2024. július 16., kedd

„Míg létezünk, emlékeznünk kell”

Az '56-os magyar forradalomra emlékeztek Palicson

A magyar forradalomra és szabadságharcra emlékeztek meg a palicsi 56-os emlékműnél, amit a forradalom 50. évfordulójára emeltek. Ötvenhat nemcsak a magyar nemzet összetartozásának és a világhoz tartozásának jelképe, mert a vajdasági magyarok az akkori politikai körülményeknek köszönhetően befogadhatták és továbbengedhették a menekülőket a kilátástalanságuk pillanataiban, hangzott el a nyitóbeszédben.

A magyar himnusz után Bayer Zsolt Hogy legyen jel című könyvéből hallhattak egy részletet a jelenlévők Mészáros Árpád előadásában. A megemlékezés virágait elsőként a szabadkai Magyar Főkonzulátus nevében Nagy Ferenc főkonzul és Tápi Lajos vezető konzul helyezte el. A Magyar Nemzeti Tanács nevében Józsa László elnök, Pásztor Bálint és dr. Varga László koszorúzta meg az emlékművet. A Vajdasági Magyar Szövetség nevében Pásztor István elnök, Kasza József tiszteletbeli elnök és Fremond Árpád, a VMSZ Ifjúsági Fórumának elnöke helyezték el az emlékezés koszorúit. A szabadkai önkormányzat koszorúját Maglai Jenő, a képviselő-testület elnöke és Lovas Ildikó művelődési tanácsnok helyezte el. A zentai önkormányzat nevében Pék Zoltán polgármester, Barsi Márta tanácsnok és Bobán József, a VMSZ zentai községi szervezetének elnöke, majd a magyarkanizsai önkormányzat nevében Nyilas Mihály polgármester, Dr.Bimbó Mihály alpolgármester és Dr. Katkics Zoltán, a KKT elnöke, Csóka önkormányzata nevében pedig Balázs Ferenc polgármester-helyettes, valamint Pintér Csaba, a KKT elnöke koszorúzott. Ada község nevében Világos Tibor alpolgármester, Kalmár Gábor polgármesteri tanácsadó, illetve Grúber Ferenc tanácsnok, Óbecse község nevében Knézi Péter polgármester, a VMSZ óbecsei községi szervezetének elnöke és Ferenc Edvin, a VMSZ óbecsei községi szervezetének elnökségi tagja helyezte el a koszorúkat. Kishegyes község nevében Csóré Róbert polgármester, ifj. Juhász Bálint polgármesteri tanácsadó, valamint Hegedűs Nándor tanácsnok, majd Dobai János helyi közösségi elnök és Kocsis Róbert tanácsnok Begaszentgyörgy községből, Magyarcsernye községből pedig Juhász Attila helyezte el a kegyelet virágait. Temerin önkormányzata nevében Guszton András polgármester és Urbán Izabella tanácsnok koszorúzott. A VMSZ szabadkai városi szervezete nevében Dr. Csernetics Ilona és Ubori László elnökségi tagok, a dél-bácskai és szerémségi körzeti szervezete nevében mgr. Miavecz Béla elnök, Erdély Lenke az újvidéki városi szervezete nevében, Bergel László szenttamási helyi alelnök tisztelgett a forradalom emléke előtt. A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség koszorúját Dudás Károly elnök és Szőllősy Vágó László főtitkárhelyettes helyezte el. A csókai Móra Ferenc Művelődési Egyesület nevében és a VMSZ csókai szervezetének nevében Kiss Tóth Erika, Kormányos László és Ónódi Ibolyka koszorúzta meg az emlékművet. A VMSZ csantavéri, dušanovói és višnjevaci szervezete nevében Szedlár Erika, Zabos Árpád, Vörös Róbert, Szabó József és Dudás Zsolt koszorúzott. A vajdasági Pax Romana koszorúját Dr. Bogner István és Dr. Martinovics Tibor helyezte el. Végezetül a palicsi helyi közösség és a VMSZ helyi szervezete nevében Puha Gábor, Szavér Frigyes és Mészáros Árpád színművész koszorúzott.

A megemlékezésen ünnepi beszédek nem hangzottak el. A koszorúzást követően Pásztor Istvánt, a VMSZ elnökét és Nagy Ferenc szabadkai magyar főkonzult kértük fel rövid nyilatkozatra 1956 emléke kapcsán.

Ötvenhat az egy olyan történelmi esemény, amely a huszadik század technikájának köszönhetően a mindennapjaink részévé tud válni a fényképek, a hangfelvételek, a mozgóképek és a zene világán keresztül. Sokan élnek még ma is azok közül, akik aktív résztvevői voltak ezeknek az eseményeknek, így az emlékezés a szájhagyomány útján is terjed. Nagyon örülök annak, hogy a megemlékezés ilyen sok embert megmozdított, és a megemlékezés virágait az emlékmű elé elhelyezték, mert ekképp a mindennapok forgatagában a szabadság eszméjének tisztelegtek – mondta Pásztor István.

Az elmúlt két évben mindig itt voltunk Palicson, és közösen emlékeztünk, ami azt jelenti, hogy a történelem még mindig él, annak ellenére, hogy a jelenlévők közül kevesen élhették meg 56-ot. Ezért amíg a történelmi tudatot formáló emberek egymásnak átadják a stafétabotot, mindaddig, amíg létezünk, meg kell emlékeznünk közös ünnepeinkről – nyilatkozta Nagy Ferenc.

A megemlékezést a szabadkai Népkör Koszolányi Dezső-termében folytatták a Jelet kell hagyni című alkalmi műsorral, a Népkör Magyar Művelődési Központ tagjainak közreműködésével. Az előadásban részt vettek Gál Elvira, Mikes Imre Elek és Mészáros Árpád színművészek.