2024. november 22., péntek

Magyar koalíció – új partnerekkel

Kedden este lakossági fórumot tartottak Újvidéken a VMSZ szervezésében, amelynek fő témája a választói névjegyzék volt. A fórumon jelen volt Pásztor István pártelnök is, aki többek között kijelentette, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség az elmúlt időben főként a civil szervezetekben lelt igazi partnerekre, és a jövőben még inkább arra irányul majd a párt együttműködési törekvése, hogy a civilekkel társuljanak. A reakciók nem maradtak el Pásztor azon kijelentése kapcsán sem, amely szerint nincsenek eszközei a magyar pártok koalíciójának fenntartására.

Ágoston András szerint pártja, a VMDP már a múlt évi választások után halottnak tekintette a koalíciót. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke tegnapi hírlevelében többek között azt közölte, hogy a gyakorlatban a Magyar Koalíciónak három eleme a mai napig megmaradt.

„A legfontosabb a három-, illetve a négypárti autonómia-koncepció, mint a választási koalíció politikai alapja. Ezt a VMSZ nem tartotta be, de tény, hogy nem is vonta vissza. A másik elem a három magyar párt nem éppen zökkenőmentes együttműködése a magyar többségű községek önkormányzataiban. Harmadszor, továbbra is érvényes az a politikai feltételrendszer, ami miatt Pásztor István végül is ráállt a négy- majd a hárompárti együttműködésre. Ennek legfontosabb mozzanata, hogy optimális választási eredményt a magyar pártok csak akkor érhetnek el, ha legalább a választások idejére összefognak.

E politikai kényszer alól a soron következő, akár már 2010-ben esedékes parlamenti választások során a VMSZ csak akkor vonhatja ki magát, ha széles egyetértésben Tadić demokratáival egy hadoszlopban indul az EU-orientált szerb pártokkal” – írja Ágoston.

Pásztor Istvánt tegnap nem sikerült elérnünk, ezért a VMSZ ügyvezető alelnökét, Pál Károlyt kértük meg arra, hogy nyilatkozzon a Magyar Szónak a lakossági fórumon elhangzottakról. Pál elmondta, a magyar választói névjegyzék összeállítása teljesen új helyzetet teremtett a vajdasági magyarság tekintetében, illetve a vajdasági magyarságot képviselő pártok további sorsának alakulásában.

– Ez a siker annyit jelent, hogy az elmúlt két hétben mintegy 80 000 vajdasági magyar saját akaratából úgy döntött, hogy feliratkozik a választói névjegyzékre. Ebben a pillanatban a Vajdasági Magyar Szövetség az egyedüli olyan vajdasági magyar párt, amely ezt a folyamatot támogatja, és segíti is több ezer aktivistájával, együttműködve történelmi egyházainkkal és civil szervezetekkel. Ezek a reakciók, amelyek az elnök úr kijelentése kapcsán elhangzottak, nem tudom, mennyire elfogadhatóak, hiszen a VMSZ ebben a feladatkörben is megmutatta azt, hogy olyasmivel foglalkozik, ami a vajdasági magyarság érdeke. A terepi jelentések alapján arra lehet következtetni, hogy nemcsak a tömbben, hanem a szórványban is a vajdasági magyarok szinte egyöntetűen elfogadják azt, hogy föl kell iratkozni a Vajdasági Magyar Választói Névjegyzékre, amelynek alapján közvetlenül választhatják meg a Magyar Nemzeti Tanács tagjait. Ez egy nagyon nagy dolgot jelent számunkra, és az egész Kárpát-medencében nincs példa a magyarság körében ekkora sikerre.

Mégis mire gondolhatott Pásztor úr, amikor azt mondta, hogy „nincsenek eszközei a magyar pártok koalíciójának fenntartására”?

– Nem óhajtom kommentálni az elnök úr szavait, a személyes véleményem az, hogy a vajdasági magyarok nem szeretik azt, hogyha valaki látszattevékenységgel végez a nevükben, hanem konkrét dolgokat várnak el az őket képviselő pártoktól, és azt méltányolják. A VMSZ pillanatnyilag azt teszi, amit tőle elvárnak, a többi vajdasági magyar párt pedig messzemenően nem azt teszi.

Kihatással lesz-e mindez az önkormányzati szintű magyar-magyar koalíciókra?

– Szerintem ezt az idő fogja eldönteni. Úgy érzem, hogy a helyi szinten kialakult koalícióknak megvan a saját értelmük, és úgy gondolom, hogy meg is fognak maradni minden más fejleménytől függetlenül. A terepen is látjuk azt, hogy más pártok aktivistái is bekapcsolódnak a névjegyzékhez kapcsolódó munkába, függetlenül attól, hogy valószínűleg nem kaptak erre utasítást a vezetőségüktől.

Ezzel szemben dr. Páll Sándor, a VMDK elnöke azt nyilatkozta lapunknak, hogy semmi új nincs a nap alatt, és hogy már rég felbomlott a Magyar Koalíció.

– Nem meglepő itt semmi. Nekünk nem sok hasznunk van ebből a koalícióból. Igenis fölbomlott a Magyar Koalíció, már két éve! Amikor a külön érdekek fontosabbak lesznek, mint a koalíciós érdekek, akkor ez történik. Különben pedig a választói névjegyzékkel kapcsolatban annyi visszaélés tapasztalható, hogy az megér egy bűnvádi eljárást.

Mire gondol konkrétan?

– Például arra, hogy adatokat gyűjtenek, van egy plusz kérdőív, és nem az önkormányzatokba viszik az aláírásokat, telefonszámokat kérnek a polgároktól stb. Persze azért, mert a VMSZ készíti saját adatbázisát, ami nem legális. Ezt az adatgyűjtést az államnak kellene lebonyolítania. Pontosabban, ezt a folyamatot az önkormányzatokkal kellett volna elvégeztetni – nyilatkozta Páll Sándor lapunknak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás