2024. november 22., péntek

Két héten belül a kormány előtt a hatásköri törvénytervezet

Sikeresnek bizonyult Boris T adi ć és Pásztor István találkozója
Pásztor István szavai szerint az elmúlt hónapokban gyakran kinevették, mert kiállt amellett, hogy parlamenti eljárásba kerüljenek a törvénytervezetek

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke csütörtökön találkozott Boris Tadi ć államfővel. A beszélgetésben szó esett az osztályösszevonások, a bírósági pályázatok, az 1940-es történések feltáró vegyes bizottságának , valamint Vajdaság hatásköri törvényének és statútumának kérdéséről. Megállapodásra jutottak az oktatásügyet illetőleg, valamint biztató ígéretek hangzottak el a statútummal kapcsolatban.

Két héten belül a kormány elé kerülhet a Vajdaság hatásköreiről szóló törvénytervezet, hangsúlyozta Pásztor István, a VMSZ elnöke a sajtótájékoztatón. Miután pedig a kormány elfogadja a tervezetet, a statútummal együtt azonnal parlamenti eljárásba fog kerülni, vélekedett a VMSZ elnöke, miután beszámolt a Boris Tadić államfővel folytatott, csaknem másfél órás csütörtöki beszélgetéséről. Szavai szerint az elmúlt hónapokban gyakran kinevették, mert kiállt amellett, hogy parlamenti eljárásba kerüljenek a törvénytervezetek, viszont a beszélgetés után reális esélyt lát arra, hogy mindez megtörténjen.

Számos olyan aktuális kérdés miatt volt szükség a beszélgetésre, amely már nem tűrt halasztást, így a kezdeti sikertelenségek után júliusban változtattak a kommunikációs hozzáállásukon, tárta fel Pásztor István. Mint megjegyezte, a kérdéses ügyek megbeszélése előtt megelégedettségét fejezte ki az államfőnek, hogy a Szerbiai Képviselőház ellenszavazat nélkül fogadta el a nemzeti tanácsokról szóló törvényt, majd megkérte, hogy az államfő legyen partner annak betartását illetően is. Szavai szerint a pénteken hatályba lépett jogszabály mindenképpen javítja Szerbia európai képét, amelynek népszerűsítésben a VMSZ is feladatot vállal.

AZ OKTATÁSRÓL

A tanév kezdete miatt az egyik legégetőbb probléma az osztályösszevonások kérdése, amellyel kapcsolatban a beszélgetés során kihangsúlyozta, hogy valóban gondot jelentenek a demográfiai adatok, és valóban ésszerűsíteni kell az oktatásügyet, de nem szabad kizárólag a gyerekek kárára.

– Elmondtam, hogy az osztályösszevonások problémája nem kizárólag csak a szórványban élő magyarságot, hanem minden Vajdaságban élő kisebbséget megráz. Ezért megkértem az államfő urat, járjon közben annak érdekében, hogy le tudjunk ülni Žarko Obradović oktatásügyi miniszterrel. Beszélgetésünk óta kérésemnek eleget tettek, így szakértői csoportunk már jövő hét szerdán találkozik az oktatásügyi miniszterrel, hogy megoldást találjanak a fennálló problémára, hogy az oktatásügy ésszerűsítése mellett továbbra is anyanyelven tudjanak tanulni a diákok – számolt be Pásztor István.

A VMSZ elképzelése szerint a problémát a diákok utaztatásával lehetne megoldani, ugyanis tény, hogy a kis létszámú iskolák, vagy osztályok gazdaságilag veszteségesek.

IGAZSÁGÜGY, '40-ES ÉVEK

A továbbiakban szóba kerültek a nemrégiben kiírt bírók kinevezéséről szóló pályázatok. Ebben a témában a két politikus egyetértett a bíróságok nemzetiségi összetételének kérdésében, amelyet a 2010-ben hatályba lépő bíróságokról szóló törvény úgy rendez, hogy tekintetbe kell venni a bíróság hatásköre alá eső terület nemzetiségi összetételét. Pásztor szavai szerint az államfő megjegyezte, hogy a törvény tiszteletben tartása ugyanannyira fontos számára, mint a VMSZ elnökének.

A múlt század negyvenes éveiben történt atrocitásait feltáró vegyes bizottságok kérdését illetően is szót váltottak a politikusok és egyetértettek abban, hogy a bizottság a kérdéses évtized egészét feltárja, valamint ne csak a szerb, illetve magyar, hanem a zsidó, a cigány és a német ártatlan áldozatokkal is foglalkozzanak.

– Annak ellenére, hogy a vegyes bizottság kérdése pozitív színben tünteti fel Szerbiát Európában, még az idén szükséges, hogy egy újabb beszélgetés keretében egyértelmű lépéseket beszéljünk meg a bizottságok feladatkörét illetőleg – mondta Pásztor István.

Végezetül Pásztor István arra kérte Boris Tadić államfőt, hogy kedvezően bírálja el a kegyelmi kérvényt, amelyben azt kérik, vizsgálja felül a temerini fiúkra kiszabott büntetések súlyosságát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás