2024. november 22., péntek

A VMSZ nem lép be a kormányba

A vajdasági magyar pártok vezetői szerint jobb lenne elkerülni az előrehozott parlamenti választásokat

Mlađan Dinkić felmentése a vajdasági magyar politikai színtér szereplőit sem hagyta hidegen. A Vajdasági Magyar Szövetség kedden közleményben fordult a nyilvánossághoz, amelyből kiderül, hogy a párt megdöbbenéssel kíséri figyelemmel a kormánykoalíció vezető pártjainak médiumok útján zajló leszámolását. A VMSZ szerint mindez súlyosan destabilizálta az országban uralkodó politikai helyzetet.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt egy lépéssel tovább ment: az Ágoston András pártelnök által aláírt közleményből kiderül, hogy a szóban forgó párt elképzelhetőnek tartja, hogy Boris Tadić köztársasági elnök helyet ajánl fel a VMSZ-nek a kormányban. Ez a hely akár kormányalelnöki tisztséget is jelenthet – olvasható a közleményben.

Pásztor Istvánt, a VMSZ elnökét többek között arról kérdeztük, hogy miként reagálna a párt, ha valóban érkezne felkérés a kormányon belüli tisztségek valamelyikének betöltésére, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a Magyar Polgári Szövetség és a Magyar Remény Mozgalom elnökét pedig arra kértük fel, hogy értékeljék Dinkić felmentését, illetve az ennek függvényében várható politikai mozgásokat.

Pásztor István: Már a kormánybukás lebegtetése is rendkívül káros: elvonja a figyelmet az elvégzendő feladatoktól. Ha pedig bekövetkezik a kormányválság, akkor veszélybe kerül Szerbia európai integrációja, lelassul a csatlakozási folyamat. Ha rendkívüli választásokat írnak ki, akkor erre megy rá az előttünk álló év. Ebben az esetben elmarad a vagyon visszaszármaztatásról szóló törvény elfogadása, a borítékolt lemondások kérdésének megoldása, nem fejlesztik a szabályozó testületeket, nem kezdődnek meg a tárgyalások Koszovóval, a két hágai vádlott után sem kutatna senki, mivel mindenki a választásokkal lenne elfoglalva, és még sorolhatnám. Ezért hihetetlenül felelőtlen, amit Dinkić és a G17 Plusz megengedett magának. Dinkić nem egy eltérő politikai állásfoglalás védelmében fogalmazott meg véleményt, hanem érthetetlen módon személyes kirohanást produkált a kormányfő irányában. Ez már a kormányfő korát, de az általa betöltött pozíciót figyelembe véve sem volt helyénvaló. A kormány önmagában már megbukott. Az már más kérdés, hogy ezt a bukást lehet-e és hogyan lehet szanálni. Azt viszont nehezen tudom elképzelni, hogy a szanálása után a kormány, illetve a parlamenti többség végig tudja csinálni a választási ciklust. Nem tudom, hogy folyamatosan, több mint egy éven keresztül hogyan sikerül majd biztosítani a G17 Plusz parlamenti képviselőinek a szavazatát. Fenntartásom kifejezetten érvényes az éles politikai helyzetekre, mint mondjuk a költségvetésre, a költségvetés módosítására, a vagyon-visszaszármaztatásról szóló törvényre, a választási rendszerre és a mandátumok kérdésére. Ebben a pillanatban nagyobb esélyt látok a rendkívüli választások kiírására, mint arra, hogy ezt sikerüljön elkerülni. Mi nem vagyunk érdekeltek az előrehozott választásokban. Azt szeretnénk, ha sikerülne stabilizálni a politikai állapotokat. Szeretnénk, ha a négyéves időszakot végig lehetne vinni, méghozzá úgy, hogy közben minél több lépést tegyünk meg az uniós csatlakozás felé. A kormányon belüli tisztséget illetően nem tartom kizártnak egy ilyen jellegű felkérés érkezését. Erre vonatkozólag eddig azonban nem volt utalás. Hétfőn délután felhívott Tadić, az aktuális helyzetről váltottunk szót és egyeztettünk állásfoglalásunkról, de a kormányon belüli helyről nem volt szó. Ha mégis megtörténne a felajánlás, akkor a VMSZ valószínűleg a már korábban kialakított állásfoglalása szerint járna el. Magyarul: nem látok okot ara, hogy a parlamenti többséghez való tartozásunkat kormányon belüli személyi jelenléttel erősítsük meg. Különösen nem hetekkel, vagy hónapokkal a ciklus lejárta előtt.

Csonka Áron, a VMDK elnöke: A Demokrata Párt Dinkić úr felmentésével a kisebb koalíciós partnereinek kívánta megmutatni, hogy ki is a „gazda a házban”. A DP így üzente, hogy nem engedi meg a nyilvános kritikát a párt vezetése alatt álló kormány ellen. Különösen nem abban az esetben, mint amikor valaki olyan igazságokat mond ki, mint ahogyan azt Dinkić tette. A G17 Plusz elnöke kijelentette, hogy nem a kormányzati struktúrában születnek meg a döntések, hanem azon kívül, különböző pártfórumokon. Dinkić azt is kijelentette, hogy Szerbiában Boris Tadić a DP elnökeként hozza meg a döntéseket. Azt nem gondolom, hogy a történtek különösebb kormányválságot okoznak majd. Senkinek, így az úgynevezett demokratikus erőknek sem állna érdekében a kormány bukása, illetve a rendkívüli választások kiírása sem. Ebben a pillanatban ez csakis a Szerb Haladó Párt vitorlájába adna hatalmas szelet.

Rácz Szabó László, az MPSZ elnöke: Úgy vélem, hogy Dinkić saját akarata szerint hagyta el tisztségét. Erre utal az is, hogy a Demokrata Párt és a G17 Plusz között nem voltak különösebben nagy viták ennek kapcsán. Mindez gyakorlatilag a választásokra való készülődés politikai taktikája. A választásokig elvileg még egy év van hátra. Ennyi idő alatt a választópolgárok sok mindent el is felejthetnek. Nem hinném, hogy rendkívüli választásokat írnak ki. Elképzelhető, hogy alacsonyabb szinten próbaképpen előrehoznak választásokat, de köztársasági szinten nem valószínű. Ezzel csak azt ismernék el, hogy valamit rosszul csináltak. Egyedül az ellenzék szemszögéből lenne értelme a rendkívüli választásoknak.

László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom elnöke: A G17 Plusz mostani lépései kísértetiesen hasonlítanak a korábbi kormánybuktatásokra. A korábbiakból okulva pártunk 70 százalékos esélyt lát a parlamenti választások előrehozására, ugyanakkor korai lenne pontosan megmondani, hogy mi is fog történni. A G17 Plusz szinte ugyanezeket a lépéseket már korábbi kormányok esetében is megtette, és a párt számlájára írható, hogy azok a kormányok idő előtt megbuktak. Az biztos, hogy a délvidéki magyarság, Szerbia európai integrációja, illetve az európai beállítottságú kormány számára nem lenne kedvező hozadéka a rendkívüli választásoknak. Egyedül az ellenzéknek, és ezen belül is a Szerb Haladó Pártnak kedvezne a választások kiprovokálása. Jó lenne, ha a jelenlegi kormánynak sikerülne jövő tavaszig kihúznia.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás