2024. július 16., kedd

Belgrád nem Újvidék

Pásztor István szerint a Demokrata Párt belgrádi vezetése a vajdaságitól merőben másképp vélekedik Vajdaság új statútumáról

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke tegnap a Demokrata Párt alelnökével tárgyalt. A Du šan Petrovićtyal folytatott beszélgetés egy tárgyalássorozat kezdete, a jövő hét második felében találkoznak újra. Ennek ellenére már a tegnapi megbeszélésen is körvonalazódtak bizonyos dolgok. Pásztor elmondása szerint abban elvben megegyeztek, hogy Vajdaságnak élnie kell az alkotmány által szavatolt jogaival, de annak formájával és minőségével már nincsenek egy véleményen.

– A statútumot és az igazságügyi törvénycsomagot illetően elvben egyetértünk: az országot decentralizálni kell, hatékony bírósági rendszert kell felállítani. A különbségek a részletekben vannak. A statútumot illetően abban van a legnagyobb különbség, hogy mikor kell elfogadnia a köztársasági parlamentnek. Szerintem minél előbb, és minél jobban ki kell a tartományi jogköröket bővíteni. Petrović úr, és egyben a DP részéről viszont vannak fenntartások, félelmek, aggodalmak. Abban állapodtunk meg, hogy a konkrét szövegtervezetről kell beszélnünk, és nem csak elvi dolgokról. Azt látom, hogy a DP-n belül komoly erők vannak, amelyek Vajdaság jövőbeni autonómiájának kibontakozását nem támogatják olyan erőteljesen, mint azt előzőleg hangoztatták – nyilatkozta Pásztor megkeresésünkkor.

A „félelmeket” konkretizálva Pásztor elmondta: ezek arra vonatkoznak, hogy hogyan fog lecsapódni, működni az, amikor Vajdaság önállóan rendez bizonyos kérdéseket, vagyis esetleg másként mint Szerbia más részein. Erre vonatkozóan a VMSZ elnöke hozzáteszi:

– Ez nem vajdasági találmány. Az alkotmányt ők, a radikálisok és Koštunicáék írták. Vajdaság pedig az alkotmányos keretekből nem szándékozik kilépni – teszi hozzá Pásztor.

Az eredeti elképzelések szerint még idén jóvá kellett volna hagynia Vajdaság új statútumát a köztársasági parlamentnek is.

– Azt hiszem, semmi esély arra, hogy az új vajdasági statútum ez évben a parlament elé kerüljön. És ez nem a radikálisok, nem Nikolić vagy az SZDP miatt van, hanem meggyőződésem, hogy a DP saját házon belül nem tudott „tiszta vizet önteni a pohárba”. Van a DP-nek egy vajdasági része, és van egy másik, amely a vajdaságiak elképzelésével szembe megy, vagy legalábbis fékezni akarja a vajdasági szárnyat – mondja Pásztor István, újra kiemelve: amikor elvi kérdésekről van szó, akkor egyetértenek, de abban a pillanatban, amikor konkrét dolgokról akarnak beszélni, a meglévő különbségek kiütköznek.

A két párt magas rangú tisztségviselője a tartományi statútum kérdése mellett többek között a

hatásköri törvényről, az igazságszolgáltatási törvénycsomagról és gazdasági kérdésekről tárgyalt. A gazdasági témában egyetértettek. Ami a bíróságokat illeti, Pásztor elmondta, újfent hangot adott annak az elvárásuknak, hogy Topolyán, Zentán és Óbecsén is alapbíróságokat kell létrehozni. „Ha Bornak lesz alapbírósága, miért nem lehet Topolyának, Zentának és Óbecsének, amikor eleget tesznek a Bor számára előírt feltételeknek?”, vetette fel a kérdést Pásztor István.