2024. július 16., kedd

Hivatalosan is ellenzékben a VMSZ

A szabadkai városi képviselő-testület elfogadta Maglai Jenő lemondását – A Városépítési Igazgatóság új igazgatója Josip Kovač Striko
Történelmi pillanat: a szerbiai többpártiság történetében először szorult ellenzékbe a VMSZ Szabadkán (Molnár Edvárd felvétele)

Maglai Jenő helyére a demokrata többség egyelőre nem javasolt új személyt, ellenben elfogadták a Városi Tanács két megmaradt VMSZ-es tagjának a lemondását, akik helyére új tagokat neveztek ki. A szociális- és egészségvédelemmel a jövőben Biacsi Mária, a nemzetközi és regionális együttműködéssel pedig Kudlik Erika foglalkozik majd. A délután hat órakor berekesztett ülés a demokraták és a VMSZ szócsatája jegyében zajlott.

A szabadkai városi képviselő-testület tegnap elfogadta Maglai Jenőnek, a képviselő-testület elnökének lemondását. Maglai Jenő rámutatott, döntésének oka az, hogy miután a Demokrata Párt felülírta a koalíciós megállapodásukat, nem kíván részt vállalni az illúzió fenntartásában, miszerint együtt tudnak működni. Majd bejelentette, lemondásának elfogadásával megszűnik a Magyar Koalíció és az Európai Szabadkáért Koalíció közötti megállapodás. A folytatásban Slavko Parać, a képviselő-testület elnökhelyettese vezette az ülést

Az ülés egyik legmeghatározóbb vitáját a Városi Tanács új tagjainak kinevezése váltotta ki. Mint arra Saša Vučinić, Szabadka polgármestere rámutatott, két olyan személyt javasoltak a Városi Tanács megüresedett posztjaira, akik éveken keresztül a háttérben végezték munkájukat. Biacsi Máriát javasolták a Városi Tanács szociális védelmi és egészségügyi, és Kudlik Erikát a regionális és nemzetközi ügyekért felelős tisztségre.

A vitát az egyik pillanatban Gojko Radić, a Szerb Haladó Párt képviselője nemzetiségi síkra terelte, ugyanis felhívta a választások idején a Szerb Lista keretében induló pártokat (a Szerbiai Demokrata Pártot és a Szerbiai Szocialista Pártot, akik ellenzékből támogatják a demokrata vezetésű hatalmat – a szerz. megj.), jól gondolják meg, hogy a városvezetésbe ismét magyar nemzetiségű személyeket választanak-e. Őt ugyanis sértette, hogy nem a többségi nemzet képviselteti magát a Városi Tanácsban e két tisztségben. A felszólalás felháborodást és tiltakozást váltott ki.

, a Szerbiai Demokrata Párt képviselője elmondta, örül annak, hogy hozzáértő személyek töltik majd be ezeket a funkciókat, és felhívta a figyelmet, hogy ne végezzenek nemzetiségi alapú fejszámlálást, ugyanis ez sérti az ő önérzetét, hiszen ő maga is vegyes családból származik, édesanyja magyar, édesapja pedig szerb. Saša Vučinić is azt hangsúlyozta, a 21. században, illetve az európai uniós integráció árnyékában inkább a szakemberek felmutatott eredményeit és nem a nemzetiséget kell figyelembe venni. A képviselők szavazattöbbséggel elfogadták a beterjesztett javaslatot.

Ezt követően élesedett ki a VMSZ és a Demokrata Párt közötti vita, ugyanis a DP indítványozta Jurca Józsefnek, a Városépítési Igazgatóság igazgatójának leváltását. Az elmozdítás egyik okaként Petar Balažević, a DP frakcióvezetője az utak karbantartásának hiányát, a hemzsegő kátyúkat hozta fel.

Maglai Jenő a káderbizottság nevében elmondta, hogy a bizottság nem hagyta jóvá az igazgató leváltását, majd hozzátette: véleménye szerint Jurca jól végezte a munkáját, a vállalat működési költségeiben megtakarításokat eszközölt, a rendelkezésére álló pénzösszeget pedig igyekezett a lehetőségeihez mérten fejlesztésre fordítani. A megközelítőleg egyórás vita során, amely személyeskedésektől és sértegetésektől sem volt mentes, a képviselők pedig többször elkalandoztak a napirendi pontoktól, Pásztor István több alkalommal is felhívta a figyelmet, hogy a DP képviselői ne mondvacsinált okokra hivatkozzanak, hanem mondják ki a valós okát Jurca leváltásának, mégpedig azt, hogy ennek a döntésnek csakis politikai vonzatai vannak, hiszen a Városépítési Igazgatóságon keresztül megy át a legtöbb pénz, és ennek ellenőrzését és irányítását akarják átvenni.

Jurca József helyére Josip Kovač Striko 33 éves építészmérnököt javasolta a Demokrata Párt, aki jelen pillanatban a Területtervezési Ügynökség és a Városrendezési Intézet igazgatói bizottságának elnöke, és az Építőmérnöki Karon dolgozik tanársegédként. Maglai Jenő kiemelte, a káderbizottság nem fogadta el a javaslatot, ugyanis úgy tartják, hogy nincs kellő tapasztalata, hogy egy ilyen nagy jelentőségű közvállalatot irányítson.

Vita alakult ki a város tulajdonában levő üzlethelyiségek bérbeadásáról szóló határozat, majd pedig a környezetvédelmi és környezetfejlesztési díj bevezetéséről is. Mint arra a VMSZ képviselői rámutattak, túl sok hatáskört osztottak a polgármesterre, valamint több pontot konkretizálni kellett volna az üzlethelyiségek bérbeadásának kapcsán. A környezetvédelmi illeték esetében pedig arra hívták fel a DP figyelmét, hogy újabb megterheléssel sújtják a vállalkozókat, holott a közvállalatokat, amelyek a város költségvetéséből működnek, felmentik. A képviselők azonban szavazattöbbséggel ezt a beterjesztést is elfogadták.

A képviselő-testület 13. ülése a megszokott gyors ütem helyett ezúttal hosszúra nyúlt. A VMSZ képviselői – az ülés elején tett ígéretükhöz híven – minden napirendi pontnál rámutattak a döntés hátrányaira.

A képviselők döntöttek a Danilo Kiš Városi Művelődési Központ megalapításáról is, továbbá a Fokus Alapítvány megszüntetésének jogosultságáról vitatkoztak. Délután hat órakor az ülést berekesztették, és szerdán folytatják.

Történelmi pillanat

Maglai Jenő, a városi képviselő-testület volt elnöke kiemelte, lemondásával minden szinten megszűnt a VMSZ és a DP közötti együttműködés. A VMSZ képviselői továbbra is részt vesznek a képviselő-testület munkájában, ám ezentúl ellenzékként lépnek fel.

– Szabadkán az ellenzék ezek után sokkal erősebb lesz, és a hatalmat gyakorló párt is jobban gondot visel majd arról, hogy mit csinál, és hatékonyabb munkát végez majd. Egyébként történelmi pillanat ez, ugyanis a VMSZ még soha nem volt ellenzékben Szabadkán – emelte ki Maglai Jenő, majd így folytatta: – Két lehetőség áll fenn, az egyik az, hogy az Európai Szabadkáért koalíció új koalíciós megállapodást köt, vagy rendkívüli választásokra kerül sor. Nyilvánosságra kellene hozni, kik alkotják az új koalíciót, kik alkotják a többséget a képviselő-testületben, hogy állapodtak meg a pártok, és milyen terv szerint dolgoznak majd. A polgároknak tartoznak egy magyarázattal arra vonatkozóan, hogy mi alapján alkották meg az új többséget – mondta.

Új, erősebb koalíció

Saša Vučinić, Szabadka polgármestere elmondta, várható volt, hogy a képviselő-testület elnökének lemondásával megszűnik a DP és a VMSZ közötti együttműködés régi formája.

– Az ünnepek után egy erősebb koalíció felállításába kezdünk. Felvettük a kapcsolatot a Szerb Lista konstruktív részével (a Szerbiai Demokrata Párttal és a Szerbiai Szocialista Párttal – a szerz. megj.), de még nem álltunk el attól sem, hogy tárgyalásokat folytassunk a VMDP-vel – hallottuk a polgármestertől, aki hozzátette: – Ami a közvállalatok igazgatásában működő VMSZ-kádereket illeti, az elmúlt egy hónap alatt nem változott a véleményem. Igaz, ma Jurca József leváltása napirenden szerepel, de politikai szempontból ez természetes lépés. Ugyanis a Városépítési Igazgatóság a város motorja és a költségvetés egyharmadának felhasználója. Úgy van rendjén, hogy azok tartsák kezükben a különböző mechanizmusokat, akik a polgárok többségét képviselik. A többi közvállalat igazgatóját a munkaeredményeik alapján értékeljük majd – mondta.