2024. július 16., kedd

Ma szavaznak?

Egy hónapos szünet után a parlamentben ma 24 törvényről kell dönteni – Az SZUE tiltakozik, dr. Páll Sándor pedig napvilágra hozta a Pásztor-Tadić titkos megállapodás részleteit
Ma már nem ekkora az egyetértés, különösen nem a nemzeti tanácsokról szóló törvény ügyében. A felvétel a tavalyi választási kampányzárón készült. ( Molnár Edvárd)

A szerbiai parlament képviselőire az egy hónapos szünet után ma fontos feladatok várnak. Dönteni kell egyebek között a sokat vitatott tájékoztatási törvényjavaslatról és a magyar politikai körökben ugyancsak vitatott nemzeti tanácsokról szóló törvényjavaslatról is.

Mint ismeretes a tájékoztatási törvény megszavazását támogatja a G17 Plusz, a Demokrata Párt és a kormánykoalíció többi pártja is valamint legújabban a LDP is. A LDP a hét végén jelentette be támogatását, mert mint azt a B92 írja, ígéretet kaptak arra, hogy a törvényjavaslat szövege kissé változik, azaz belekerül néhány már javasolt módosítási javaslat. A Szerbiai Újságírók Egyesülete viszont bejelentette hogy ma a szavazás megkezdését megelőzően a képviselőház előtt fognak tiltakozni a törvény megszavazása ellen, mert Európa ellenesnek tartják a készülő jogszabályt. Azt kérik a köztársasági elnöktől, hogy amennyiben a honatyák mégis megszavazzák, ne írja alá a törvényt. Ugyanakkor a Független Újságírók Egyesülete támogatja a tájékoztatási törvény meghozatalát.

Minden jel szerint ma fognak a képviselők szavazni a nemzeti tanácsokról szóló törvényjavaslatról is. Hét éve várunk már erre a törvényre. Ám az eddig ismeretes törvényjavaslatot csak egyetlen vajdasági magyar párt, a VMSZ támogatja. A Magyar Koalíció másik két pártja a Vajdasági Magyar Demokrata Párt, valamint a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége ellenzi a nyilvánosságra került törvényjavaslat szentesítését. Dr. Páll Sándor, a VMDK elnöke a hét végén közleményében arra szólította fel a Magyar Koalíció parlamenti képviselőit, hogy ne adják voksukat sem a tájékoztatási törvényjavaslatra sem a nemzeti tanácsokról szólóra. Mint azt a pártelnök kifejti, a tájékoztatási törvényjavaslat egyenesen szégyen, a nemzeti tanácsokról szóló törvényjavaslat pedig nem felel meg a Magyar Koalíció pártjai által közösen kidolgozott egységes elvárásoknak, amiben korábban a pártok megállapodtak. Dr. Páll szerint azért sem kell hozzájárulni a kérdéses jogszabályok megszavazásához, mert Boris Tadić, a Demokrata Párt elnöke nem teljesítette ígéreteit.

Mint az a közleményből kiderül, Pásztor István és Boris Tadić 2008 január 30-án titkos megállapodást kötöttek, amelyben egyebek között az állt, hogy 2008 december 31-ig az államelnök miniszterei révén szorgalmazza, hogy elkészüljön a Vajdaság valamint az önkormányzatok vagyonáról szóló törvénytervezet. Ugyancsak a megállapodásban szerepel, hogy Tadić mindent megtesz annak érdekében, hogy 2008 június 30-ig életbe lépjen a közigazgatási körzetekről szóló kormányrendelet módosítása, továbbá, hogy a nemzeti tanácsok megválasztásához szükséges választói névjegyzékeket az illetékes jogi szervek fogják létrehozni s ezek az általános választói névjegyzékek részei lesznek. A VMDK elnöke szerint e megállapodásban szerepelt a DP elnökének azon ígérete is, hogy lépéseket tesz a kisebbségek részarányos foglalkoztatása érdekében az állami szervekben, a közvállaltokban, a bíróságokon, az ügyészségeken, a rendőrség kötelékeiben valamint más állami szervekben. Szó van ebben a megállapodásban a kisebbségek szavatolt képviselői helyéről a tartományi és a köztársasági parlamentben is, valamint, hogy 2008.december 31-ig elkészül a vagyon-visszaszármaztatásról és restitúcióról szóló törvény. Ezek az ígéretek azonban nem teljesültek, éppen ezért Páll szerint a magyar képviselőknek nem kellene voksukat adni a szóban forgó törvényjavaslatokra. A VMDK elnöke arra is emlékeztet, hogy 10 civil szervezet meg a négy vajdasági magyar párt is ellenzi a nemzeti tanácsokról szóló törvény ilyen formában történő megszavazását.