2024. július 16., kedd

Magyar választói névjegyzék karácsonyig

A hétvégén Adán tartotta 13. közgyűlését a Vajdasági Magyar Szövetség

A közgyűlésen a küldöttek módosították a szervezet alapszabályzatát, amelyre a párt újbóli bejegyzése miatt volt szükség, illetve a pártvezetés hivatalosan bejelentette, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség megkezdte az aláírások gyűjtését a magyar választói névjegyzékre. Az ívet elsőként a közgyűlés résztvevői írták alá, több mint kétszázharmincan. Pásztor István pártelnök ezt a szombati közgyűlést követő sajtótájékoztatón tette meg, amelyen bejelentett: a Vajdasági Magyar Szövetség ezen a napon ünnepélyesen elindította azt a négy hónaposra tervezett kampányt, amelynek eredményeként hazai és anyaországi közéleti személyek közreműködésével megszületik a vajdasági magyar névjegyzék, aminek létrehozása nemzeti érdek és semmi köze a pártpolitikához.

─ A célunk az, hogy a törvény szabta minimumot, a 117 320 szavazatot karácsonyig összegyűjtsük. Ez nem azt jelenti, hogy ezzel a számmal megelégszünk. A rendelkezésre álló időben, felkeresünk minden szavazati joggal rendelkező vajdasági magyar polgárt, hogy rávegyük, iratkozzon fel a választói névjegyzékre ─ közölte Pásztor István. ─ Nem kergetünk elképzelt számokat, de azt szeretnénk, hogy a folyamat végén nyugodt lelkiismerettel állíthassuk: mindenki, aki fellelhető, meggyőzhető és rávehető volt arra, hogy éljen a törvény adta lehetőségével és jogával, azt mi megtaláltuk és megpróbáltuk meggyőzni. Aki pedig erre hajlandóságot mutatott, azt feliratuk a választói névjegyzékre. Biztosak vagyunk a vállalkozás sikerében. Jelenleg több mint ezer aktivistával rendelkezünk, akik feladatot vállaltak a folyamatban, illetve olyan infrastruktúrával és szervezetséggel, amely lehetővé teszi a feladat ellátását – nyilatkozta a pártelnök.

A közgyűlés összehívásának másik oka az új párttörvény volt, amelynek értelmében július 23-át követő hat hónapban a pártoknak újra regisztrálni kell magukat. Pásztor István elmondta, hogy ehhez nem elegendő a kisebbségi pártok esetében az ezer támogató aláírás, amit a VMSZ már régen összegyűjtött, hanem szükséges az alapszabály összehangolása az új párttörvénnyel:

─ A Vajdasági Magyar Szövetség belső szabályai szerint az alapszabály módosítása a közgyűlés hatásköre, ezért a mai napon a közgyűlés megtartásával az alapszabály módosításával megteremtettük a formális feltételeit annak, hogy a párt újra bejegyzésre kerüljön. A közgyűlés végén megbíztam a párt ügyvezető alelnökét és a szervezet irodáját, hogy hétfőn készítse elő azokat a dokumentumokat, amelyek alapján néhány napon belül biztosan bejegyzik a Vajdasági Magyar Szövetséget – közölte a pártelnök.

A közgyűlés foglalkozott az elmúlt egy éves időszak politikai eseményeivel, eredményeivel és tapasztalataival, amelynek során megvitatta a pártelnök beszámolóját. Pásztor István megjegyezte, hogy beszámoló kapcsán értékes és tartalmas vita alakult ki, amely alapján az a megállapítás született, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség szempontjából az elmúlt 12 hónap sikeres időszak volt. Azon kívül, hogy megerősödött a párt támogatottsága és növekedett a taglétszáma, Pásztor István szerint a VMSZ erőfeszítésének eredményeként több fontos dolog oldódott meg, vagy mozdult el a holtpontról az országban. Ezek közül hármat emelt ki:

─ Az egyik a nemzeti tanácsokról szóló törvény, ami húszéves erőfeszítés eredménye és újabb perspektívát jelent. A másik a ’40-es évekkel szembenéző történész vegyes bizottság létrejötte, ami lehetőséget teremt a nemzeti megbékélés kibontakozására, illetve arra, hogy méltóképpen tudjunk fejet hajtani az ártatlana áldozatok emléke előtt. Attól függetlenül, hogy ezt bizonyos mértékben folyamatosan elhallgatják, politikai erőfeszítésünk egyik legjelentősebb eredményének számít, és nem csak az elmúlt 12 hónap vonatkozásában. A harmadik dolog, a statútum törvény és a hatásköri törvény kérdése, amely erőfeszítésünk eredményeként kimozdulni látszik holtpontról. Várhatóan november 24-én a szerbiai parlamentben megkezdődik a két dokumentum a vitája. A két dokumentum nem felel meg az elvárásainknak, de a mai Szerbiában ettől több nem valósítható meg, nincs rá tűrőképesség, fogadókésség és partnerteremtési lehetőség – mondta Pásztor István.