2024. július 16., kedd

„Minden lehetséges”

A Fidesz küldöttsége április 24-én Belgrádban részt vesz a Szerb Haladó Párt évi közgyűlésén
Gojko Radić és Pásztor IstvánOrbán Viktor, a Fidesz elnöke szerdán Budapesten fogadta Tomislav Nikolićot, a Szerb Haladó Párt elnökét és annak kíséretét. Egyes információk szerint a találkozót Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szervezte, viszont ezt az állítást Pásztor és Gojko Radić, az SZHP küldöttségének egyik tagja, egyébként a párt elnökségének tagja is cáfolta. Az Orbán–Nikolić találkozóról Radić számolt be részletesen lapunknak, Pásztor Istvánt pedig többek között a találkozó értékelésére, illetve az SZHP és a VMSZ jövőbeni együttműködésének a részletezésére kértük fel.

Bizonyos értesülések szerint Orbán Viktor és Tomislav Nikolić találkozóját Pásztor István, a VMSZ elnöke szervezte meg. Igaz ez az állítás?

Pásztor I.: –Ez az állítás nem felel meg a valóságnak. Annyi közöm volt a találkozóhoz, hogy én is ugyanazon a napon találkoztam Orbánnal, amikor az SZHP elnöke és Mirko Cvetković szerb kormányfő.

G. Radić: – Ez nem igaz. Mi csak akkor értesültünk Pásztor budapesti látogatásáról, amikor megérkeztünk a magyar fővárosba. Ekkor tudtuk meg azt is, hogy Cvetković szintén Budapesten van.

Miről tárgyalt Orbán Viktor és az SZHP küldöttsége?

G. Radić: – Elsősorban a két párt együttműködéséről beszéltünk. Számításaink szerint a Fidesz Magyarországon ugyanúgy átveszi a hatalmat, mint ahogyan az SZHP Szerbiában a következő választások után. Ezért nagyon fontos, hogy még ez előtt a pillanat előtt kialakuljon a szoros együttműködés, ami a hatalomra kerülést követően csakis fokozódhat. A Fidesz segíteni fog pártunknak, hogy csatlakozási pontokat építsünk ki az európai néppártokkal. A szóban forgó párt ígéretet tett arra is, hogy tanácsaival támogatja pártunkat, hiszen nekik már van tapasztalatuk abban, hogy milyen hatalmon lenni, illetve milyen elveszíteni a hatalmat, majd ismét hatalom-közelbe kerülni. Az európai integrációt illetően szintén a párt támogatásáról biztosított Orbán. Összegezve, politikai szempontból rendkívül korrekt, hasznos tárgyaláson vettünk részt, pártunk nagyon elégedett minden egyes részlettel. Az SZHP törekedni fog arra, hogy a szerdán letett alapokra minél erősebb és hosszabb ideig működő együttműködést sikerüljön kiépíteni. Az alapokra egy várat kell emelni, ahol később helyet foglalhatunk és tárgyalhatunk. Egyébként a Fidesz magas rangú küldöttsége meghívásunk nyomán április 24-én Belgrádban, a Száva Központban részt vesz az SZHP évi közgyűlésén.

Értesüléseink szerint a tárgyaláson mindkét fél kiemelte a szerbiai nemzeti kisebbség jogai tiszteletben tartásának fontosságát. Mi hangzott el pontosan ezt a témát illetően?

G. Radić: – Igen, erről a témáról is beszéltünk. Orbán elmondta, hogy őt mindenki a határon túli magyarság védelmezőjeként ismeri, és ő továbbra is ebben az irányban gondolkodik. Közölte azt is, hogy ismeri a múltunkat, ismeri a szerbiai helyzetet és politikumot. Orbán kiemelte, hogy számára nagyon fontos, hogy azok, akik saját nemzetük érdekét védik, azok a más nemzeti közösséghez tartozókat is tiszteljék. Küldöttségünk leszögezte, hogy az SZHP néppártként sokkal jobban megérti a nemzeti kisebbség gondjait, sokkal inkább javíthatja helyzetüket, mint az úgynevezett demokrata pártok, amelyek állásfoglalása szerint a demokratikus jelzés elegendő ahhoz, hogy a nemzeti kisebbségi közösségek rajtuk keresztül érvényesítsék jogaikat. Mi ezt kicsit másképpen látjuk. Szerintünk minden egyes nemzet történelmét, kultúráját, identitását meg kell őrizni, ezért pedig sokat kell tenni.

Hogyan értékeli a Fidesz és az SZHP elnökének találkozóját? Fontosnak tartja ezt a lépést?

Pásztor I.: – Nekünk semmiféle kárunk nem származik abból, ha a Fidesz és az SZHP között kapcsolat alakult ki. Azt gondolom, hogy ez mindenki számára jó, illetve senkinek sem árt. Ebben a pillanatban nagyon valószínűnek tűnik, hogy a választásokat követően Magyarországon a Fidesz fog kormányozni, ezért fontos, hogy Szerbiában ne alakuljon ki hasonló kép a szóban forgó magyarországi pártról, mint amilyen Romániában és Szlovákiában van kialakulófélben. Fontos, hogy a magyarországi választások, függetlenül azok eredményétől, ne roppantsák meg a két ország, illetve a mindenkori magyar kormányzat és a vajdasági magyar közösség közötti viszonyt. Ilyen szempontból fontosnak és jónak tartom a szerdai találkozót, a sajtóban elolvastam, hogy miről esett szó a két pártelnök között, és semmivel kapcsolatban sincs kivetnivalóm.

El tudja képzelni a VMSZ és az SZHP együttműködését?

Pásztor I.: – Persze, hogy elképzelhető. Viszont amikor én azt mondom, hogy ez elképzelhető, az nem mára, vagy holnapra, hanem az életre vonatkozik. Minden elképzelhető. Ha valaki két évvel ezelőtt azt mondta volna, hogy a demokraták együtt fognak kormányozni a szocialistákkal, akkor a hallgatóság fele halálra röhögte volna magát, mivel azt hitték volna, hogy a mondatot kimondó viccel. Ma viszont ez a realitás. Ilyen vonatkozásban minden lehetséges.

G. Radić: – A két párt között bizonyos szinten már eddig is volt együttműködés és kapcsolat, viszonyunk sohasem volt rossz. Még amikor a Szerb Radikális Párt tagja voltam, már akkor léteztek kapcsolatok a VMSZ-szel. Az SZHP megalakítása pedig csak javította ezt a kapcsolatot, mivel számunkra a VMSZ, számos egyéb párttal ellentétben, nagyon is elfogadható partner. Remélem, hogy a Fidesz magyarországi hatalomra jutásának függvényében a VMSZ valamelyest módosítja az SZHP-vel való együttműködéshez kapcsolódó állásfoglalását. Ez azt jelenti, hogy reményeim szerint a VMSZ megnyílik az SZHP-vel való szoros együttműködés előtt.

ORBÁN-PÁSZTOR TALÁLKOZÓ

Orbán Viktorral szerdán Budapesten Pásztor István is találkozott. A VMSZ elnöke lapunknak elmondta, hogy kedden Bajnai Gordon magyar miniszterelnökkel, majd szerdán délelőtt a Fidesz elnökével váltott szót a szerbiai, illetve vajdasági állapotokról. Pásztor szerint ez így helyes, a magyarországi beszélgetőpartnereket értesíteni kell a fenti témákról, valamint a vajdasági magyarságot érintő kérdésekről. A VMSZ elnöke a folytatásban közölte, hogy Bajnait és Orbánt elsősorban a VMSZ és a magyar közösség pozíciója, továbbá a VMSZ és a Demokrata Párt közötti viszony, a választói névjegyzék, a nemzeti tanács megválasztására való felkészülés, valamint az aktuális belpolitikai történések érdekelték.