Óbecsén a május 11-ei önkormányzati választásokon született eredmény alapján a 36 tagú községi képviselő-testületbe öt koalíció, párt és polgári csoport állíthat tanácsnokokat. A Magyar Koalíció – Pásztor István a legtöbbet: tizenhármat (a VMSZ hatot, a VMDK ötöt és a VMDP kettőt), a Mozgalom Óbecséért-Dušan Jovanović polgári csoport nyolcat, az Európai Községért Óbecséért – Boris Tadić koalíció hetet (a Demokrata Párt 4-et, a G17 Plusz 2-t és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga l-et), a Szerb Összefogás koalíció hatot (a Szerb Radikális Párt 5-öt, a Szerbiai Demokrata Párt 1-et és az Új Szerbia 0-t) és a Mint egy ház helyi politikai párt kettőt.
Noha a községi választási bizottság értékelése szerint a választások Óbecsén nagyobb rendbontás és szabálytalanság nélkül zajlottak le, mindenütt szabályosnak minősítették, senki sem emelt panaszt, a kampány során azért időnként nagyon is egymásnak feszültek a voksokért küzdők és övön aluli ütések is előfordultak. Dr. Páll Sándor a személyét és pártját ért rágalmak miatt ismeretlen tettes ellen bűnvádi feljelentést is tett. A választás előestéjén néhány helyen gyalázkodó röpcédulákat terjesztettek róla. Voltak még más jellegű megnyilvánulások is. Több párt azzal vádolta a Mozgalom Óbecséért polgári csoportot, hogy a nagybirtok vezetése által támogatva a birtokból élők helyzetét felhasználva jutott a voksokhoz.
Volt, ami volt, a kampány hullámai lassan lecsendesednek, annak ellenére, hogy május 25-én a tartományi képviselőválasztás miatt lesz még egy forduló, amelyben a Magyar Koalíció jelöltje, mgr. Fehér László (aki az első fordulóban 6509 szavazatot kapott) és Budislav Medurić, az Európai Vajdaságért koalíció tagja (az elő fordulóban szerzett 3420 szavazattal) áll fel egymással szemben. Egészében véve viszont a tegnapig még ádáz ellenfelek egy része között már elindultak a puhatolózások, a nemhivatalos tárgyalások, amelyek a hét végén és a jövő hét elején már hivatalos szintre emelkednek, sőt meg is kell egyezniük, mert május végéig bizony létre kell hozni az új községi hatalmi felállást.
A koalíciók, a pártok és polgári csoportok közötti tárgyalások lebonyolítása mellett a koalíciós belső felállások, a személyekre lebontott döntések, állásfoglalások sem tűnnek könnyűnek. Különösen érezhető az erre utaló gond az MK-n belül. Itt dr. Páll személye, az általa képviselt viselkedési és politikai megnyilvánulás az, amitől az elsődleges koalíciós partnerek tartanak, de a leendőeknél is érezhető ódzkodás. A tárgyalások során nyilván egyéb kérdések, feltételek is felmerülnek majd, és az is valószínű, hogy az összetettség ellenére a végén csak kialakul a hatalmi felállás. Milyen? Erre jelenleg nehéz lenne egyértelmű választ adni. Egy bizonyos: az MK csak egy esetben kerülhető meg, ha a Mozgalom Óbecséért polgári csoport és az Európai Óbecséért
Koalíció összefog a radikálisokkal, vagyis a Szerb Összefogással. Ennek viszont valószínűleg csak a matematikai eshetősége áll fenn. Minden egyéb esetben az MK a megszerzett tanácsnoki helyek birtokában a legfontosabb tényező, és szinte egyértelmű, hogy a községi elnöki tisztségre is innen lehet jelöltet állítani. Ennek személye az, ami egyre inkább központi témává válik, és szinte biztos, hogy a jövendő partnerek részéről sem lesz elhanyagolt tényező. A községi hatalom létrejöhet az MK és a Mozgalom Óbecséért polgári csoport között (21 tanácsnokkal a lehető 36-ból) ehhez még akár csatlakozhatna a Mint egy ház helyi párt is a maga 2 tanácsnokával. Ebben az esetben az Európai Községért Óbecséért koalíció és a Szerb Összefogás ellenzékben maradna. Egy ilyen felállás viszont több dilemmát is felvet. A tartományban ugyanis szinte biztos, hogy európai színezetű hatalom lesz, és ha hinni lehet bizonyos jeleknek, akkor akár a köztársaságban is ez az opció jut hatalomhoz a szocialisták támogatásával. Akkor pedig az óbecsei önkormányzat további prosperálása, eredményes működése céljából, aligha lenne bölcs az európai koalíció nélkül próbálkozni. Az MK és az Európai Községért Óbecséért (20 tanácsnok) is szóba jöhet, ám ekkor a Mint egy ház helyi párt nyilvánvalóan nem erősíthetné a hatalmi felállást, mivel az európai csoporthoz tartozó Gl7 Plusz tagjai – lévén, hogy a helyi párt vezetői a közelmúltban tőlük léptek ki – ilyesmivel nem egyeznének. Opcióban van a hármas nagykoalíció (28 tanácsnokkal) kialakulása is az MK, az Európai Községért Óbecséért és a Mozgalom Óbecséért összeállásával. Itt viszont nagyon sok egymásnak feszülést kiváltó kérdést kell letisztázni, vagy félretenni elsősorban a két utóbbi partnernek. Nyilvánvaló, hogy nem mellékes a hatalmi kalács megosztása sem. Logikus, hogy ha többfelé osztódik, akkor egy-egy opciónak kevesebb jut, az étvágyak viszont mindenütt igencsak nagyok. Nemcsak az elsődleges hatalomgyakorló helyekre, hanem a közvállalatok és közintézmények eléggé jól fizető igazgatóbizottsági helyeire is sokan pályáznak. Csak remélni lehet, hogy ez az étvágy nem rontja el a község pozícióit, illetve az elmúlt időszakban elindult infrastrukturális fejlődést, amit most remény szerint egy gazdasági fejlesztésnek, munkahelyteremtésnek kellene követnie.
Óbecsén tehát most a kampányhevület helyett igencsak átgondolt, megfontolt lépésekre van szükség, elsősorban azok részéről, akik bizonyos szempontból nyertesei az önkormányzati választásoknak, mert rossz szövetség kialakításával bizony a győzelem kétes értékű lehet.