2024. július 16., kedd

Avatóünnepség Tordán

Átadták a vízvezetéket, felszentelték a kápolna búcsúztató csarnokát és a Torda–Udvarnok közötti utat
A vízvezeték-hálózat ünnepélyes átadása(Kecskés István)

Tegnap, pénteken igazi avatónap volt Tordán: (elsőként a vidéken) átadták a vízvezeték-hálózatot, amely a műszaki átvétele után, újév tájékán használható lesz, felszentelték a felújított kápolnát és a búcsúztató csarnokot valamint a Torda-Udvarnok között felújított utat.

Az ünnepségen jelen volt Pásztor István, a VMSZ elnöke, dr. Német László nagybecskereki megyéspüspök,msgr. Bú András tordai plébános,Kern Imre, a Tartományi Nagyberuházási Alap igazgató-helyettese, valamint a beruházások megvalósításában résztvevő vállalatok és a bégaszentgyörgyi község képviselői. Dr. Német László kihangsúlyozta, hogy ezeket a projekteket, amelyeket Vajdaság-szerte a kormány segítségével valósítanak meg, az emberi jóság fűzi össze. Nem elég, ha valaki megálmodik valamit. Nem elég, ha valaki megteszi az első kapavágást, és azt mondja, hogy az alapokat letettem. Ide nagyon sok emberi kitartás kell, idealizmus, odaadás, és a remény a jobb jövőben. Ami pedig Tordán történt, majd megalapozza a jobb életminőséget a faluban, és itt tartja az embereket.

Mint elhangzott, az átadott közjavakról a tordaiak a közelmúltban még csak álmodhattak és kevesen hittek megvalósulásukban. Remélhetőleg hozzájárulnak majd ahhoz, hogy ezen a közép-bánáti szigeten megmaradjon a magyarság. Mert egy évszázaddal ezelőtt Tordának közel ötezer lakosa volt, ma kétezer alatt van az itt élők száma. A többségben magyar nemzetiségűek vannak (87 százalék). Az elvándorlás a hatvanas évektől vett lendületet, több hullámban történt, a szélrózsa minden irányába. Csak a legutóbbi két népszámlálás között négyszázzal csökkent a lakosság száma.

Pásztor István elmondta, hogy a bégaszentgyörgyi község az elmúlt egy év alatt a Tartományi Nagyberuházási Alap rendelkezésére álló 38 milliárd dinárból 783 milliót kapott, és szinte minden településen épült valami. A tordaiak ezúttal is az élen jártak, hiszen mind a hat projektumuk sikeres volt: a vízvezetékre 80 millió dinárt, a kápolna búcsúztató csarnokára 3,5 milliót, az évtizedek óta várt Torda–Udvarnok közötti szűk, macskaköves út felújítására és kiszélesítésére pedig 283 millió dinárt hagytak nekik jóvá. Kihangsúlyozta: a tordaiak büszkék lehetnek önmagukra és vezetőségükre, mivel az elszántság és a kitartás jellemzi őket, ami nélkül nagyon nehéz lenne ekkora beruházásokat megvalósítani. A tordaiak pedig már újabb beruházások megvalósítását tervezik: a templom felújítására 7,5 millió dinárt, az iskola bővítésére és a tornaterem építésére 35 milliót, a szennyvízlevezető csatornahálózat kiépítésére pedig 45 millió dináros támogatást hagytak nekik jóvá. Pásztor szerint a gazdasági megszorítások hatását nyilvánvalóan nem lehet elkerülni, de a beruházások megvalósításához van reális alap.

Kern Imre elmondta, hogy a támogatások odaítélésekor előnyben részesültek a fejletlen, határ menti régiók (mint amilyenek Magyarcsernye, Szécsány és Bégaszentgyörgy községek), ahova az összes támogatás 27 százaléka jutott. Kiemelte, hogy a víztisztítónak köszönve az 550 tordai háztartás számára egészséges vizet biztosítanak. Ugyanakkor, tekintettel a vidéknek a talajvíz miatti problémáira, nagy jelentősége lesz a jövőre esedékes szennyvízlevezető-hálózat kiépítésének is.

Dobai János, a helyi közösség tanácsának elnöke megköszönte a tartományi támogatást, amely szerinte a magyar politikai vezetés hathatós támogatása nélkül nem valósulhatott volna meg. A tordaiak pedig – a már említett beruházások mellett – keresik az újabb, megvalósítható ötleteket, melyekhez azt remélik, hogy újra sikerül majd megfelelő partnert találni. Az egyik ilyen jövőbeni beruházás a helybeli, egykor jó hírnévnek örvendő gyógy- és termálvíz újbóli hasznosítása lehetne.