Három nap múlt el a szabadkai képviselő-testületi ülés óta. Saša Vučinić, a város polgármestere lapunknak adott interjújában kiemelte: a koalíció – bár elméletben létezik – nem működik, annak pedig, hogy újból egy eleve rossz kompromisszumra kerüljön sor, semmi értelme.
– A koalíció – annak ellenére, hogy komoly válságban van – létezik. Ez a koalíció egy rossz koalíciós megállapodáson alapszik, amelyben a VMSZ túlságosan ragaszkodott egyes pozíciókhoz. Ez abban a pillanatban elfogadhatónak tűnt, de később a munkafolyamat megmutatta, hogy nem működik. Hiszen ellentétes céljaink vannak: mi, az Európai Szabadkáért koalíció meg szeretnénk mutatni, hogy most, amikor kezünkben van a lehetőség, mit tehetünk a városért. A VMSZ természetesen azt akarja, hogy 2012-től újra hatalomra kerüljön. Tehát a koalíció, ha engem kérdez, létezik, de nem működik, nem él.
Mikor kerül sor a tanácsosok lemondásának elfogadására?
Nem áll szándékomban a két lemondás miatt összehívni a képviselő-testületi ülést. Meg kell nézni, van-e más lehetőség. Amíg erre nem kerül sor, addig a két tanácstag funkcióban marad.
Sor kerülhet-e megbeszélésekre a koalíciós partnerrel?
– Csütörtökön (ma) kezdeményezem a tárgyalást a VMSZ vezetőivel.
Ön szerint születhet ezen a tárgyaláson olyan kompromisszum, amely megőrizné a mostani összetételt?
– Mindig bölcsebb beszélgetéssel, tárgyalással próbálkozni. Egyetértek Pásztorral, hogy nincs ok rendkívüli választásokra. Megoldásként szerepelhet egy másik többség megalakítása. Az én véleményem azonban az, hogy amíg van tér, addig ezzel a stabilabb koalícióval működjünk, de nem minden áron. Úgy gondolom, hogy a két párt elég nagy és erős, hogy megmaradjon, bármilyen pozícióban, akár ellenzékben is. A legrosszabb megoldás az, ha ismét egy eleve rossz kompromisszumra kerül sor. Tiszteletben kell tartani a választók akaratát minden szinten, számomra ez a kulcs a viszonyok terén. Legalább 2-3 napot várni akartam, hogy legyen idő hideg fejjel végiggondolni a történteket. Amíg nem jutunk megegyezésre, vagy nem kerül sor a koalíciós megállapodás felbontására, addig nem tudok ülést összehívni.
Ez azt jelenti, lehetséges, hogy sor kerül egy új koalícióra a DP és az SZDP között?
– Fogalmam sincs, mi fog történni. Semmilyen részletes tárgyalást nem folytattunk, hosszú távon nem tárgyaltunk a többség megalakításáról. Az emberekkel, akiknek nem javasoltam a váltását, semmilyen konlfiktusom nem volt. Felőlem maradhatnak és végezhetik a munkájukat, ahogyan eddig is tették. A fontos az, hogy ne blokkolják a munkát.
Meglepődött-e Pásztor István bejelentésén, a tanácstagok lemondásán?
– Nem lepődtem meg. Beszéltünk az ülés egyik szünetében Pásztor úrral erről. Nem tartom jó lépésnek. Úgy gondolom, hogy még jobban megnehezítette a már eddig is igen nehéz helyzetet.
Miért pont Lovas Ildikó és Szénási Oszkár? Mitől tettek ők le kevesebbet az asztalra, mint például dr. Ladóczki Gyula? Az ő feladatköre is összevonható lett volna például a gazdasággal.
– Néhány lehetőség volt arra, hogy egyes feladatköröket összevonjunk. Azért nem dr. Ladóczki Gyula, mert vannak a város számára nagyon fontos IPA projektek, amelyeket ő vezet. A személyeket illetően nehéz volt dönteni, mert nem tudtuk, hogy például az egészségügyet vonjuk-e össze a szociális-üggyel vagy fordítva. Azért döntöttünk így, mert az egészségügy sokkal nagyobb terület.
A legnagyobb vitát a Park Palics Kft. hatáskörei váltották ki. Tudja garantálni, hogy az értékes épületek, területek nem kerülnek idegen kézbe?
– Az új igazgatónak rengeteg feladata lesz, és lesz tere is ezeket végrehajtani. Mi egyszerűen nem voltunk hajlandóak demagóg felvetésekre és kérdésekre válaszolni a hétfői képviselő-testületi ülésen. Vissza kell emlékezni arra a bizonyos képviselő-testületi ülésre – nekem megvan az archívum – amikor a főtervről vitáztunk. A másik fél akkor azt mondta, egész Palicsot a börzén kell eladni. Azt hiszem egyeseknek jobb, ha nem emlékeznek, mit is mondtak azon az ülésen. Semmi sem kerül eladásra abból, ami kulturális-történelmi öröksége Palicsnak, senki sem teszi tönkre.