2024. november 25., hétfő

„Felháborító és elfogadhatatlan”

A házelnök szerint a parlament addig dolgozik, amíg nem fogadják el a költségvetés tervezetét – A VMSZ feltételekhez köti a támogatást

Éjt nappallá téve dolgoznak majd a parlamentben azon, hogy még az idén elfogadják a jövő évi költségvetést, mondta Slavica Ðukić-Dejanović. Azt a költségvetést, amelyben Vajdaság megint nem kapja meg az alkotmányban szavatolt hét százalékát, figyelmeztet Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.

A VMSZ elnöke, Pásztor István tegnap közleményben tiltakozott a 2009-re tervezett szerbiai költségvetés elosztása miatt:

„A VMSZ felháborítónak és elfogadhatatlannak tartja, hogy a 2009. évi köztársasági költségvetési tervezetben 50 milliárd helyett csupán 35 milliárd dinárt szán a Pénzügyminisztérium Vajdaság Autonóm Tartománynak. A minisztérium által kidolgozott költségvetés-tervezet pillanatnyilag a kormány bizottságai előtt szerepel, majd a kormány elé terjesztik elfogadásra. Bízunk abban, hogy a köztársasági kormányt alkotó pártok komolyan veszik a Vajdaságnak és a vajdaságiaknak tett választási ígéreteiket és ez a komolyság a tartománynak szánt keret növelésében nyilvánul meg és eléri az alkotmány által szavatolt, a köztársasági költségvetésnek legalább 7%-át kitevő részét. Ellenkező esetben a VMSZ képviselői a parlamenti procedúrában módosító indítványok útján kísérelnek meg érvényt szerezni Vajdaság és a vajdaságiak érdekeinek.

A költségvetésben tervezett 35 milliárdos keretet egy újabb, a tartomány igényeit semmibevevő, övön aluli ütésként és az alkotmányos garanciák sárbatiprásaként éljük meg. Amennyiben a módosításra vonatkozó indítványaink nem kerülnek elfogadásra, a VMSZ képviselői nem támogatják a 2009. évi köztársasági költségvetést.”, írja Pásztor.

A parlamentben összefogásra és nagyfokú megértésre számítanak, a radikálisok viszont újfent a kormánykoalíción belüli feszültségről beszélnek.

Slavica Ðukić-Dejanović, a Szerbiai Képviselőház elnöke a „legjelentősebb törvénynek” nevezte a költségvetés-tervezetet, és arra tett ígéretet, hogy mindent megtesz azért, hogy 19-éig elfogadja azt a képviselőház. Azért hozzátette: minden, előre nem látható körülménnyel nem tud számolni. Szavai szerint kizárólag a kormánytól függ, hogy gyorsított eljárásban a parlament elé kerül-e a költségvetés tervezetének szövege.

– Ami biztos, hogy éjjel-nappal dolgozni fogunk, hétvégenként is, mert ezt a törvényt el kell fogadnunk – emelte ki a házelnök.

Mirko Cvetković miniszterelnök tegnap szólt a költségvetés-tervezet módosításának lehetőségéről. Nem a Vajdaságnak szánt pénzekről beszélt, de mint mondta, a költségvetés végleges tervezetén még dolgoznak, így módosítani is lehet azt. Hozzátette: jelentősebb, makrogazdasági változtatásokra nem kell számítani, vagyis a költségvetési hiány nagysága is véglegesnek tekinthető.

Cvetković kitért a költségvetésből fizetettek béreire is. Csak megerősítette az előzetes bejelentést, miszerint az állami kasszából fizetett bérek reális értéke nem fog növekedni, de csökkenni sem, vagyis a világgazdasági válság miatt a kormány azt tervezi, hogy a közintézményekben dolgozók bérét kizárólag az infláció nagyságához mérten emeljék. A miniszterelnök megfogalmazása szerint ezzel elérik azt, hogy a közkiadásokat illetően „fellélegezzen a gazdaság”.

A kormány tervei szerint – ha már elkészül a tervezet, és megegyezésre jutnak a tárcák vezetői – a költségvetés tervezete holnapután kerülhet a kormány elé.

Az elmúlt egy-két napban számos helyen hallatták hangjukat a miniszterek, akik elégedetlenek a tervezett megszorításokkal. Erre reagálva mondta az Új Szerbia elnöke, Velimir Ilić azt, hogy ezek a miniszterek irreális dolgokat várnak el, ugyanis több pénzt akarnak egy olyan országban, amelyben a nagyvállalatok tönkremennek és nincs gazdasági növekedés.

Tegnap a közhasznú információk biztosa, Rodoljub Šabić is tiltakozott a tervezetben szereplő összegek miatt. Szerinte a jövő évi költségvetésben az irodájára szánt összeg „irreálisan alacsony”. Ez azért lehet, teszi hozzá, mert így akarja a kormány megbüntetni a biztost az eddig munkájáért, azért mert túl buzgó volt.

A hírügynökségekhez eljuttatott közleményében arról ír, hogy megérti a gazdasági világválságból eredő problémákat, de ha valóban annyira kevés pénzt kapnak, amennyit a kormány tervez adni nekik, akkor veszélybe kerülhet az iroda fenntartása.

Mint írja, a kormány számításai szerint 115 millió dinárt kellene, hogy kapjon a biztosi iroda, de ebből csak 49 milliót szánnak rájuk a költségvetés-tervezetben.

A hatalmi pártok mellett a Liberális Demokrata Párt is azon a véleményen van, hogy a parlamenti pártok egyetértésére van szükség a tervezet elfogadásához. A párt elnöke, Čedomir Jovanović szerint „nagyon felelőtlen lenne túllépni a megszabott határidőket, és ezzel elveszíteni a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodás adta biztonságot”.

A Szerb Radikális Párt frakcióvezetője, Dragan Todorović pedig újfent a kormánykoalíción belüli válság jeleként jellemezte a költségvetés késését. Szerinte a koalíciós válság mögött a Nikola Tesla Repülőtér körüli botrány áll. Az időhúzás és a késés miatt még az ideiglenes költségvetés bevezetését sem tartja elképzelhetetlennek.

A költségvetés tervezete szerint a jövő évben Szerbia állami háztartásában a kiadások összesen 761 milliárd dinárt tesznek ki, a bevételi oldalon pedig a tervezett összeg 715 milliárd dinár. A költségvetési hiány a bruttó társadalmi össztermék 1,5 százalékát teszi ki.

A tervezet elfogadása sokat késik, ugyanis a kormány annak ellenére, hogy a törvény értelmében november elsejéig kellett volna a parlamenthez eljuttatnia azt, nem tette meg. A parlament 15-éig kell, hogy jóváhagyja a javaslatot. A képviselőház szabályzatában viszont az áll, hogy a második őszi rendes ülés végéig kell elfogadniuk a tervezetet. Ez az év végéig tart, tehát a parlament kibővítette a határidőt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás