2024. július 16., kedd

Ötből öt?

Az öt magyar párt vezetői az aláírásgyűjtés nehézségeiről, feladatokról, jövőről
Kevesebb mint fél év áll a politikai pártok rendelkezésére, hogy összegyűjtsék pártjuk újrabejegyzéséhez a szükséges aláírásokat. Az új párttörvény értelmében a nemzeti kisebbségek pártjainak ezer aláírásra van szüksége ehhez. A vajdasági magyar pártok vezetői közül többen biztosak abban, hogy nem változik majd a vajdasági magyar politikai színtér az újrajegyzés után. Egy archív felvétel a 2007-ben megtartott négypárti egyeztetésről. Ma már egy ötödik magyar párt is helyet követel magának.

Többen alkotmányellenesnek minősítik a törvényt, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége az Alkotmánybírósághoz fordult, a Magyar Koalíció arra vár, hogy az új párttörvénnyel összhangban ezen a néven bejegyeztethetik-e tömörülésüket. Abban azonban mindannyian biztosak, saját pártjuknak nem lesz gond összegyűjteni a szükséges ezer aláírást.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szerint a VMSZ augusztus 16-ig összegyűjti a több mint ezer aláírást, de ez nem jelenti azt, hogy aki utána fel szeretne kerülni erre a listára, az aláírását szeretné adni, az nem teheti meg.

– Szeretnék eloszlatni egy félreértést, mert úgy gondolom, hogy ezt fontos tisztázni. Ez az aláírásgyűjtés annyiban különbözik a választások alkalmával gyűjtött aláírásoktól, hogy itt nem bárkinek az aláírására van szükség, hanem a párttagoknak az aláírása szükséges. A kérdés arról szól, hogy van-e a pártnak ezer tagja, és az az ezer tag hajlandó-e az aláírását adni, aminek értelmében megvan a pártnak az újrabejegyzési feltétele. Ami a VMSZ-t illeti, nekünk ebben a pillanatban messze több mint ezer tagunk van, ezért nekünk nem jelent gondot ennek az ezer aláírásnak a biztosítása. Az aláírások azonban nem elegendőek. A párt alapszabályát összhangba kell hozni az új párttörvénnyel, ami a VMSZ belső szabályai szerint közgyűlési döntést igényel. Tehát közgyűlést is kell szervezni, erre októberben-novemberben látok esélyt. Ezután fogjuk átadni a bejegyzéshez szükséges papírokat. Arra viszont nem tudok választ adni, a politikai színtér hogyan néz majd ki. Abban biztos vagyok, hogy a VMSZ politikai pártként működni fog, a többi párttal kapcsolatban, úgy gondolom, nekem nem tisztem véleményt mondani – emelte ki Pásztor.

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke elmondta, igaz, hogy egyelőre csak Zentán, de megkezdték az aláírások gyűjtését, és azonnal akadályokba ütköztek.

– Nem tudom, ki és miért, de azt kell látnom, hogy politikai szinten valamilyen szándékkal akadályozni, nehezíteni próbálják az aláírások gyűjtését. Azokat ugyanis hitelesíteni kell, Zentán pedig a héten csak 12 és 14 óra között voltak hajlandóak a polgárokat fogadni és elvégezni a hitelesítést. Úgy látszik, egyesek megpróbálnak gáncsoskodni, hiszen az MPSZ napról napra népszerűbb. Úgy néz ki azonban, hogy sikerül ezt a gondot kiküszöbölnünk, megbeszéléseket folytattunk a helyi közigazgatás vezetőjével ez ügyben. Igaz, az a benyomásunk, hogy a közigazgatás nem csak Zentán, máshol sincs felkészülve a hitelesítésekre. A tagjainkat, a polgárokat természetesen megszólítjuk, aki úgy dönt, hogy most szeretne tagosodni, szívesen vesszük a tagosodást. Több helyi szervezetünk is alakult már, szívesen fogadjuk az érdeklődő, minket támogató polgárok megkeresését. Aki így gondolkodik, és megkeres bennünket, megtalál, akár telefonon a 063-86-79-593-as telefonszámon, vagy az mpsz@sksyu.net címen is, illetve a honlapon, a www.mpsz.polgarinfo.hu-n. Meg vagyok róla győződve, hogy a törvény, alkotmányellenes, ugyanis szerzett jogoktól fosztja meg a kisebbségeket, emellett az a célja a hatalmon lévő pártoknak, hogy megszabaduljanak a konkurenciától. Ami a magyar politikai színtér alakulását illeti, nehéz megítélni, bár szerintem lényegbeli változás nem lesz, meg vagyok arról győződve, hogy sikerül mind az öt pártnak összeszedni az ezer aláírást – mondta Rácz Szabó.

Dr. Páll Sándor, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke ismét kiemelte, az Alkotmánybírósághoz fordultak, hiszen meggyőződésük, hogy az új párttörvény hátrányosan különbözteti meg a kisebbségeket.

– Az arányokban van a probléma, hiszen a 10 ezer aláírás 0.016 arányban viszonyul a többségi nemzet számához, míg az 1000 aláírás 0.033 arányban a magyarok számához, vagyis kétszer nehezebb összegyűjteni az aláírást a magyarok esetében. Azt is el kell mondanom, hogy furcsa módon egy kisebbségi párt tagjai is megszavazták ezt az egyébként kisebbségellenes törvényt. Mi ennek ellenére két hónappal ezelőtt megtárgyaltuk ennek a törvénynek a következményeit, és meg is alakítottuk azt a bizottságot, amely majd az aláírások gyűjtésével foglalkozik. A napokban megindul az aláírásgyűjtés, de én számítok az Alkotmánybíróság pozitív elbírálására. Úgy gondolom, hogy a politikai színtér nem fog változni. Ha az volt a cél, hogy megfojtsák a kisebb szervezeteket, nem hiszem, hogy ezzel sikerülni fog. A szerb társadalom nem homogén társadalom, nem két blokkban gondolkodik – mondta dr. Páll.

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke a nehézségekről számolt be.

– Megnehezítették az aláírások hitelesítését. Mi szegény párt vagyunk, nem tudjuk utaztatni az embereinket, de úgy gondolom, nagyon jól haladunk az aláírások gyűjtésével. Meggyőződésem szerint szeptember végén leülhetünk, megnézhetjük, hogy milyen eredményt sikerült elérnünk, október elején pedig bejegyzik a VMDP-t. A körzeti szervezeteinkben már most is lehet jelentkezni, képviselőinket mindenki ismeri a településeinken. Szeptember elején tervezünk majd egy szervezett gyűjtést is. Örömmel mondhatom, hogy vannak új támogatóink, akikre nem számítottunk. Abból ítélve, nekünk hogyan megy a gyűjtés, úgy gondolom, mindenki megtalálja a saját támogatóit, ezért nem hiszem, hogy változik majd a politikai színtér. Ennek a gyűjtésnek az lesz az előnye, hogy a pártok vezetői sokkal több embert megismernek. Én nagyon örülök annak a hangulatnak, amit tapasztalok a településeken, amelyeket meglátogatunk – mondta Ágoston.

László Bálint, a Magyar Koalíció elnöke elmondta, arra várnak, hogy a minisztériumból megérkezzen a visszajelzés, bejegyeztethetik-e pártjukat ezen a néven, vagy változtatniuk kell.

– Amennyiben nem érkezik visszajelzés, a jövő hét folyamán mindenképpen elkezdjük gyűjteni az aláírásokat, és természetesen a nyilvánosságot is értesítjük majd arról, hogy hol és mikor lehet minket az aláírásukkal támogatni. Nem tisztem megítélni, hogy melyik pártnak sikerül összegyűjtenie az aláírásokat és melyiknek nem. Az biztos, hogy mi nem fogunk sietni, szép nyugodtan gyűjtjük majd az aláírásokat. Mindenesetre én biztos vagyok abban, hogy sikerül az ezer aláírást megszereznünk. Lehetséges azonban, hogy valamivel szűkebb lesz majd ez az ötös kör – hallottuk Lászlótól.