2024. november 22., péntek

Kampánymaszlag kifulladásig

Ahány jelölt, annyiféle retorika

Én vagyok az első szerb, aki találkozott George Bush-sal 2000. október 5-ét követően - jelentette ki Velja Ilić. Bogoljub az elnökasszony kíséretében fog visszatérni Szerbiába - mondta Milanka Karić. Ez csupán néhány gyöngyszem a javában zajló választási kampány során elhangzott kijelentésekből. A választásokig még két hét maradt hátra.

Csütörtökön este sorsolta ki a Köztársasági Választási Bizottság az elnökválasztáson induló jelöltek sorrendjét, ahogyan azok a szavazólapokon fognak szerepelni. A sorsolást a focivilágversenyeken szokásos módon ejtették meg. Két gömb volt, az egyikből a jelölt nevét sorsolták, a másikból pedig annak indulási sorszámát.

Ennek értelmében a január 20-án elénk kerülő lista első helyén Tomislav Nikolić (SZRP) neve fog szerepelni, a második pedig Jugoslav Dobričanin, a Reformpárt jelöltje lesz. A további sorrend: 3. Boris Tadić (DP), 4. Velimir Ilić (?j Szerbia), 5. Pásztor István (Magyar Koalíció), 6. Marijan Rističević (Népi Parasztpárt), 7. Čedomir Jovanović (LDP), 8. Milutin Mrkonjić (SZSZP) és 9. Milanka Karić (Szerbia Ereje Mozgalom).

A választásokig közben mindössze két hét maradt hátra, így várhatóan a hétvégi pravoszláv karácsonyt követően viharos finisébe ér a kampány, amelynek során már most is számos inkább kabaréműsorba, mint politikába illő kijelentés hallható.

Velimir Ilić, az ?j Szerbia elnöke, akit csütörtök óta Koštunica pártja is támogat, az amerikai elnökkel való bizalmas viszonyát hangsúlyozta. Mint azt kraljevói beszédében hangsúlyozta, Čačak polgármestereként négy alkalommal is járt az Egyesült ?llamok elnökénél, így ő az első szerb, aki George Bush elnöknél járt 2000. október 5-ét követően.

- Hosszas töprengés után döntöttem úgy, hogy jelöltetem magam, mert nem megfelelő az idő a választásra. Arra vártam, hogy a problémánk az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt megoldódjon, és vajon Oroszország támogatni fog-e bennünket. Támogattak, ezért köszönet nekik - mondta nagygyűlésén. Ilićnek meggyőződése, hogy a szerbiai polgárokat a külföldi titkosszolgálatok veszítették össze a különféle pártok alapításával.

- Két kibékíthetetlen tábor alakult ki, amelyek két jelölttel vesznek részt az elnökválasztáson. Az egyik oldalt úgy tüntetik fel, mint megmentőt, a másikat mint sötétséget hozót. Mi nem tartozunk e társaságba. Van Szerbia előtt egy harmadik út is - európai, de nemzeti - tette hozzá.

Ilić korábbi koalíciós partnere, Veroljub Stevanović, Kragujevac polgármestere jelezte, ezúttal nem támogatja jelölését. Sulejman Ugljanin Sandžaki Listája és Dragan Marković Palma jagodinai polgármester Egységes Szerbia nevű pártja viszont felsorakozott az infrastrukturális miniszter mellett.

- Minden jelölt egy párthoz tartozik - ezt Čedomir Jovanović jelentette ki, aki szerint a választáson induló minden ellenlábasa egyazon párt, egyazon hatalom része.

- A lényeg abban rejlik, hogy a jelenlegi kormány és annak jelöltjei eltávolítanak bennünket Európától, óvják a monopolistákat, elajándékozzák közvállalatainkat, és a 21. században egy elszigetelt középkori állammá változtatják Szerbiát a korszerű Európában - mondta.

Boris Tadić, a Demokrata Párt elnöke biztos benne, hogy az általa képviselt politika megkapja a polgárok többségének támogatását.

- Meggyőződésem, hogy e választások jelentősége sorsdöntő. Olyan választásokról van szó, amelyek alkalmával a polgárok nem maradhatnak otthon, mert szinte megkövetelik, hogy mindenki vegyen részt, és mondja el, mit gondol - mondta.

Az elmúlt napok során Tadićot több kritika is érte azon kijelentése miatt, amely szerint „szokatlannak tartja, hogy egy etnikai közösség saját jelöltet állít”. A jelenlegi elnök ezzel kapcsolatban elmondta, tiszteli Pásztor Istvánt, a vajdasági magyar pártkoalíció jelöltjét, és hangsúlyozta, hogy annak jelöltsége teljes mértében legitim.

- Bogoljub az elnökasszony kíséretében tér majd vissza Szerbiába - jelentette ki Milanka Karić, a Szerbia Ereje Mozgalom jelöltje. Mint mondta, ha nyer, férje, akit hivatali helyzettel való visszaélés miatt köröznek, visszatér az országba.

Piroti nagygyűlésén úgy értékelte, hogy a nyugdíjasok ellen szociális genocídiumot hajtottak végre.

- Ez súlyos szó, de pontos, mert a nyugdíjak a szociális segélyek szintjén vannak - magyarázta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás