2024. november 22., péntek

Eszméletlen erővel szemben

Pásztor István: Szabadka mint magyar város sajnos már nem létezik – Az MK listavezetője szerint a szocialisták, ha csak két percre is, de egy európai orientáltságú kormány részesei akarnak l
Pásztor: A szabadkai szavazatok 27 százalékát kaptuk meg, miközben a város lakosságának alig több mint 35 százaléka magyar.

A vasárnapi három szintű választások után Pásztor István, a Magyar Koalíció listavezetője az elért eredményekről – a számok tükrében – elégedetten nyilatkozott. A mostani szavazás viszont számos, az MK vezetője számára meglepő tapasztalatot hozott.

Vasárnap éjjel a Magyar Koalíció szabadkai székházában a tizenegy órára meghirdetett sajtótájékoztatót fél kettőkor tartották meg.

– Vasárnap éjszaka bocsánatot kértem a késésért, de az ember akkor tud sajtótájékoztatót tartani, amikor van miről beszélnie. Az történt, hogy az eredmények nagyon lassan jöttek. Ahhoz pedig, hogy hozzáfogjak a sajtótájékoztatóhoz, legalább egy minimális mennyiségű megbízható eredményhez hozzá kellett jutni.

Azóta már a szabadkai képviselő-testület jövőbeni összetétele is ismert. Az eredmények tekintetében akár a Szerb Radikális Párt köré tömörülő koalícióval is kormányozhatnának. Tárgyalnak a radikálisokkal is?

– Újra azt tudom elmondani, amit eddig számtalan alkalommal. Én a demokratikus orientáltságú blokkban látom a potenciális partneri kört, akikkel a következő napokban, hetekben tárgyalni kell. A 32/21-es arány lebontandó. A 32 képviselői hely minimum három párt között oszlik meg. Ennek a három pártnak és az MK-nak kell megegyezésre jutnia. Szerintem a Szabadkai Fejlesztési Programmal olyan tervet fogalmaztunk meg, ami jó alapja lehet a tárgyalásnak.

A radikálisokkal a választási kampány előtt és alatt is tárgyaltunk, ezt követően is fogunk. Azt viszont nem tudom elképzelni, hogy koalíciós megállapodást kössünk velük. A tárgyalást a parlamentáris demokrácia alapjának tekintem, attól függetlenül, milyen távol állunk ideológiailag egymástól, de jelen pillanatban semmiképp sem tudom elképzelni, hogy a radikálisokkal bárhol, bármilyen szinten is koalícióra lépjünk.

A szabadkai eredmények ismeretében mekkora esélyt lát arra, hogy Ön legyen Szabadka polgármestere?

– Alapvetően ennek az esélyei nem csökkentek, az elért eredménnyel, a szavazatok számával elégedettek lehetünk. Egy eszméletlen erővel találtuk magunkat szembe. Amikor a választási eredményeket megpróbáltuk előrevetíteni, sok mindenre nem gondoltunk, számos meglepetést hozott a vasárnapi megmérettetés. Például a radikálisok támogatottsága messze a várakozások alatti lett. Emellett szétszavazás volt, vagyis nem szavazott mindenki ugyanarra a listára minden szavazócédulán. Ezért van az, hogy a köztársasági listánkra mintegy 25 ezer szavazattal kevesebbet adtak le, mint a tartományira vagy az önkormányzatira.

A 22 300 szabadkai szavazat 3000-rel több, mint amennyit én a januári elnökválasztás első fordulójában kaptam, és körülbelül a duplája annak, amit a Vajdasági Magyar Szövetség kapott három és fél éve. Mindenképp van egy jelentős előrehaladás: a szabadkai szavazatok 27 százalékát kaptuk meg. Ha ezt összevetjük az összlakosság számával, elégedettek lehetünk, ugyanis Szabadkának alig több mint 35 százaléka magyar. Ezek szerint feltételezhető egy jelentős előremozdulás a szabadkai magyar szavazók irányából az MK felé. Az pedig szerintem ma már tényként kezelhető, és el kell fogadni, hogy a bennünk kialakult kép Szabadkáról mint magyar városról sajnos nem felel meg a valóságnak.

Tartományi szinten 15–18 képviselői hely a cél...

– Eddig hat mandátuma van az MK-nak. Ez mintegy 100 ezer szavazatot jelent, ami megint csak kielégítő, hiszen ez több mint, amit kaptam az elnökválasztáson. Akkor 88 ezer szavazatot adtak le rám Vajdaságban, a maradék ötezer Szerbia más részeiből érkezett.

Arról, hogy hány egyéni jelölt jutott be a második körbe, még nincs információnk. A 15–18 közötti célt még reálisnak tartom. A listás szavazáson hatnál több mandátumot korábban sem tudtunk szerezni. A tartomány nemzeti összetételét figyelembe véve, szerintem ez a lehető legjobb eredmény. Abban biztos vagyok, hogy a következő négy évben is ugyanaz a koalíció lesz hatalmon Vajdaságban, amely az elmúlt nyolc évben gyakorolta a hatalmat.

Köztársasági szinten mit tart a választás legnagyobb tanulságának?

– Szerintem még a Demokrata Pártot is meglepte az általa vezetett koalíció nagy arányú győzelme. Számomra a Liberális Demokrata Párt visszaesése is meglepő volt.

Köztársasági szinten tőlünk nagyon sokan átszavaztak a DP listájára, és ez eredményezte a négy képviselői helyet. Ez eggyel több az eddigi mandátumaink számánál. Abban biztos vagyok, hogy az európai orientáltságú kormány és parlament létrehozásához elengedhetetlen tényező lesz a Magyar Koalíció, ami politikailag még jobban megerősíti a vajdasági magyarságot.

Mennyire tartja reálisnak egy, a szocialisták által támogatott demokratikus előjelű kormány létrejöttét?

– Teljesen reális elképzelés. Szerintem a Szerbiai Szocialista Pártnak politikai stratégiája, hogy a múltját kifehérítse. Ehhez pedig része kell, hogy legyen egy európai orientáltságú kormánynak, ha csak két percre is. Egy ilyen lépéssel le tudná magáról mosni a 90-es évek hordalékának nagy részét, és ez egyfajta politikai rehabilitációt jelentene számukra.

Nekem jelenleg nincs határozott véleményem az SZSZP-ről. Az viszont érdekes lesz, hogy a jövőbeni kormányban milyen politikai pozíciót vennének fel, mik lennének ennek a kormánynak a fő céljai.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás