2024. november 22., péntek

A másságra való jogtól a betegségig

A vajdasági magyar pártok vezetői igencsak eltérő véleményt alakítottak ki a homoszexuálisok vasárnapi felvonulásával kapcsolatban
A szervezőbizottság szerint a résztvevők nem szexuális irányultságukkal szeretnének kérkedni, hanem az erőszak és a diszkrimináció ellen hallatni hangjukat (Beta Archív)

Minél közelebb kerül a Büszkeség napi felvonulás napja, annál több nyilatkozat, állásfoglalás lát napvilágot. Ivica Dačić belügyminiszter megelőzésképpen a fenyegetők letartóztatását helyezte kilátásba. A Szerb Pravoszláv Egyház irányából szerdán igencsak éles hangú nyilatkozat érkezett. Tekintettel arra, hogy a homoszexuális közösséget szintén kisebbségként tartják nyilván, lapunk a vajdasági magyar nemzeti kisebbség politikai pártjainak vezetőit kérdezte a felvonulásról, vagyis erre vonatkozó véleményéről.

A Büszkeség napi felvonulás nem provokáció, hanem a különbözőségre való jog, a tolerancia és a diszkrimináció elnyomásának népszerűsítése, szögezték le tegnap a szervezők.

– A résztvevők nem szexuális irányultságukkal szeretnének kérkedni, hanem az erőszak és a diszkrimináció ellen hallatni hangjukat – nyilatkozta Dragana Vučković, a szervezőbizottság tagja.

Ivica Dačić belügyminiszter a B92 Mutatóujj (Kažiprst) műsorában elmondta, a rendőrség információi alapján egyes személyek komoly támadást terveznek a felvonulás résztvevői ellen. A belügyminiszter hozzátette, az egyértelmű fenyegetések esetében a rendőrség megelőzésképpen letartóztathatja a potenciális bajkeverőknek vélt személyeket.

Az állami szervek feladata biztosítani az egyenlőség és különbözőség szabad kinyilvánítását, tudatta tegnapi ülésén a szerb kormány.

– Szerbia demokratikus ország, ahol az emberi jogok magas szinten vannak. Minden polgárnak joga van élnie az alkotmányban biztosított szabadságjogokkal – hangzott el a kormányülésen. A szerb kormány az alkotmány és a demokratikus értékek tiszteletben tartására szólította fel a polgárokat, továbbá követelte, hogy senki se veszélyeztesse a közbiztonságot és mások testi épségét.

A szervezőket támogatásáról biztosította Svédország is, az Európai Unió elnöklője, Saša Janković köztársasági ombudsman pedig támogatása jeléül tegnap a felvonuláson való részvételét jelentette be.

„SZODOMA ÉS GOMORRA”

Amfilohije, a Szerb Pravoszláv Egyház érseke szerda este írásos nyilatkozatában a szégyen, valamint Szodoma és Gomorra felvonulásának nevezte a Büszkeség napi rendezvényt. A folytatásban kijelentette, az egyház nem fogadhatja el, és nem is támogathatja az emlegetett eseményt. Ugyanakkor az egyház sem korábban, sem most nem bujtogat senkit mások ellen, közölte Amfilohije.

– Az egyház istenadta kötelessége és feladata minden emberi teremtményt emlékeztetni Isten és Sátán, fény és sötétség, jó és rossz, természetes és természetellenes közötti különbségre – vélekedik Amfilohije érsek.

Irinej püspök tegnap megerősítette Amfilohije érsek állásfoglalását, vagyis kijelentette, a szóban forgó nyilatkozat a Szerb Pravoszláv Egyház hivatalos állásfoglalása a Büszkeség napi felvonulással kapcsolatban.

Majda Puača, az esemény szervezőbizottságának egyik tagja az egyház kijelentéseivel kapcsolatban a következőket mondta el: „Szerbia szekuláris állam, az emberi jogok kérdése az állam, és nem az egyház hatáskörébe tartozik. Az egyháznak a békét, a szeretetet és a toleranciát kellene népszerűsítenie. Ezek azok az értékek, amelyeket a vasárnapi felvonuláson is népszerűsíteni fognak a résztvevők.”

Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke szerint Amfilohije érsek tegnapi kijelentésével csak olajat öntött a tűzre és hátszelet biztosított a felvonulás véres leszámolásba való fullasztásával fenyegetőző „klerofasiszta sarjaknak”.

Az egyházi visszhang ellen, szintén tegnap, több civil szervezet is felszólalt.

– Az LGBT közösséget Szodoma és Gomorra csemetéinek nevezni közvetett módon igazolja a tervezett támadást – olvasható a közös közleményében.

NEMZETI KISEBBSÉGI VEZETŐK A SZEXUÁLIS KISEBBSÉGRŐL

Legyenek a vélemények akármennyire is eltérőek, a kisebbség meghatározás esetében nemcsak a nemzeti kisebbségre kell gondolni. Mint minden országban, Szerbiában a nemzeti kisebbségek mellett egyéb kisebbségnek nyilvánított közösségek is élnek. Többek között a homoszexuálisok. Lapunk arra szeretett volna választ kapni, hogy a vajdasági magyar közösség politikai vezetői miként vélekednek a témával, vagyis a Büszkeség napi felvonulással, egy kisebbségi közösség rendezvényével kapcsolatban.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke lapunknak leszögezte, a társadalom reakciója valójában az országban uralkodó tolerancia mércéje.

– Ott, ahol a tolerancia magasabb fokon valósul meg, ott az ilyen jellegű másság megmutatása kevesebb indulatot vált ki, az ellenvetések megfogalmazása civilizáltabb módon történik. Ott, ahol a társadalomban komoly feszültségek lappanganak, és ahol a másság elfogadása nem haladja meg a szavak szintjét, ott ez másképpen néz ki – vélekedik a VMSZ elnöke. – Életszerű tényekről beszélünk, amelyeket ugyan elfedhetünk, de továbbra is az élet részei maradnak, hangsúlyozta Pásztor István, majd hozzátette: nem híve ugyan az azonos neműek közösségének, ugyanakkor a másság jeleként elfogadja, és fájlalja, hogy a Büszkeség napi felvonulás ekkora indulatokat vált ki és ekkora veszélyeket hordoz magában.

– Ez a másság megélésének alapvető problémája. És ez nemcsak a homoszexuálisokra vonatkozik, hanem mindenféle másságra. Persze nem akarom a nemzeti hovatartozásból származó másságot kiegyenlíteni ezzel a mássággal. Viszont mindenkinek jogot kell adni, hogy másságának hangot adjon. Természetesen ennek olyan módon kell történnie, hogy ne rombolja a társadalmat, és annak értékrendjét, ugyanakkor őt sem szabad rombolni, megbélyegezni, illetve fizikai létét megkérdőjelezni – mondta Pásztor István.

Dr. Páll Sándor, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke szerint mindenkinek jogában áll saját identitásáról vallani, legyen az szexuális vagy nemzeti kisebbségi identitás. Ezeket az embereket nem lenne szabad nyilvánosan megbélyegezni, elítélni, bántalmazni, vélekedett lapunknak a VMDK elnöke.

– A média azonban nem járt el helyesen. Azzal, hogy minden nap tudósítanak az eseményről, valójában ezek ellen az emberek ellen fordítják a közvéleményt. Az ügyet nem tartom olyan fontosnak, hogy minden nap erről kelljen hallani, olvasni. Ezek az emberek élvezzenek minden jogot, szervezkedjenek, ahogyan tudnak, viszont ennek nem kellene össztársadalmi problémává válnia – nyilatkozta dr. Páll Sándor.

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke szerint más betegség és aberráció is létezik a földön, ezzel kérkedni azonban nem szabad.

– Mi megértjük, hogy egyesek más genetikával rendelkeznek, erről nem tehetnek. Vannak, akik láb nélkül születnek, mások a rákra vagy a gyilkosságra hajlamossá tevő genetikával, megint mások pedig természetellenes szexualitással jönnek világra. Mi elfogadjuk és nem bántjuk őket, de véleményünk szerint mindebből nem kell bulit csinálni, nem kell az utcára vonulni – közölte az MPSZ elnöke.

László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom elnöke leszögezte, az általa képviselt párt a keresztény értékrendet képviseli, ezért sem a homoszexualitást, sem a felvonulást nem támogatja.

– Elfogadjuk azokat, akik ilyen életmódot folytatnak, mindennek azonban semmi helye a közéletben, az utcán pedig végképp nem, mivel károsan érinti a fiatalokat egész Szerbiában – foglalta össze László Bálint.

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke nem nyilatkozott lapunknak, mivel a szóban forgó témát nem tekinti magyar ügynek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás