A Tartományi Képviselőház tegnap megtartotta nyolcadik ülését, amelynek napirendjén két pont volt. Az egyik a Tartományi Biztonsági Tanácsról szóló döntés megváltoztatásáról szóló javaslat, a másik pedig a Tartományi Biztonsági Tanács tagjainak a kinevezése. Nem került napirendre az a ligás beterjesztés, hogy véleményezze a parlament a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) eladását.
Az ülés elején Milorad Mirčić, a Szerb Radikális Párt képviselője felszólalásában elmondta, hogy ebben a nehéz helyzetben a képviselőházban nem ezekről a napirendi pontokról kellene beszélni, hanem például a költségvetésről. Szerinte sokkal égetőbb probléma az, hogy a földművesek kevesebb pénzt kapnak a dinár árfolyamának esése miatt, közben nem korrigálták a költségvetést.
Dragoslav Petrović, a Demokrata Párt képviselője válaszában kitért arra, hogy a Tartományi Képviselőház elfogadta az ideiglenes költségvetést, amely három hónapra szól. Ez azért van így, mert egyrészt a kialakult gazdasági válságra tekintve nem szeretnének elhamarkodott lépéseket tenni, másrészt pedig azért mert a köztársasági parlament nem hagyta még jóvá Vajdaság új statútumát.
Válaszolva Mirčić felszólalására elmondta még, hogy sajnálja, hogy a radikális képviselő nem tudja azt, hogy a földművesek a köztársasági költségvetésből kapják a pénzt. Mint mondta, látszik, hogy Mirčić nem akar rosszat, csak egyszerűen nem ismeri a törvényt.
Felszólalt ezenkívül Branislav Bogaroški, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselője, aki elfogadhatatlannak tartotta azt, hogy a képviselőház még mindig nem tűzte napirendre a NIS problémáját. Szerinte nem lehet szemet hunyni afelett, hogy Vajdaság 800 millió euróval lett megkárosítva a Szerbiai Kőolajipari Vállalat eladása miatt. A VSZL újra kérte a NIS ügyének a napirendre tűzését, de ezúttal sem kapták meg a támogatást. A javaslatot a VSZL öt és a Magyar Koalíció három képviselője támogatta.
Amikor a Tartományi Nagyberuházási Alap igazgatójának a kinevezése került napirendre, vita alakult ki az ellenzék, és a kormányon lévő képviselők között. Saša Santovac állítása szerint az alap pályázatok nélkül osztott ki pénzeket, például a Csókai húskombinátnak 99 millió dinárt. Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnökefelszólalásában elmondta, hogy szerinte az alap igazgatója nagyon jó munkát végzett.
Pásztor István gazdasági titkár válaszábanSantovac felszólalására kihangsúlyozta, hogy nem kellene azt támadni, ami mindannyiunk javát képviseli. Kiemelte, hogy ezt az intézményt a tartományi parlament alapította. Akkor úgy indult meg a működéssel, hogy bankoktól kértek kölcsönöket, mára viszont egy sikeresen működő pénzügyi intézménnyé nőtt ki, amelynek több mint 7500 felhasználója van. Arra a kifogásra, hogy nem eléggé átlátható az alap működése, azt válaszolta, hogy az alap mindennel el tud számolni. Minden képviselő számára hozzáférhetőek azok az adatok, amelyekkel az alap dolgozik.
A képviselők a tartományi közintézetek új igazgatóiról is szavaztak, valamint az egyetemek bizottságaiban résztvevő tartományi képviselők kinevezéséről.