2024. július 16., kedd

Európa kapuja

Vajon marad-e a magyar önkormányzat Szabadkán?

Szabadkán tizenöt éve töretlen a magyar hatalom. Amikor már szinte mindenki biztos abban, hogy ennek vége szakad, a magyar pártok összefognak, Vajdaság legerősebb magyar pártjának élén pedig változás történik, Pásztor István lett az elnök. A Magyar Koalíció megalakulása után szinte azonnal és elsőként Szabadkán alakul meg a szerb koalíció is, és a győzelemben bízik. A legerősebb demokrata opciók is koalícióra léptek, és helyi szinten nagyon szoros versenyre számíthatunk.

Szabadkán lapzártánkig hat koalíció illetve önállóan induló párt adta át választási listáját a községi választási bizottságnál. Elsőként a Demokrata Párt - G17 Plusz - Vajdasági Horvátok Demokratikus Közössége - Szociáldemokrata Párt koalíció tette ezt meg, akik 66 jelölttel indulnak. Őket követte a Szerb Lista Szabadkáért koalíció, amely a Szerb Radikális Párt köré tömörülő Szerbiai Demokrata Párt, Új-Szerbia és a Szerb Szocialista Párt helyi szervezeteiből alakult meg, s 67 jelöltet állítottak. Hármas számmal és 61 jelölttel az Együtt Vajdaságért-Együtt Szabadkáért Liberális Demokrata Párt - Vajdasági Szociáldemokrata Liga Koalíció indul. Negyedikként pedig a Hogy Szabadkának Felvirradjon koalíció adta át 27 jelöltből álló listáját. A koalíciót a Zöldek Pártja, a Jugoszláv Kommunista Szövetség Szerbiában és a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja tagjai alkotják. Az ötös számmal indul a Magyar Koalíció, akik szintén 67 jelöltet állítottak. Hatodikként a Horvátok Demokratikus Közössége adta át listáját, 23 név szerepel rajta.

A listán szereplő pártok és koalíciók közül mindegyik demokratikus opció, kivéve a SZRP vezette Szerb Listát, amelynek tagja ugyan a Szerbiai Demokrata Párt, viszont programjukban nem hangoztatják az integráció fontosságát.

Lapzártakor még gyűjtötte a támogató aláírásokat Mirko Bajić, aki megalapította a Bácskai Bunyevácok Szövetségét, valamint a Vajdasági Bunyevác Párt is, amely szintén egy frissen alakult párt. De a Magyar Polgári Szövetség - Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom koalíció is bejelentette, Szabadkán is indulnának a helyi választásokon. Annak viszont kicsi a valószínűsége, hogy a két utóbbi pártnak sikerül összegyűjtenie a megfelelő számú aláírást.

A kampányt a két helyileg legerősebb hatalom - a DP és a MK- kezdte meg leghamarabb, és e két párt folytat azóta is egyre agresszívebb kampányt. Tény, hogy a Magyar Koalíció kampánya a legerőteljesebb helyi szinten is. Pásztor, aki már bejelentette, ő lesz a polgármesterjelölt, problémákat próbál megoldani, és munkálatokat, felújított épületeket ad át. Tény azonban, hogy ezek között elsietett munkálatátadások is vannak, példa erre a Kelebia helyi közösségben megnyitott gázhálózat-vezetés építése, ahol az újságírók kedvéért a munkagépek kiástak egy lyukat, majd távozásukkor be is temették, a munkagépek pedig azonnal visszatértek a városba.

Egyik párt sem riad vissza attól, hogy a másiknak köszönhető projektumokkal dicsekedjen, vagy azon vitatkozzon, tulajdonképpen ki és pontosan mekkora összeget harcolt ki ennek a városnak.

A Demokrata Párt is hasonló módszerekkel, lakossági fórumokkal, felújított iskolák átadásával, a polgárokkal való közvetlen beszélgetésekkel próbálja megnyerni magának a szavazókat.

A két párt között, ahogyan az előző választáskor, most is vannak ellentétek. Nem tartózkodnak egymás sértegetésétől sem, amiből arra is következtethetnénk, hogy a helyi kormány alapításakor nem számíthatnak majd egymás támogatására. Mivel azonban nem először találjuk magunkat ilyen szituációban, szinte biztosra vehető, hogy a DP vezette koalíció és a MK, esetleg a többi demokratikus opció is közös nevezőre tud majd jutni a szükséges pillanatban.

A Szerb Lista győzelemre számít, biztosak abban, hogy kormányozni is ők fognak Szabadkán, és ezt azzal magyarázzák, hogy elege van a népnek a demokratikus opció ígérgetéseiből, a polgároknak munkára van szüksége. Gojko Radić, az SZRP helyi szervezetének elnöke a minap úgy nyilatkozott, véleménye szerint könnyen közös nevezőre juthatnának a Magyar Koalícióval, hiszen programjuk hasonló. Ők a szerb nemzetet képviselik, míg a MK a magyarokat, mindkettőjük közös célja az, hogy jobb életkörülményeket biztosítsanak a szabadkaiaknak. Talán nem nehéz megállapítani, mekkora esélye lehet ennek a közös kormányzásnak.

Az SZDP önmagában nem képvisel nagy erőt, eddig nem volt képviselőjük a képviselő-testületben, most is csak az összefogásnak köszönhetik majd tanácsnokaikat, ahogyan a SZSZP is.

Az LDP-VSZL koalíciónak együtt több esélye van, több alkalommal hangsúlyozták, helyi szinten mindenben egyetértenek, és programjuk is nagyon hasonló.

A VMSZ-nek pillanatnyilag 16, a DP-nek 12, a SZRP-nek 9, a VHDSZ-nek pedig 4 tanácsnoka van a képviselő testületben.

Amennyiben a januári elnökválasztások eredményeit vesszük figyelembe, ahol Szabadkán Nikolić a szavazatok 21 és fél százalékát, Tadić majdnem 43 százalékát, Pásztor pedig kis híján 24 százalékát szerezte meg, felmerül a kérdés, hogy vajon működik-e az automatizmus, és a Szerb Lista számíthat-e Nikolić 21 százalékára helyi szinten is. Amennyiben a SZDP hívei, akik továbbra is az európai integráció mellett foglalnak állást, egy demokratikus opciót választanak majd, nagy a valószínűsége, hogy helyi szinten hasonló felállással találkozhatunk, mint eddig, de bizonyos, hogy sokkal erősebb radikális ellenzékkel.

Viszont a legnagyobb kérdés számomra az, lehetséges-e 15 év töretlen magyar hatalom után továbbra is megőrizni a magyar önkormányzatot?

Pásztornak talán lehet akkora megújuló ereje, hogy még egyszer bizalmat szavazzanak a magyar opciónak a polgárok. Kérdés viszont az, hogy azoknak a magyaroknak, akik évek óta szegénységben, a létminimum határán éltek a magyar önkormányzás alatt, fontos szempont-e a Magyar Koalíció, vagy kilátástalanságukban már mást szeretnének látni a város élén.

Mindannyian ugyanazt ígérik ugyanis: infrastruktúra-fejlesztést, több ezer új munkahelyet, az egészségügyi ellátás fejlesztését, az oktatásra és a fiatalokra való odafigyelést, egy európaibb, fejlettebb Szabadkát- amelyik Európa kapuja-, ahonnan nem menekülnek a befektetők és a fiatalok, hanem amire büszkék lehetnek, és ahol biztonságban érzik magukat magyarok, szerbek, horvátok, bunyevácok, egyszóval mindenki.