2024. november 22., péntek

Van, aki örül, mások sírnak

Čedomir Jovanović: Az ország európai integrációját sokkal kifejezettebben támogatták az EU képviselői, mint a szerb államhatalom
A radikálisok szerint ez egy újabb lépés Koszovó elrablása felé

A szerb államhatalom tagjai, illetve a kormánykoalícióhoz közel álló pártok elégedetten értékelték a társulási és stabilizációs megállapodás szerdai strasbourgi ratifikálását. Az ellenzék párhuzamot vont a megállapodás elfogadása és Szerbia területi integritásának veszélyeztetése között. Milica Delević, a kormány európai integrációs irodájának az igazgatónője szerint Szerbia uniós csatlakozását illetően ez nagyon fontos pillanat. Momo Čolaković, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja (PUPS) köztársasági parlamenti frakciójának vezetője rámutatott, hogy a megállapodás ratifikálása kötelezettség is a reformok végrehajtását illetően.

Mirko Cvetković szerb kormányfő hiszi, hogy ezután már az Európai Unió azon tagállamai is ratifikálják a megállapodást, amelyek eddig nem tették meg ezt.

Milica Delević ezt a következőkkel egészítette ki: „Szerbiának szüksége van rá, hogy a tagjelölti státus elnyerése előtt az unió minden egyes tagállama ratifikálja a megállapodást. Remélem, az év második felének végéig, amikor a tagjelölti státus elnyerésére számítunk, már minden tagállam ratifikálni fogja e megállapodást. Az EP mostani lépése arra ösztönzi Szerbiát, hogy gyorsított ütemben hajtsa végre a szükséges belső reformokat.”

A változtatások gyorsabb végrehajtása nemcsak belpolitikai téren javítja Szerbia helyzetét, hanem kedvezőbbé teszi az ország nemzetközi megítélését is, szögezte le Delević.

A társulási és stabilizációs megállapodás ratifikálása az egyik legjobb hír ebben az évben, hangsúlyozta Momo Čolaković. Hozzátette: a szerb államvezetésnek ezután még nagyobb motivációval kellene igyekeznie, hogy jó eredményeket érjen el.

– A ratifikálás nagy elismerés Szerbia számára, de egyben felelősség és kötelezettség is. Ezután még intenzívebben kell dolgoznunk a megkezdett reformok végrehajtásán. Európa és Szerbia polgárai sokkal nagyobb sikert várnak tőlünk. Hiszem, hogy amennyiben a megfelelő ütemben hajtjuk végre a változtatásokat, év végégig elnyerhetjük a tagjelölti státust és megkezdhetjük a csatlakozási tárgyalásokat – foglalta össze Čolaković.

Az ellenzéki Liberális Demokrata Párt is elégedettségének adott hangot.

– Az egyezmény ratifikálása bizonyítja, hogy Európa Szerbia gyors integrációját kívánja. Bebizonyosodott, hogy Szerbia jelentős lépéseket tett meg az uniós csatlakozást irányába. Az ország integrációját sokkal kifejezettebben támogatták az EU képviselői, mint azok, akiknek ez a feladatuk lett volna, vagyis a szerb államhatalom. A megállapodás ratifikálásán kívül a Jelko Kacin által ajánlott határozat is azt bizonyítja: az EU szeretné, ha országunk a tagállammá válna – foglalta össze Čedomir Jovanović, az LDP elnöke.

Predrag Simić, a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karának professzora kijelentette, hogy tegnap Szerbia számára szélesre nyílt az unió ajtaja, ám a munka még nem ért véget.

A Szerbiai Demokrata Párt szerint a megállapodás ratifikálása az Európai Parlamentben még csak fél siker, hiszen az EU tagállamainak több mint a fele még nem tette meg ezt. Petar Petković, az SZDP sajtófelelőse szerint a kormány a sajtón keresztül óriási sikerként prezentálja a megállapodás ratifikálását, miközben nem törődnek az ország területi integritásának megvédésével.

A Szerb Radikális Párt szintén az ország területi integritása miatt aggódik. Dragan Todorović, az SZRP köztársasági parlamenti frakcióvezetője úgy véli, hogy az unió ezzel csak folytatja korábban megkezdett politikáját, melynek célja Koszovó elrablása Szerbiától.

Amit a megállapodásban Szerbiától követelnek, valójában egyezik azzal, hogy Szerbia elismeri Koszovó függetlenségét – szögezte le Todorović.




ATROCITÁSOK, KISEBBSÉGI KÉRDÉSEK

A Vajdasági Magyar Szövetség elnöksége is üdvözölte az Európai Parlament döntését, amellyel becikkelyezte az Európai Unió és Szerbia között aláírt stabilizációs és társulási megállapodást. Az Európai Parlament a mai napon a ratifikációs döntéssel egyidejűleg egy európai parlamenti állásfoglalást is elfogadott, amely a Szerbia által teljesített feladatokat és a megoldásra váró kérdéseket veszi lajstromba.

A VMSZ közleményében külön megelégedéssel konstatálja, hogy az ország európai integrációs folyamatáról szóló dokumentumba belekerültek mindazok a kérdések, amelyeket a VMSZ módosítási indítványok formájában a korábbiakban megfogalmazott. Az Európai Néppárt frakciója magyar képviselőivel, Gál Kingával és Schöpflin Györggyel, továbbá Jelko Kacin Szerbiáért felelős jelentéstevővel kialakított együttműködésük eredménye, hogy európai parlamenti dokumentum első ízben foglalkozik a második világháború során és után Szerbiában elkövetett atrocitásokkal.

„Az európai színtéren folytatott politizálásunk sikereként értékeljük, hogy az európai parlamenti állásfoglalás felhívja a figyelmet a nemzeti kisebbségek alulreprezentáltságára a közigazgatásban, a bíróságokon és az állami tulajdonú vállalatoknál, továbbá szorgalmazza a tartomány és a helyi önkormányzatok vagyonáról szóló törvény, valamint a tartomány bevételeiről szóló jogszabály mielőbbi elfogadását, amely az előfeltétele annak, hogy Vajdaság hatékonyan tudja gyakorolni az új statútum szerinti jogköreit. A VMSZ javaslatainak eredményeként az Európai Parlament felszólítja a szerbiai hatóságokat arra is, hogy reagáljanak a nemzeti tanácsok hatásköreit megsértő minisztériumi és helyi önkormányzati döntésekre” – olvasható a Pásztor István pártelnök kézjegyével ellátott közleményben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás