2024. november 22., péntek

Mérlegre kerülnek a tisztségek

Goran Ješić: Rendkívüli választások esetén egyértelműen veszélybe kerülne a DP tartományi parlamenti többsége
A többségi választási rendszerrel megválasztott tartományi képviselők esetében jelenthet gondot a rendelkezés (Ótos András felvétele)

A korrupcióellenes ügynökségről szóló törvény rendelkezésének értelmében folyó év április elsejétől Szerbiában egy személy csak egy tisztséget tölthet be. A szóban forgó rendelkezés érvényesítése leginkább tartományi szinten okozhat zűrzavart, mivel a Tartományi Képviselőház számos képviselője érintett az ügyben. Lapunk négy érintettel beszélgetett, közülük hárman azt jelentették ki, hogy a rendelkezés egyes részleteit nem tartják helyesnek, ugyanakkor fejet hajtanak az ügynökség döntése előtt, hangozzon az akárhogyan.

A részarányos rendszerrel megválasztott és több tisztséget betöltő tartományi képviselők esetében egyszerű a megoldás, mivel lemondásuk, vagy esetleges leváltásuk esetén a párt egyszerűen egy másik személlyel tölti be a megüresedett képviselői helyet. A többségi választási rendszerrel megválasztott képviselők esetében már nem ilyen fájdalommentes a megoldás. Mivel az ő helyüket a pártok nem tölthetik be egyszerűen egy másik tagjukkal, amennyiben tartományi parlamenti tisztségükről mondanának le, az adott választókörzetben rendkívüli választásra kerül sor.

Bojan Pajtić tartományi kormányfő azt javasolta a korrupcióellenes ügynökségnek, hogy az egyéni választókörzetekből a Tartományi Képviselőházba jutottak esetében tegyen kivételt, hiszen amikor őket megválasztották, még nem létezett a részletezett törvény. Pajtić szerint a szóban forgó személyek eltávolítása a szavazók akaratának megmásítását jelentené.

Goran Ješić (DP), Inđija polgármestere – az érintett tartományi parlamenti képviselők egyike – szerint, ha az ügynökség a rendelkezés teljes körű alkalmazása mellett dönt, akkor a szerbiai igazságügy történetében egy eddig soha nem tapasztalt jelenség megy végbe, vagyis egy törvény visszaható hatályú alkalmazása.

– A korrupcióellenes ügynökség elődje, vagyis az Érdekek Összeférhetetlenségét Vizsgáló Köztársasági Bizottság, valamint a szerbiai Alkotmánybíróság a 2008 májusában megtartott tartományi választások után úgy vélte, hogy a tartományi parlamenti képviselők esetében nem áll fönn érdek-összeférhetetlenség. Erről jelentés is készült. Ennek ellenére most nincs mit tenni, el kell fogadni a korrupcióellenes ügynökség döntését, akárhogy is nézzen az ki. Elvégre mi szorgalmazzuk az európai mércék szerint működő intézmények létrehozását, tehát döntésüket sem szabad megkérdőjeleznünk – nyilatkozta lapunknak Ješić, a folytatásban pedig közölte, hogy esetében a DP dönt, hogy melyik tisztségét tarthatja meg. A beszélgetésből kiderült, hogy Ješić inkább polgármesteri pozícióján maradna, ennek megtartásáért saját elmondása szerint mindent megtesz.

– 60 tartományi képviselőt a polgárok közvetlen módon választottak meg. A polgárok akaratát semmi esetre sem lenne szabad megkérdőjelezni. Véleményem szerint mindez egyértelmű támadás Pajtić és a DP tartományi szervezete ellen – hangsúlyozta Inđija polgármestere, aki szerint rendkívüli választások esetén veszélybe kerülne a DP tartományi parlamenti többsége.

Pásztor István (VMSZ) tartományi gazdasági titkár, a tartományi kormány alelnöke és tartományi parlamenti képviselő. Adott esetben neki is mérlegre kell tennie betöltött funkcióit.

– A szabályok változásához alkalmazkodni kell. Eddig nem jelentett gondot, ha valaki tartományi titkár, képviselő és még esetleg önkormányzati képviselő is volt. Időközben megváltoztak a törvények, tehát március végéig a több tisztséget betöltő személyeknek valószínűleg választaniuk kell. Addig én is eldöntöm, hogy melyik tisztségemen maradok – hangsúlyozta Pásztor, a továbbiakban pedig elmondta, hogy ő sem tartja helyesnek a szóban forgó törvény visszaható hatályú alkalmazását. Pásztor szerint az lenne a helyes, ha a vitatott rendelkezés a következő választási ciklustól kezdve lépne érvénybe. Ha az előírás nem kerül módosításra, akkor több tíz vajdasági községben, városban kell választásokat kiírni, ez pedig több hónapos elfoglaltságot, kampányolást jelent, és ez senkinek sem jó, vélekedett Pásztor. A tartományi gazdasági titkár nem hiszi, hogy a rendkívüli választások függvényében megváltozna a hatalmi koalíció összetétele a Tartományi Képviselőházban.

– Egyébként elképzelhetőnek tartom, hogy mindez még változik, méghozzá azok miatt a személyek miatt, akik az egyéni választókörzetekből kerültek be a képviselőházba. Ez így volna racionális, hogy megmentsen bennünket a választási zűrzavartól, amit egyébként nem tudnánk elkerülni – véli Pásztor.

Dr. Živorad Smiljanić (SZSZP), Apatin polgármestere tömören annyit jelentett ki a Magyar Szónak, hogy az ügynökség tegye, amit jónak lát.

– Én egyéni választókörzetből kerültem a képviselőházba, ha mennem kell, akkor új választásokat kell kiírni Apatinban. Ez nincs rendjén, mivel a polgárok egyszer már megválasztottak, és senkinek sem áll jogában megmásítani a polgárok akaratát. Bár ebben a történetben semmi sincs rendjén, egy magasabb erő kerekedett felül. Ismét a polgárok járnak a legrosszabbul, mivel a választások sok pénzbe kerülnek. Egyébként biztos vagyok benne, hogy Apatinban ismét a mi pártunk jelöltje győzedelmeskedne, tehát a Tartományi Képviselőházban nem veszítenénk semmit – szögezte le Smiljanić, akitől nem sikerült egyértelműen megtudni, hogy melyik tisztségét választja majd.

Dr. Dragoslav Petrovićot, az Európai Vajdaságért Koalíció frakcióvezetőjét szintén felkerestük kérdéseinkkel, ő azonban annyit mondott, hogy ebben a pillanatban nem nyilatkozhat, mivel valószínűleg pénteken tárgyalnak a korrupcióellenes ügynökséggel, és addig nem közölhet részleteket a nyilvánossággal. Azt, hogy pontosan ki tárgyal az ügynökséggel, és a szóban forgó téma mely részleteiről, dr. Petrović sajnos nem közölte velünk.

AZ ÉRINTETTEK

A következő tartományi parlamenti képviselők esetében beszélhetünk tisztséghalmozásról: Branko Gajin (Szenttamás polgármestere), Tomislav Bogunović (Bács polgármestere), Siniša Lazić (a zombori városi képviselő-testület elnöke), Svetozar Bukvić (Kúla községi képviselő-testületének elnöke), Nenad Borović (Ruma községi képviselő-testületének elnöke), Igor Pavličić (Újvidék polgármestere), Goran Kaurić (Nagybecskerek polgármester-helyettese), Borislav Novaković (az újvidéki városrendezési hivatal igazgatója), Milan Đukić (Újvidék oktatási tanácsosa), dr. Dragoslav Petrović (tartományi tudományügyi titkár), Pásztor István (tartományi gazdasági titkár, a Tartományi Képviselőház alelnöke), Szombati Zoltán magiszter (a topolyai kommunális közvállalat igazgatója), Radovan Ninković (a Fruška Gora Nemzeti Park igazgatója), Savo Dobranić (a Dnevnik Holding igazgatója), Srboljub Bubnjević (az újvidéki Lisje kommunális közvállalat igazgatója), Živko Marković (Pećinci polgármestere), Miroslav Krišanin (Kovačica polgármestere), Milenko Filipović (Karlóca polgármestere), Kosta Stakić (Palánka polgármestere), Milivoj Vrebalov (Törökbecsepolgármestere), Željko Vidović (Verbász polgármester-helyettese), dr. Živorad Smiljanić (Apatin polgármestere), Goran Ješić (Inđija polgármestere), Milenko Germanac (Plandište polgármester-helyettese).

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás