerint 24 órás magyar nyelvű televíziós csatornák létrehozása és működtetése.

Az együttműködés érdekében a konferencia résztvevői kezdeményezik a Magyar Televíziós Szövetség létrehozását. A Szövetség tagjai a magyar nyelven gyártó és sugárzó stúdiók, szerkesztőségek, produkciós csapatok, televíziós műhelyek lehetnek, működjenek bárhol a világon, nemzetközi, országos, regionális vagy lokális szinten.

A résztvevők továbbá kezdeményezik az Európai Unió illetékes intézményeinél a Kisebbségi Televíziók Európai Szövetségének a létrehozását. A kezdeményezést a Külhoni Magyar Újságírók Fórumának a kisebbségi újságírók európai irodájának létrehozására vonatkozó javaslatával egyeztetnék.

A nyilatkozatban felhívják a magyar médiatörvény új változatának kidolgozóit, hogy a tervezet kidolgozásánál vegyék figyelembe a határon túli elektronikus média helyzetét, szerepét, illetve igényeit és feladatait az egységes magyar médiatérben. Ebből a szempontból különösen fontosnak tartják az önálló Duna Televízió eredeti küldetésének törvénybeli garantálását. Ugyanakkor a résztvevők támogatják az MTV közszolgálati funkciójának kiteljesedését és erősítését.

A konferencia résztvevői megegyeztek, hogy a következő összejövetelt 2009 őszén tartják egy később meghatározott helyszínen.