2024. július 16., kedd

Kisebbségpolitikából kitűnő

Sólyom László: Magyarország mindig is támogatta Szerbia európai integrációját – Boris Tadić és Sólyom László Szabadkán
Sólyom László és Boris Tadić elégedetten nyilatkoztak

(Molnár Edvárd felvétele)

Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke a Vajdasági Magyar Szövetség meghívására csütörtökön Szabadkára látogatott. Az esti órákban a magyar köztársasági elnök Palicson Boris Tadić szerb köztársasági elnökkel találkozott, majd ezt követően a két államfő részt vett a Lifka Sándor nevét viselő Art Mozi és színház új épületének felavatásán. Az ünnepi megnyitón Evetovićné Lifka Edit, Lifka Sándor lánya százezredik személyként aláírta a feliratkozási kérelmet a Vajdasági Magyar Választói Névjegyzékre.

A szerb és a magyar köztársasági elnök a majdnem egyórás tárgyalás után egyhangúlag eredményesnek nyilvánította a találkozót, és mindketten leszögezték, ezen nem is csodálkoznak, mivel korábbi találkozásaikat és tárgyalásaikat is hasonló, baráti hangvétel jellemezte.

Sólyom László gratulációit közvetítette Szerbiának, amiért annak polgárai december 19-től vízumkötelezettség nélkül utazhatnak a schengeni övezethez tartozó országokba. A magyar köztársasági elnök szerint az Európai Unió részéről Szerbia felé a vízumkötelezettség eltörlése megerősítést jelent, mely szerint az ország jó úton halad az EU felé.

– Magyarország mindig is támogatta Szerbia európai integrációját, és ezt a támogatást akkor is fenntartja, amikor Szerbia átadja a tagfelvételi kérelmet – hangoztatta Sólyom László, majd hozzátette: tisztelettel adózik Szerbiának annak kisebbségpolitikája miatt, ugyanis, mint mondta, kevés országban valósulnak meg olyan magas szinten a kisebbségben élő magyarok jogai, mint Szerbiában.

Vajdaság statútumáról Sólyom László elmondta, hogy Magyarország ezt a kérdést mindig is Szerbia belügyeként kezelte.

Boris Tadić egyetértett a magyar köztársasági elnök megállapításával, valamint hozzátette, hogy tisztelettel adózik Magyarország fellépéséért a statútum ügyében.

A magyar köztársasági elnök szavaiból az derült ki, hogy örömmel tölti el az, hogy megszületett és elfogadásra került a nemzeti tanácsokról szóló törvény.

– Ez a jogszabályozás a teljes kulturális önigazgatás megvalósulását teszi majd lehetővé a nemzeti kisebbségek számára. A szóban forgó törvényt illetően minden olyan ország példát vehetne Szerbiáról, ahol valamely nemzeti kisebbség képviselői élnek. Az egésznek külön súlyt ad az a tény, hogy a nemzeti kisebbségi közösségek tagjai maguk és közvetlen módon választhatják meg nemzeti tanácsukat – hangsúlyozta Sólyom.

Tadić mindenekelőtt gratulált Magyarországnak az utóbbi néhány évben megvalósított sikereiért az Európai Unióban. Szerbia elnöke szerint a két ország közötti gazdasági együttműködésben rendkívüli lehetőségek rejlenek.

– Szerbia továbbra is síkraszáll ennek az együttműködésnek a fokozásáért, és nyitott a magyarországi beruházók felé – szögezte le Tadić, aki szerint a Magyarország és Szerbia területén élő szerb, illetve magyar nemzeti közösségek biztosítják az alapot a két ország együttműködéséhez.

A két országelnök ezenkívül tárgyalt az oktatásról, szóba került annak fontossága, hogy Szerbiában a magyar anyanyelvű oktatás mellett vissza kellene állítani az ötéves, kétszakos tanárképzés intézményét. Tadić és Sólyom egyeztettek arról, hogy a két ország közös környezetvédelmi projektumokat valósít majd meg a Duna menti régióban, pontosabban a Magyar–Szerb–Horvát hármashatár mentén, majd ezt a környezetvédelmi együttműködést kiterjesztenék a Horgos környéki homokpusztákra is. Az elnökök a találkozó végén közösen aláírtak egy levelet, amelyet a két ország tudományos akadémiáinak továbbítanak. Ez a levél valójában egy kérvény, amellyel a két országelnök azt kéri az akadémiák szakembereitől, hogy vizsgálják felül a második világháború időszakában elkövetett atrocitásokat.

A két elnök a folytatásban Szabadkán részt vett a Lifka Sándor Art Mozi és színház felújított épületének megnyitóján, és Sólyom László szimbolikusan átadta az épületet. Az ünnepség egyik látványos pillanata az volt, amikor Evetovićné Lifka Edit, Lifka Sándor lánya százezredik személyként aláírta a feliratkozási kérelmet a Vajdasági Magyar Választói Névjegyzékre.

Pásztor István, a VMSZ elnöke kijelentette, hogy felemelő pillanat tanúja volt mindenki, aki megjelent az ünnepségen, és örömét fejezte ki, amiért mindennek a két ország elnöke is részese volt. A megnyitó vendégeit ünnepi beszéddel köszöntötte Lovas Ildikó, Szabadka művelődési tanácsosa, László Edit, a Lifka Sándor Art Mozi igazgatója, Urbán András, a Kosztolányi Dezső Színház igazgatója, valamint Magyarország és Szerbia elnöke. A vendégek végezetül Urbán András rendezésében a The Beach című előadást tekinthették meg.

Sólyom László a nap folyamán korábban ellátogatott a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karra, a Paulinumba, a szabadkai püspökségre és a szociálisan hátrányos helyzetű családok gyermekeit befogadó napközi otthonként működő hajdújárási Lurkóházba.