2024. július 16., kedd

Jövőre megnyitják?

A királyhalmi mellett a bajmoki és a régi horgosi határátkelő felújítása is része a Tadićtyal kötött megállapodásnak
Mindössze egy kilométernyi utat kellene leaszfaltozni és a régi épületet felújítani, hogy megindulhasson a határforgalom (Molnár Edvárd)

A nyolcvanas évek végén és a kilencvenes elején természetesnek tartották a királyhalmiak, de a határ túloldalán élő ásotthalmiak is, hogy egymás rendezvényein részt vegyenek. Természetesnek vélik ezt ma is, az élet azonban megnehezítette dolgukat, hiszen a két falu közötti határátkelőt már több mint tíz éve nem nyitották meg. Azonban a két falu vezetősége a kezébe vette a dolgot, közös szándéknyilatkozatot írtak alá, amit át is adtak az illetékeseknek.

A magyarországi fogadtatással nem is volt gond, hiszen a magyar állam 2009-es költségvetésében már szerepel a határátkelő kiépítésének támogatása, az átkelő megnyitásához szükséges döntéshozó szerv, vagyis a magyar-szerb vegyes bizottság tagjait magyar oldalon már több mint egy éve kinevezték. Tehát az ügy a mi oldalunkon, a szerb kormánynál áll.

Pék János, a királyhalmi helyi közösség elnöke elmondta, az aláírt szándéknyilatkozatot a szabadkai önkormányzat is támogatta aláírásával, magyar oldalon pedig Domaszék és Mórahalom is csatlakozott az akcióhoz, azt pedig Pásztor Istvánnak, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének adták át.

– Néhány héttel ezelőtt jutott el hozzám a királyhalmiak és ásotthalmiak szándéknyilatkozata az Ásotthalom–Királyhalom határátkelő megnyitását illetően. Ennek remélem az lesz a sorsa, hogy megépül a határátkelő, nem csak a szándéknyilatkozat miatt, habár az is nagyon fontos, hiszen megerősített egy folyamatot – nyilatkozta lapunknak Pásztor István.

Pásztor István az Ásotthalom–Királyhalom határátkelő megnyitását illetően a következőket mondta:

– A dolgok mostani állása szerint Magyarország részéről egy nagy fokú nyitottság tapasztalható ennek a határátkelőnek az építése kapcsán, ez a nyitottság nem csak elvi jellegű, hanem pénzügyi jellegű is. Tudomásom szerint a 2009-es költségvetésbe európai forrásból előirányozták a pénzeket ennek a határátkelőnek az építésére. Ami ebben a pillanatban akadályt jelent, illetve ahol megállt a dolog, az a szerb oldal, ugyanis a procedúra olyan, hogy létre kell, hogy jöjjön egy vegyes bizottság, és ez kell hogy meghozza a formális döntéseket. Magyar oldalról már több mint egy évvel ezelőtt kinevezték ennek a bizottságnak a tagjait, az elkövetkező hetekben kellene ennek végérvényesen megtörténni itt a szerb oldalon is, nagy késedelem után. Ami miatt én bizakodó vagyok, az az, hogy annak a koalíciós megállapodásnak, amit én a Magyar Koalíció nevében, illetve a Vajdasági Magyar Szövetség nevében Boris Tadić elnök úrral aláírtam, abban szerepel az Ásotthalma–Királyhalma határátkelő megépítése mint egy közösen vállalt kötelezettség. Azt remélem, hogy a következő, vagyis a 2009-es évben, ha nem is fejeződik be ennek a határátkelőnek a teljes kiépítése, de mindenképpen ezek a munkálatok el fognak indulni. Ez azért fontos, mert egyrészről tehermentesíteni lehetne a horgosi határátkelőt, másrészről pedig azt gondolom, hogy hosszútávon egy teljesen más perspektíva nyílna itt ennek a térségnek, ami azt gondolom, hogy az emberek számára fontos – mondta Pásztor István, majd a határforgalom kapcsán hozzátette, hogy a Tadićtyal kötött megállapodásnak a része a határátkelők vonatkozásában a bajmoki határátkelő kibővítése, illetve más fajta határforgalommal való gazdagítása, és elindultak a tárgyalások abban a vonatkozásban is, hogy a régi horgosi határátkelő felújítódjon és ezen a magyarországi, illetve a szerbiai polgárok tudjanak közlekedni.

Ott, ahol a határátkelőt szeretnék kialakítani, már van egy épület, amit ki lehetne használni. Ez a határőrség régi épülete, amit csupán fel kellene újítani, és az útra sem kellene sokat költeni, hiszen a magyar oldalon már leaszfaltozták, míg a királyhalmi részen mindössze egy kilométernyi szakaszt kellene rendbe hozni, és már meg is indulhatna a határforgalom.