2024. november 22., péntek

Pásztor–Tadić-találkozó

Boris Tadi ć ígérete szerint az ősz folyamán kinevezik az 1944/45-ben történt háborús bűntetteket kivizsgáló szerb–magyar történész-munkacsoport szerb tagjait

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke több mint három hónapos halogatás – ekkor kérte a VMSZ vezetője először a tárgyalást – után a napokban találkozott BorisTadić köztársasági elnökkel, a Demokrata Párt vezetőjével. Tadić indítványára a találkozóra többszöri halasztás és várakozás után végül is múlt csütörtökön került sor Belgrádban, számolt be lapunknak tegnap Pásztor István. A tárgyalóasztal mellett az utóbbi hónapok folyamán felgyülemlett, ugyanakkor ebben a pillanatban is komoly aktualitással bíró kérdéseket vitatták meg, ismertette Pásztor.

– Elfogadhatatlan az a tény, hogy a több szinten partneri viszonyt megvalósító pártok között hónapokig lehetetlen volt egy ilyen beszélgetést megszervezni. Meglátásomat Boris Tadićtyal is megosztottam és a jövőt illetően mindkettőnk véleménye megegyezett, miszerint ha módunkban áll, akkor ezentúl havonta, esetleg másfél havonta fogunk találkozni. Az elmúlt több mint egy évben a VMSZ stabil és kiszámítható partner volt a parlamenti többségen belül, ennek függvényében lehetőséget kell kapnunk az általunk fontosnak megítélt kérdések megvitatására – vélekedett Pásztor.

– Természetesen beszéltünk Vajdaság statútumáról és a hatáskörről szóló törvényről is. Ezt a témát nem kezeltük túlzott részletességgel, mivel véleményem szerint az elmúlt háromnegyed évben ezt a kérdést már többször is végigbeszéltük. Megítélésem szerint ismét jól látható az akarat, hogy a statútum és a hatáskörről szóló kísérőtörvények december elején a szerbiai parlament elé kerüljenek. Számunkra fontos, hogy ezek a kérdések mielőbb napirendre kerüljenek, vagyis lekerüljenek a napirendről. A szóban forgó jogszabályokat el kell fogadni, ennek sorsa pedig jelentős mértékben Szerbia elnökének a kezében van – emelte ki Pásztor.

Ezen kívül szó esett arról a levélről is, amit a VMSZ elnöke Ágoston Andrással, a VMDP elnökével és dr. Páll Sándorral, a VMDK elnökével közösen küldtek el Tadićnak. Ebben a levélben egy szerb–magyar történészekből álló munkacsoport létrehozását kérte a három vajdasági magyar politikai vezető. A történészeknek lenne a feladata feltárni az 1944/45-ben elkövetett háborús bűntettek részleteit, részletezte a VMSZ elnöke.

– A kezdeményezést illetően Tadić nyitott a közreműködésre, legalábbis erről biztosított. Többek között engem is felkért, hogy tegyek javaslatot, kik lehetnének a történész-munkacsoport tagjai. Tadić végezetül leszögezte, a munkacsoport szerb tagjait még az ősz folyamán kinevezhetik, reményeim szerint ugyanerre számíthatunk a magyar oldalt illetően is. A szóban forgó kérdéseket fel kell tárni, majd el kell indulnia az ide kapcsolódó tájékoztatásnak és tájékozódásnak. A kutatómunka eredményének függvényében elérhetővé válhatna a közösségünk számára oly fontos nemzetek közötti megbékélés is – közölte Pásztor.

A találkozón az eddig részletezett témák mellett szó esett a gazdasági válságról és a költségvetés körüli problémákról is, összegezte a VMSZ elnöke, majd végül leszögezte, nagyon fontosnak tartja, hogy a több hónapig tartó huzavona után ez a beszélgetés megvalósulhatott.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás