2024. november 12., kedd

„Meg kell bennünket törni”

Pásztor István: A jelek szerint nem az volt az alapvető szándék, hogy a város működőképes legyen

Hétfőn miután a DP vezette Európai Szabadkáért koalíció képviselői az ellenzéki Szerbiai Demokrata Párttal karöltve elfogadták a Városi Tanács létszámcsökkentését és ezzel együtt Lovas Ildikó művelődési és Szénási Oszkár szociális felelősök leváltását, a VMSZ négy tanácsosa benyújtotta lemondását, egyet visszahívtak, a párt képviselői pedig elhagyták az üléstermet. Ezzel gyakorlatilag felbomlott a koalíció. Hogy valóban így van-e, Pásztor Istvántól és Saša Vučinićtől próbáltuk megtudni.

Szabadka város polgármestere más elfoglaltságára hivatkozva nem utasította el a nyilatkozást, de megígérte a Magyar Szónak, hogy ma kifejti a véleményét a téma kapcsán.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke ugyanakkor rendelkezésünkre állt és megerősítette korábbi kijelentését, hogy partnereik a koalíciós megállapodást egyszerűen felülírták és ezt az ügykezelési módszert nem tudják elfogadni, nem fogadhatják el.

– Láthatjuk, hogy hétfőn létrejött egy másik koalíció, mert ha nem így lett volna, akkor nem lett volna 38 szavazatuk. A demokrata pártbeli képviselők Koštunicáékat közelebbinek tartják önmagukhoz, mint a Vajdasági Magyar Szövetséget. Ezzel kapcsolatban a kérdéseket azonban Saša Vučinićhez meg parancsadóihoz kell intézni – mondta a VMSZ elnöke.

Miután hétfőn a VMSZ benyújtotta tanácsosainak lemondását – amelyeket azonban nem fogadtak el – a legnagyobb magyar párt kivonult a teremből, az ülést pedig 46 képviselővel folytatták tovább. Ekkor a tanácsteremben maradt többség titkos szavazás útján megszavazta Lovas Ildikó és Szénási Oszkár mandátumának megszüntetését is. Pásztor István szerint mindez egyértelmű jele annak, hogy nem a racionalitás elve alapján jártak el és nem az volt az alapvető szándék, hogy a város működőképes legyen, hanem egy előre meghatározott feladatot és parancsot teljesítettek.

– Mindegy, hogy hétfőn mi történt, számukra csak a parancs végrehajtásának kötelezettsége volt a fontos. Azonban a VMSZ csak akkor hajlandó bennmaradni a koalícióban, ha a koalíciós megállapodás szerinti helyeket, amelyek megilletnek minket, megkapjuk, és mindemellett ne próbáljon senki sem lábhoz állítani bennünket. Arra semmi áron sem vagyunk hajlandóak – jegyezte meg Pásztor.

Ugyanakkor felmerült a kérdés, hogy a hétfőn történtek miatt más szinten is változásokra kerülhet sor, például a tartományban visszahívhatnak egyes titkárokat, amire a VMSZ elnöke csak annyit mondott, hogy elképzelhető. Vélekedése szerint a szabadkai történések, mintegy büntetésként, összefüggésbe hozhatóak azzal, hogy a VMSZ parlamenti képviselői nem voltak hajlandóak megszavazni az állami költségvetést, valamint azzal is, hogy a legnagyobb magyar párt segítségével sikerült összeszedni a Magyar Nemzeti Tanács megválasztásához szükséges 120 ezer aláírást.

– Minden jel szerint nagyon zavaró, hogy pártunk hívószavára 120 ezer ember egy hónap alatt feliratkozott a listára. Meg kell bennünket törni, túl erősek vagyunk. Számunkra csak az a fontos, hogy ne tegyünk olyan lépést, ami miatt szégyenkezni kellene önmagunk és a közösség előtt – vélte a VMSZ elnöke.


Tartományi szinten semmi sem változik

Megelőzhették volna

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás