2024. november 22., péntek

Spekulálnak a statútumról

Pásztor István nem szándékozik levélben magyarázkodni Sólyom Lászlónak
Pásztor István: Amennyiben valaki alkotmányosság szempontjából aggályokat lát Vajdaság statútumában, annak az Alkotmánybírósághoz kell fordulnia (Molnár Edvárd)

Miután a Vajdasági Magyar Szövetség 15 éves születésnapján részt vett Boris Tadić államfő, a belgrádi napilapok azonnal spekulálni kezdtek, hogy mikor kerül a tartományi hatásköri törvény és Vajdaság statútuma a Szerbiai Képviselőház elé. Egyes sajtóinformációk szerint a szerb államfő és Bojan Pajtić tartományi kormányfő megegyezett, hogy a két dokumentum júliusban, vagy legkésőbb augusztusban bekerül a parlamenti eljárásba.

Abelgrádi napilapok sajtóinformációival kapcsolatban felkerestük Pásztor Istvánt, a VMSZ elnökét, aki nem tudta megerősíteni, mikor kerülhet napirendre a tartományi hatásköri törvény és Vajdaság statútuma. Mint megjegyezte, annyit tud, amennyi a sajtóban megjelent, és annál biztosabb információja nincs. Hogy mikor találkozik újra Boris Tadićtyal, a VMSZ elnöke lapunknak azt válaszolta, hogy nincs megbeszélt időpont.

– Szombaton este, miután befejeződött a VMSZ születésnapi ünnepsége, váltottunk néhány szót és abban maradtunk, hogy az elkövetkező tíz napban, amennyiben lehetséges az újvidéki elnöki csúcstalálkozó előtt, vagy közvetlenül utána beszélgetünk – fejtette ki a VMSZ elnöke.

A Politika napilap írása szerint Pásztor István rendezné Sólyom Lászlóval, a Magyar Köztársaság elnökével azokat a félreértéseket, amelyek az elutasított március 15-i vajdasági látogatás során születtek. A hír kapcsán a VMSZ elnöke megjegyezte, nem nyilatkozott semmilyen hasonlót. Pásztor továbbá kifejtette, hogy a szerb sajtó által terjesztett híresztelés, miszerint a statútum körüli vita miatt a VMSZ négy parlamenti képviselője kilépne a hatalmi koalícióból, nem fedi az igazságot.

– Csupán arról beszéltem a B92 műsorában, hogy felül fogjuk vizsgálni a helyzetünket a hatalmi többségben, annak tükrében, hogy az elmúlt egy éveben mi mindent sikerült megvalósítani, mindabból amiről megállapodtunk a csatlakozáskor. Mindezt figyelembe véve fog dönteni a VMSZ, hogy mi a következő lépés és kell-e valamin változtatni. Végérvényes álláspont nincs – mondta Pásztor István.

„LE KELLENE ZÁRNI”

Annak ellenére, hogy a Szerbiai Szocialista Párt tagjai is részt vettek Vajdaság statútumának megírásában, a párt nem fogja a jelenlegi dokumentumot támogatni a Szerbiai Képviselőházban, ezért az egyetlen megoldás egy új statútum megírása, véli Dušan Bajatović, az SZSZP-ből.

– Támogatjuk az autonóm Vajdaság kérdését, de csak az alkotmánnyal összhangban. Le kellene zárni ezt a kérdést egy olyan statútum elfogadásával, amellyel mi is egyetértünk. Fontos minél előbb megoldani ezt a kérdést, mivel számos ellentét és politikai instabilitás forrása lett – nyilatkozta a B92-nek Bajatović.

Bojan Kostreš, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga alelnöke viszont úgy gondolja, hogy a statútum csak szeptemberben kerül a képviselők elé.

– Amennyiben megalakul a teljes egyetértés a dokumentum körül, támogatni fogjuk napirendre tételét – szögezte le Kostreš.

A Szerbiai Demokrata Párt képviselői ugyanakkor alkotmányellenesnek tartják a tartomány alapdokumentumát.

– Vajdaság statútumával veszélybe sodorják a tartomány alkotmányosságát és jogszerűségét, a dokumentum valódi célja tulajdonképpen az, hogy Vajdaság nemzetközi-jogi szubjektivitást kapjon – elemezte Željko Tomić az SZDP-ből.

„NEM ÁLLAMI JELLEGŰ”

Pásztor István szerint nem újszerű, hogy alkotmányellenességgel vádolják a statútumot, viszont újdonságnak számít az SZDP álláspontja.

– Természetes, hogy nemzetközi-jogi szubjektivitásra törekszik a statútum, ugyanis nélküle lehetetlen lenne tárgyalni. De ez nem állami jellegű nemzetközi szubjektivitást jelentene, hanem régió jellegűt, hasonlóképpen, mint az európai régiók esetében. Amennyiben valaki alkotmányosság szempontjából aggályokat lát a dokumentumban, annak az Alkotmánybírósághoz kell fordulnia, hogy az mondjon szakszerű véleményt, az összes többi csak szubjektív vélemény – véleményezte lapunknak a sajtóban megjelent bírálatokat a VMSZ elnöke.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás