2024. július 16., kedd

Az igazságosság szobra

A Durindó minden eddiginél tisztább és értékesebb zenei anyagot vonultatott fel – Mátyás király mellszobrának felszentelése a templomkertben

Ifj. Juhász Bálint és ifj. Bíró István leleplezik a Mátyás-szobrot

A szombat este véget ért Durindó után tegnap Kishegyesen megtartották a XLVI. Gyöngyösbokrétát, a vajdasági magyarság legtömegesebb néptáncfesztiválját. Az ünnepi rendezvények kezdetén a résztvevők és szervezők szentmisén vettek részt a Szent Anna-templomban. A mise keretében Brasnyó Ferenc plébános kiemelte, hogy Szentháromság vasárnapjáról lévén szó, tudni kell, hogy minden imádságunk a Szentháromság nevében kezdődik és ennek nevében szenteljük fel a templomkertben a Mátyás király szobrot is. Szent Pál szerint ebben élünk és benne maradunk meg.

A hármasság, mint hangsúlyozta, sok helyütt jelen van a Szentírásban is és általában életünkben is, hisz van múltunk, jelenünk és jövőnk, a családban van apa, anya és gyermek, és mégis egyet alkot, a fának van gyökere, teste és lombozata, és ez is egységet alkot — mondta többek között Brasnyó Ferenc plébános, majd megáldva a szobrot hangsúlyozta, hogy a példás életű király szobrának az igazságosságra és megbékélésre kell emlékeztetnie mindenkit. Az ünnepi mise résztvevőit, többek között Fremond Árpádot, Dudás Károlyt, Csikós Józsefet, Bíró Istvánt, Csóré Róbert polgármestert és Pál Károlyt, a képviselő-testület elnökét ifj. Virág Gábor üdvözölte. A szentmise után a résztvevők körmenetben vonultak a templomkertben levő szoborhoz, ahol, miután Brasnyó Ferenc megáldotta a szobrot, Fábri Géza és Ivánovics Tünde szerzett maradandó pillanatokat Mátyás-korabeli dalok bemutatásával. A szobrot ifj. Juhász Bálint, ifj. Bíró István és megalkotója, a szegedi Simor Márton leplezték le. A szobrász Reményik szavait idézve hangsúlyozta, hogy manapság talán még nagyobb bajok vannak, mint Trianon után két évtizeddel, amikor Reményik szavai íródtak, mert sokan azon dolgoznak, hogy még az emlékezet is kihaljon belőlünk. Dsida Jenő magyar zsoltárjának sorait idézve fejezte be beszédét, majd a szobor leleplezését követően a jelenlevők elénekelték a Himnuszt. A rendezvénnyel kapcsolatos sajtótájékoztatón dr. Szöllősy Vágó László kiemelte, hogy a Durindón a szakbizottságok eddigi értékelése alapján minden eddiginél tisztább és értékesebb zenei anyagot hoztak az együttesek, s lehet, hogy mégsem volt a legtömegesebb rendezvény, de a részvevők sok értéket mutattak fel, s mikor ezt mondjuk, tudni kell azt is, hogy a részvevők nagyobbik fele, mondhatnánk azt is, hogy jobbik fele, fiatal volt, és ez lényeges a hagyományok ápolása szempontjából.

A népi tánccsoportok délután két órakor kezdték a felvonulást Kishegyes főutcáján, majd a Hegyalja utcában Csóré Róbert kishegyesi polgármester köszöntőjével megkezdődött a népi tánccsoportok szemléje is. A megnyitón felszólalva Pásztor István, a VMSZ elnöke rámutatott, hogy annak, aki itt fel akar lépni legalább tíz éven át kell dolgoznia, s ezért köszönetet kell mondani mindazoknak, akik vállalják ezt a munkát és erőfeszítést, és végigcsinálják, s köszönetet kell mondani minden fellépőnek azért is, hogy ez alkalommal a legjobbik énjét tárja elénk. Köszönetet mondott a szervezőknek is a fesztivál hatalmas tömegének egyszerű és jó mozgatásáért.

A résztvevőket Kishegyes nevében üdvözölte ifj. Virág Gábor, a helyi közösség titkára, majd dr. Szöllősy Vágó László, a fesztivál művészeti bizottságának elnöke megnyitotta a Gyöngyösbokrétát is.