2024. november 22., péntek

A magyarországi választások visszhangja

A vajdasági magyar politikai vezetők eltérő véleményt nyilvánítottak az európai parlamenti választások kapcsán

Vasárnap az Európai Unió 27 országában európai parlamenti választásokra került sor. A magyarországi szavazópolgárok döntése alapján az Európai Parlamentben a Fidesz 14, az MSZP 4, a Jobbik 3, az MDF pedig 1 képviselői helyet szerzett. Ezen választási eredmények kapcsán az öt vajdasági magyar párt elnökének, illetve alelnökének véleményére voltunk kíváncsiak, valamint arra a kérdésre kerestük a választ, hogy a vajdasági magyar politikai vezetők szerint a magyarországi választási eredmények milyen hatást fognak gyakorolni tartományunk magyar közösségére.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke:

– A részvételt illetően a magyarországi választások ugyanazokat az ismérveket mutatta, mint az Európai Unió egyéb országaiban. A kérdés súlyához mérten messze az elvárások alatt alakult a polgárok választási szándéka, illetve a választási lehetőséggel való élés. Ami az anyaország, vagyis Magyarország választási eredményeit illeti, úgy gondolom, hogy nekem, mint a VMSZ elnökének nem tisztem kommentálni, illetve nem áll jogomban gondolatokat hozzáfűzni a magyar választópolgárok akaratához. Az anyaországban megválasztásra került 22 képviselő, nekik kell majd a Magyar Köztársaság érdekeit képviselnie az Európai Parlamentben, a VMSZ elnökeként számomra az a fontos, hogy velük egy kiegyensúlyozott, tartalmas és aktív kapcsolatot sikerüljön kiépíteni. Ugyanis egy ilyen jellegű kapcsolat létezett már korábban is Magyarország európai parlamenti képviselőivel, függetlenül a párttól, vagy a frakciótól, amelyet képviseltek. A történetnek számomra sokkal fontosabb egy másik vetülete, vagyis a határon túli magyar közösségek választási eredményei. Véleményem szerint ezek az eredmények nagyon jók Erdély és Felvidék, vagyis Románia és Szlovákia magyar közösségének a szempontjából. A jövőben a határon túli magyar közösséget 5 parlamenti képviselő képviseli Brüsszelben. Az ő szerepük számunkra igencsak fontos, mivel pozíciójukból fakadóan ők kiemelt érzékenységgel viszonyulnak a kisebbségi politizáláshoz.

Tari István, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének alelnöke:

– Különösen választások alkalmával szokott kiderülni, hogy a nép okosabb, mint vezetői. A magyarországi európai parlamenti választások alkalmával ez az állítás kapott megerősítést. A VMDK kezdettől fogva a nemzeti érdekeket tartotta szem előtt. Ennek fényében csakis üdvözölni tudom a magyarországi pártok választáson elért eredményeit. Ez az eredmény tulajdonképpen elmozdulást jelent a nemzeti érdekek kifejezettebb felvállalásának irányába. Az Európai Unió és a jelenlegi magyarországi politikum szégyene az, hogy közénk, délvidéki magyarok és az anyaország közé leereszkedhetett a schengeni vasfüggöny. A magyar nemzeti érdek eddig meg sem fogalmazódott, ez szintén szégyenletes, ennek a ténynek mielőbb módosulnia kellene. A délvidéki magyarság ügye nyitott és megoldatlan. Ezzel a választási eredménnyel talán eljutunk addig a pontig, amikor ügyeinket rendezhetjük. Talán végre jobb irányba indulunk meg. Európában szinte semmit sem tudnak a kisebbségi magyarság, és ezen belül a vajdasági magyar közösség gondjairól, mindennapjaink jellemzőiről. Reményeim szerint a választási eredmények e témakörben is változásokat fognak előidézni, az anyaország talán jobban fel fogja vállalni ügyünk képviseletét.

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke:

– Engem a magyarországi EP-választások eredménye némileg meglepett. Nem vártam hogy az MDF bejut, nem gondoltam, hogy a Jobbiknak három képviselője lesz. Az SZDSZ vereségét vártam. A VMDP számára a legfontosabb, hogy Orbán Viktor projektuma a Kárpát-medencei magyarok összefogása, kezdeti határmódosítás nélküli politikai integrációja testet öltött. Meggyőződésem, hogy most az EP-ben létrejött az a magyar mag, amely alkalmas lesz arra, hogy a leendő magyar kormány támaszkodni tudjon rá, ha a nemzetközi politikai színtéren megjeleníti a Kárpát-medence magyarságának autonómiaigényét.

Az előttünk levő évet arra kell kihasználnunk, hogy a határon túli magyar kisebbségek kiérleljék az autonómiamodelleket, amelyekkel kiléphetünk a nemzetközi politikai színtérre. Ez nem lesz könnyű feladat, de megtört a jég, s húsz év óta először, a kisebbségek és az anyaország közös törekvése egybeeshet. Bízom benne, hogy ezúttal minden összejön, s a magyar kisebbségi közösségek az autonómia keretei között őrizhetik meg önazonosságukat. Sokáig vártunk, de megérte.

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke:

– Véleményem szerint a magyarországi választópolgár kezd felnőtté válni. Vagyis megértették, jövőjük a magyarság szemszögéből megvalósított választásuktól függ. A Magyar Köztársaság polgárai túlnyomórészt két lehetőségre szavaztak. Az egyik a Fidesz volt, a másik a Jobbik. A Jobbikat a média szélsőséggel vádolja. Véleményem szerint Magyarországon napjainkban egyáltalán nem létezik szélsőjobboldal, vagyis a magyar társadalomban nem létezik szélsőség. A Jobbik győzelme valójában Morvai Krisztinának, és az ő gondolkodásmódjának, szókimondásának, őszinteségének köszönhető. Én ezt az oldalt támogatom, és jó, hogy ez az oldal ezzel az erőviszonnyal teret kapott az Európai Parlamentben. A hangsúly az erőviszonyon van, mivel a szókimondás bizonyos körülmények között akár kárt is okozhat Magyarországnak. Ezzel nem a szókimondók okoznának károkat az országnak, hanem Magyarország ellenségei használják fel az ország ellen, illetve azok, akik nem tűrik meg a szókimondást. A magyar polgárok a szókimondást és az őszinteséget szavazták be az Európai Parlamentbe, ez csakis jó hatással lehet az országra, a magyarságra és Európára. A választási eredmények természetesen a vajdasági magyar közösségre is kedvezően fognak levetítődni. Sokan valószínűleg meg fognak rémülni ezektől az eredményektől, mivel a vajdasági magyar ember hajlamos megriadni, ha provokálják a szerbeket, mivel akkor azt hiszik, nekik rosszabb lesz. Én azt üzenem a vajdasági magyarságnak, ne féljenek, csak növekszik a tekintélyünk, ha végre a sarkunkra állunk.

László Bálint, a Magyar Koalíció párt elnöke:

– A részvételi arány alapján szeretném leszögezni, a magyarországi polgárok nem tartották fontosnak az európai parlamenti választásokat. Mindettől eltekintve a jobboldali győzelem kimagasló, a Magyar Koalíció párt különösen örül a ténynek, miszerint egy magyar nemzeti radikális erő is komoly teret nyert az Európai Parlamentben. Ebben az esetben természetesen a Jobbikra gondolok. A Fidesz győzelméhez szintén gratulálunk. Ezen kívül megelégedettséggel vettük tudomásul az SZDSZ és az MSZP választási eredményeit. Itt különös hangsúlyt fektetnék az SZDSZ-re, hiszen ez a párt kimondottan hátráltatta a sikeres nemzetpolitikát. Reményeink szerint 14 Fideszes, a 3 Jobbik, illetve az 5 erdélyi és felvidéki képviselő egy komoly együttműködési csoportosulást alkothat majd. Így talán az autonómia kérdésében is lesz előrelépés, vagyis a magyarok kisebbségi autonómiájának kérdésében. Ez azt jelentené, hogy a határon túli magyar közösségeket érintő témákban is előrehaladás történhet. Valamint reméljük, hogy a határon átnyúló támogatási rendszer és a támogatási politikára is kedvező hatással lesznek ezek a képviselők.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás