A VMSZ Fegyelmi Bizottságához címzett beadványában Bunyik Zoltán a következőképpen fogalmaz: „Fegyelmi eljárás megindítását kezdeményezem Pásztor István, a VMSZ elnöke és Pásztor Bálint, a VMSZ országos parlamenti frakcióvezetője ellen, mert a VMSZ Alapszabályát megszegve, testületi határozat nélkül döntöttek a szerbiai kormány megbuktatásáról a 2010-es szerbiai költségvetés meg nem szavazása útján és ezzel a döntésükkel a VMSZ érdekei ellen cselekedtek, súlyos kárt okoztak a szabadkai magyarság önkormányzati képviseletének, továbbá rombolták a VMSZ tekintélyét a VMSZ szavazóbázisa körében.”
Indoklásában Bunyik Zoltán a következőket írja: „A VMSZ Alapszabálya előrelátja, hogy a párt parlamenti képviselői a VMSZ testületi döntésével összhangban alakítják ki álláspontjaikat és ennek alapján szavaznak. A 2010-es szerbiai költségvetésről szóló szavazás előtt a VMSZ elnöke nem hívott össze elnökségi ülést, amelyen kellő megfontolás után testületi döntés születhetett volna a költségvetési szavazásról. A VMSZ országos parlamenti frakcióvezetője pedig testületi döntés nélkül utasította a VMSZ képviselőit, hogy a szerbiai költségvetés ellen szavazzanak.
Közismert volt, hogy a szerb parlamentben a VMSZ-es képviselők szavazatai nélkül nincs stabil többség, és a radikális ellenzék megbuktathatja a jelenlegi európai irányultságú kormányt. Ennek ellenére Pásztor István és Pásztor Bálint egy személyben, önhatalmúlag és tévesen döntöttek egy nagy horderejű kérdésben, amely döntést több évre behatárolja a VMSZ és a vajdasági magyarság mozgásterét a szerbiai, a vajdasági és a szabadkai politikai életben. Ugyanis a hatalmi koalíció tagjaként a VMSZ a szerbiai és vajdasági költségvetés meg nem szavazásával kilépett vagy kiléptette magát az országot, Vajdaságot és Szabadkát irányító demokratikus és Európa-orientált koalícióból, ami ellentétes a VMSZ érdekeivel.
Ezáltal Pásztor István és Pásztor Bálint az Alapszabály rendelkezéseinek be nem tartásával helyrehozhatatlan kárt okoztak a VMSZ és a magyarság érdekeinek.”