A nemzeti tanácsokról szóló, készülőben lévő törvényről szervezett tanácskozást pénteken a Vajdasági Magyar Szövetség, abból a célból, hogy a közösség egészét lefedő közös álláspontot alakítsanak ki. A konferencián résztvevő magyar pártok, ifjúsági- , kulturális- és civil szervezetek az időként előbukkanó személyes sérelmek ellenére, kisebb módosítások felvetésével, egyetértettek és elfogadták a zárónyilatkozat tervezetét.
A nemzeti tanácsokról a törvényhozás még nem készített megfelelő törvényt, ami rendezné az országos kisebbségi önkormányzatok megválasztását, hatásköreit és finanszírozását. A tavaszi parlamenti választások után, megalakult az emberi jogi és kisebbségi minisztérium, így lehetőség adódik az alkotmányos mulasztás pótlására. Szeptember elején Svetozar Čiplić, emberi jogi és kisebbségi miniszter megígérte Józsa Lászlónak, a Magyar Nemzeti Tanács elnökének, hogy a lehető legrövidebb időn belül kinevezi azt a szakértői csoportot, amely befejezi a törvénytervezet előkészítését. Ennek érdekében a vajdasági magyar közélet képviselői egy közös nyilatkozattal fordulnak a szerb kormányhoz, amelyben elvárják, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvény tartalmazza a magyar közösségek szempontjából is fontos elemeket.
A nyilatkozat szerint a törvény többek között tegye lehetővé a Magyar Nemzeti Tanács tagjainak megválasztását általános, többpárti, egyenlő, közvetlen és titkos szavazás útján, listás részarányos választási rendszerben, illetve a választói névjegyzéket a közigazgatási szervek gondozzák és szavatolják az önkéntesség elemét a választópolgárok számára. A magyar választói névjegyzéket abban az esetben tekintsék létrehozottnak, amennyiben a legutóbbi a népszámlálás adatai alapján a magyar közösség választói joggal rendelkezők legalább 50 százaléka szerepel rajta. Továbbiakban a Magyar Nemzeti Tanács az oktatás, a művelődés, a tájékoztatás és a hivatalos nyelvhasználat törvénnyel szabályozott érdek-képviseleti, döntéshozatali, véleményezési, javaslattételi és egyetértési hatáskörrel rendelkezzen, közhatalmi feladatokat láthasson el, valamint a nemzeti tanácsok működését a köztársasági és tartományi költségvetés elkülönített költségvetési eszközökből biztosítsa.
A LEGFONTOSABB KÉRDÉS
– Olyan közös álláspontot szeretnének kialakítani a vajdasági magyar civil-, illetve kulturális szervezetek, valamint a történelmi egyházak és a pártok képviselőivel együtt, amellyel nyugodt lelkiismerettel elmondhatják, hogy lefedi a magyar közösség érdekeit – mondta nyitó beszédében Pásztor István, a VMSZ elnöke.
– Nem lehet olyan egyéni és pártambíció, ami fontosabb lenne most az MNT kérdésétől. Világossá kell, hogy váljék, hogy milyen elképzeléseink vannak a kérdéskörrel kapcsolatban. Biztos vagyok abban, hogy ma bebizonyosodik, hogy a fontos kérdéskörökkel kapcsolatban nincsenek jelentős nézetkülönbségek közöttünk – mondta Pásztor István a tanácskozás házelnöke.
HABVERÉS ÉS ÖSSZEFOGÁS
A tanácskozás első felszólalójaként az újvidéki Papp Ferenc élesen bírálta az MNT működését és a tanácskozást, habverésnek nevezve azt. Véleménye szerint az MNT két éve nem létezik és illegálisan osztogat szét pénzeket, ugyanakkor követelte, hogy hozzák nyilvánosságra az MNT pénzügyi elszámolásait.
– Áprilisban a vajdasági magyar pártok meghozták a közös autonómiakoncepciót és azzal egy korszak zárult le, az elkövetkezendő néhány hónapban dől el a magyarság további sorsa – mondta Ágoston András, Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke.
– Javasolni fogom a VMDP következő kongresszusán, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvénytervezettel kapcsolatos nyilatkozatot erősítsük meg – mondta Ágoston András.
A dokumentummal kapcsolatban azt a módosítást javasolta, hogy a szerbiai magyarok választói névjegyzékét az általános választói névjegyzék hivatalos mellékleteként, az illetékes állami szerveknek kell létrehozniuk, ezzel is biztosítva az alapvető személyi adatvédelmet.
Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke az egybegyűlteket az összefogására biztatta, majd felhívta a figyelmet, hogy Vajdaság gazdasági-szociális helyzetét kell megoldani.
Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke szerint politikai hiba volt, hogy az MNT-t egyetlen egy párt vezette, és előrelépést fog jelenteni, ha valóban a közösség érdekeit fogja képviselni, ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az Óbecsén megfogalmazottakat is csatolják a dokumentumhoz.
A megjelent pártok és civil szervezetek képviselői mind fontosnak tartották a pénteki összejövetelt és egyetértettek abban, hogy minél előbb el kell fogadtatni a nemzeti tanácsokról szóló törvényt. A beadott javaslatokat a VMSZ elnöksége fogja feldolgozni és egy újabb fórumon fogják megvitatni.