2024. november 22., péntek

Egyéves a Dunatáj

A civil szervezet átfogó célja összeköttetésbe állítani egymással közéletünk valamennyi szegmensét

Pásztor István egy évvel ezelőtt nyitotta meg a Nyugat-bácskai régió gazdasági fejlesztésével foglalkozó Dunatáj civil szervezet központi irodáját Doroszlón. Az elmúlt időszakról és a további teendőkről Pelt Ilona irodavezető és Péter István a szervezet elnöke nyilatkoztak.

– A tartomány, ígéretéhez híven biztosította számunkra a zökkenőmentes működéshez szükséges összeget. Ettől kezdve tudtunk a célkitűzéseinkkel foglalkozni: információval láttuk el a lakosságot és a civil szervezeteket a pályázási és egyéb lehetőségekkel kapcsolatban, pályázatokat írtunk meg számukra – mondta Pelt Ilona. – Szervezetünk emellett számos felnőttképzési programot bonyolított le sikerrel. Gondolok itt a Bácskertesen és Doroszlón egyaránt megszervezett angol nyelv- és számítógépes tanfolyamokra, valamint a projektmenedzsment és faluturizmus fejlesztés INTERREGES-képzésekre, melyekben partnerként voltunk jelen. Végül meg kell említeni azokat a nyertes pályázatokat, amelyeket a helyi közösségeknek, a különböző egyházközösségeknek, szövetkezeteknek, illetve bejegyzett gazdasággal rendelkező földműveseknek írtunk meg. Aztán helyi iroda nyílt Bácskertesen, Nemesmiliticsen, Szilágyin, Bezdánban és Gomboson. Ugyanezt Bácsgyulafalván is meg szeretnénk valósítani, csupán a helyi közösség válasza az, amire még várunk. Ami az irodavezetőkkel való együttműködést illeti, kizárólag pozitívak a tapasztalataim. Remek a hozzáállásuk, hajlandóak folyamatosan továbbképezni magukat. Havonta egy megbeszélést tartunk, ahol a felmerülő problémákra közösen próbálunk megoldást találni – közölte az irodavezető.

– Nyugat-Bácskában nincs működő diáksegélyező egyesület – kezdte beszámolóját Péter István, akit a tervekről kérdeztünk. – A Dunatáj megpróbálja majd ezt is valamilyen formában felvállalni. Aztán október és január között a határon átnyúló IPA-pályázatok nyújtotta lehetőségeket kívánjuk megragadni. Augusztus végére, Bácskertesen tervezünk konferenciát a civil szervezetek részére. Úgy ítéljük meg ugyanis, hogy az összmagyarság célkitűzései eléggé tagoltak, ez a szórványra hatványozottan igaz. Nyugat-Bácskában egyetlen magyar regionális szervezetként, véleményünk szerint, tiszta kép kell, hogy kialakuljon a civilek helyzetéről, szükségleteiről. Bízunk benne, hogy ennek fényében ki tudunk majd dolgozni olyan közös programokat, melyek a realitáson és az elvárásokon alapulnak. Természetesen, ahhoz, hogy reális összképet kapjunk, elengedhetetlen Nyugat-Bácska magyarlakta területeinek hathatós együttműködése. A tervek megvalósításához emellett szükség van a lokális és tartományi politikumot képviselő politikusok, pártok segítségére, akiket ezen a konferencián meg is kérdeznénk arról, hogyan képzelik el a civilek jövőbeni helyzetét és a terveket miként tudják támogatni. Ezzel egy időben, Zomborban kerülne sor egy másik tanácskozásra, amely a kisvállalkozókat kívánná informálni a tartományi és köztársasági kormányok vállalkozásfejlesztési stratégiájáról. Mivel úgy érezzük, hogy őket az adóhivatalon és a különböző hatósági szerveken kívül nem igazán keresi fel senki – mondta Péter István.

– A Dunatáj átfogó célja is tulajdonképp ez, közéletünk valamennyi szegmensét: az oktatást, a helyi közösségeket, a civileket, a vállalkozókat és a politikumot összeköttetésbe állítani egymással. A szórvány fennmaradásának esélyét az effajta együtt gondolkodásban látom – szögezte le Pelt Ilona.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás