2024. november 22., péntek

Zentán is a VMSZ nélkül?!

A Demokrata Párt Zenta községi szervezete szerint e párt, a VSZL és az MPSZ alakít új többséget
(Horváth Zsolt felvétele)

A Demokrata Párt kissé homályosítva és egyértelműen ugyan nem kimondva, de arról értesíti a közvéleményt, hogy új hatalmi koalíciót kíván létrehozni Zentán – a VMSZ nélkül. Pásztor István szerint ez újabb próbálkozás a VMSZ tönkretevésére, ellehetetlenítésére.

Tegnapi számunkban már beszámoltunk arról, hogy Zentán a VMSZ hatalomból való kiszorítása van előkészületben. Erről Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke és Boris Zec, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga Zenta községi szervezetének elnökhelyettese számolt be lapunknak. A két politikus azt állította, a Demokrata Párttal megegyeztek abban, hogy új koalíciót hoznak létre, melyben a VMSZ-nek nem lesz helye, vagyis ellenzékbe kerül. A DP erre azonnal nem volt hajlandó reagálni, viszont tegnap közleményt juttattak el lapunk szerkesztőségébe, melyben megfogalmazzák, hogy a VSZL-lel és az MPSZ-szel fognak községi vezetőséget létrehozni:

„Községünk 2010. évi költségvetési javaslatának kidolgozásakor a VMSZ zentai vezetőségével megegyeztünk, hogy már az új év első napjaiban megkezdjük a községi közigazgatás alapos reformját, amely elsősorban a munkakörök felosztásáról szóló szabályzat elfogadását jelenti, mert a hatékony közigazgatás előfeltétele a helyi önkormányzat eredményes működésének.

Sajnos a költségvetés elfogadása után koalíciós partnereink „elfelejtették” a megbeszélt irányvonalakat, tudatták velünk, hogy a megbeszélt reformokat nem támogatják, ami egy biztos jel volt arra, hogy a közigazgatás munkájának törvény szerinti megszervezése továbbra sem lesz téma a vezetőségi fórumokon. Indítványaink, miszerint a helyi önkormányzat végre foglalkozzon az égető problémákkal, süket fülekre találtak, egyre jobban éreztük a nyomasztó terhet a vállunkon, hogy ilyen felállításban nem tudunk semmi újítást eszközölni közösségünk életében.

Követeltük, hogy összpontosítsunk a városunkban jelenlevő legnagyobb problémákra, amelyek megoldásáért az emberek bizalmat szavaztak nekünk, és ne foglalkozzunk pártjaink helyzetével Szabadkán” – áll a Demokrata Párt Zenta községi bizottságának közleményében.

A közlemény folytatásában a demokraták emlékeztetnek, hogy a 2008-ban lebonyolított választásokon Zenta község választópolgárainak megközelítőleg 70 százaléka a változásokra szavazott, ezért remélik, hogy a DP, a VSZL és az MPSZ által alakítandó községi vezetőség igazolni fogja a megszavazott bizalmat. „Természetesen az új önkormányzati vezetőség továbbra is támogatni fogja művelődési, oktatási, sport- és civil szervezeteink munkáját, és igyekezni fog a lehető legjobb viszonyt kialakítani velük. Teljesen nyitottak vagyunk a többi politikai párttal való együttműködésre is, akik partnereink lesznek városunk felvirágoztatásában, hiszen – habár belgrádi székhelyű párt vagyunk – elsősorban és kizárólag Zenta érdekeit képviseljük” – olvasható a közleményben.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke úgy fogalmazott, hogy a Zentán készülődő események mellbe vágják, de sem a VMSZ-t, sem a vajdasági magyar közösséget nem lehet így térdre kényszeríteni.

– Ez egy újabb fejezete a VMSZ ellehetetlenítésének, tönkretevésének és kiszorításának. Ennek csak látszólag van köze a decemberi költségvetési szavazáshoz, alapjaiban véve arról van szó, hogy minden jel szerint úgy értékelik, a VMSZ-t most ütni és rombolni kell, mert az a százharmincezernyi feliratkozott személy, akik vállalták a magyar közösséghez való tartozást és a választói névjegyzéken való megjelenést, egyesek szerint túlságosan megerősítette a VMSZ-t, és meg kell próbálni megbontani, legyengíteni, ellehetetleníteni a pártot. Ezt tudomásul kell venni. Alapvető probléma, hogy ebben a pillanatban Vajdaság vonatkozásában a VMSZ az egyetlen olyan politikai erő, melynek egyértelmű arculata és kiállása van, és minden jel szerint ez idegesítően hat elsősorban a Demokrata Párt központjára. A Zentán készülődő új koalícióval kapcsolatban úgy gondolom, nem nekem kell mondatokat megfogalmazni, ezzel kapcsolatban majd a Demokrata Párt megfogalmazza mondatait, remélhetőleg elmondja, egy olyan párt, amelyik adott pillanatokban szélsőjobboldali elképzeléseket képvisel, vajon elfogadható partner-e az ő számára. Engem ez a dolog mellbe vág, de biztos vagyok abban, hogy sem a VMSZ-t, sem a vajdasági magyar közösséget nem lehet így megtörni, térdre kényszeríteni, láncra verni. Lehet ezzel kísérletezni, és valószínűleg lesznek ennek újabb fejezetei is, de ahogy az elmúlt húsz évben sok minden egyéb mást túléltünk, úgy ezt is túl fogjuk élni. Ezek a hírek egyébként ebben a pillanatban a Demokrata Párt felsőbb vezetéséből nem lettek megerősítve. Nem állítom, hogy a DP felsőbb vezetése erről nem tudott, én egyelőre keresem a kapcsolatot velük. A VMSZ következő lépései még nem világosak, egyeztetnem kell a zentaiakkal, és közösen kell megfogalmaznunk a teendőket – mondta Pásztor István.

A 29 tagú zentai községi képviselő-testületben egyébként a jelenlegi erőviszonyok szerint a VMSZ-nek 12 képviselője van, a DP-nek 9, a G17 Plusznak pedig 2, és ez a három párt alkotja a hatalmi koalíciót. Az ellenzéket az MPSZ 4, a VSZL pedig 2 képviselővel alkotja. Ha tehát most a DP, az MPSZ és a VSZL koalícióra lép, összesen 15 képviselőjük lesz, ez pedig elegendő a hatalom gyakorlásához. Arról egyelőre nem esett szó, hogy mi lesz a G17 Plusszal. Eddig a DP-nek köszönhetően ők is részesei voltak a hatalmi koalíciónak, de most szóba sem kerültek. Azonban ha azt vesszük figyelembe, hogy a DP eddig folyamatosan azt hangoztatta, mennyire közösek a céljaik a G17 Plusszal, akkor valószínűleg őket is beveszik az irányításba, vagyis a VMSZ 12 képviselőjével egyedül alkotja majd az ellenzéket a zentai kkt-ben.

„Baráti kávézás”

A Demokrata Párt tegnapi közleménye szerint „függetlenül attól, hogy a Demokrata Párt tartotta magát a koalíciós megegyezéshez, a VMSZ képviselői a VSZL pártvezetőivel vették fel a kapcsolatot, február 1-jén és február 3-án is tárgyaltak, felajánlva nekik, hogy új képviselő-testületi többséget létrehozva új vezetőséget válasszanak, amelyben a Demokrata Pártnak nem adtak volna helyet”.

Ezzel kapcsolatban Nagy Abonyi Zoltán, a VMSZ körzeti szervezetének elnöke azt mondta, ez csupán egy „baráti kávézás” volt, amit nem kellene összekeverni a politikai megbeszélésekkel.

Egyébként a fenti hírt, miszerint a VMSZ megkereste a ligát az új többség közös megalakításával kapcsolatban, lapunknak megerősítette Boris Zec, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga Zenta községi szervezetének elnökhelyettese is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás