2024. július 16., kedd

197 helyett 171

Egeresi Sándor dicséretesnek nevezte, hogy 2007-hez viszonyítva 2008-ban csökkent az etnikai indíttatású incidensek száma – Ivica Dačić belügyminiszter Újvidéken
A belügyminiszter és a Tartományi Képviselőház elnöke (Ótos András felvétele)

Egeresi Sándornak, a Tartományi Képviselőház elnökének meghívására tegnap Ivica Dačić belügyminiszter Újvidékre látogatott. Megbeszélésük középpontjában a tartományi szervek és a Belügyminisztérium további együttműködése volt, a miniszter pedig arra buzdította a nemzeti kisebbségek tagjait, hogy minél többen vegyenek részt a rendőrség munkájában.

Egeresi Sándor kedvezőnek, előremutatónak és sikeresnek ítélte meg a találkozót. Elmondása szerint nagyon korrekt viszony alakult ki közöttük. Egyetértettek abban, hogy a kölcsönös bizalom a jó együttműködés alapja, és továbbra is azon kell munkálkodniuk, hogy a Vajdaságban élő nemzetek közötti viszonyok ilyen jók maradjanak. Mindez a nemzetek közötti bizalmon is alapszik és azon, hogy miként járulnak hozzá a kapcsolat építéséhez. Oda kell figyelniük az incidensek megelőzésére és megakadályozására, valamint arra is, hogy a rendőrséget helyi szinten minél közelebb vigyék a lakossághoz. Egyébként a Belügyminisztérium egy ilyen projektum megvalósításához látott hozzá a közelmúltban, amit még inkább szeretnének fejleszteni.

Egeresi Sándor elmondta, hogy a belügyminisztertől megtudta, hogy a nemzetek közötti incidensek száma az utóbbi időben csökkent. Adatokkal is tudott szolgálni, 2007-ben 197, 2008-ban pedig 171 esetet jegyeztek fel. Ez mindenképpen dicséretes, az eredmény az állami szervek hatékonyságával magyarázható, de ugyanúgy a toleranciaprogram bevezetésével és alkalmazásával is, mondja Egeresi.

Fontos, hogy a Vajdaságban lévő békét, biztonságot fenn tudják tartani és megőrizni, mert a békés egymás mellett élésre épül a jó viszony. Említette a parlamenti elnök, hogy a rendőrakadémiára talán több kisebbséginek kellene jelentkezni, vagy valami más módon kiképzéssel, tanfolyamokkal növelni kellene a rendőrség létszámában a kisebbségiek számát. Ez a 21. század rendőri kiképzésének az egyik alapja kell, hogy legyen.

Ivica Dačić belügyminiszter az Egeresivel tartott közös sajtótájékoztatón arról szólt, hogy a szerbiai rendőrség célja, hogy az alkotmányban és a törvényben megszabott módon őrizze a közrendet, a biztonságot és a békét országszerte. A belbiztonság a békés egymás mellett élésnek az alapja, nagyon jónak nevezte a tartománnyal ápolt viszonyt. Külön kitért arra, hogy a rendőrség számára mindenki teljesen egyenjogú, senki sem élvez semmilyen privilégiumot, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségű. A bűnöző, az bűnöző, teljesen mellékes, hogy mi az anyanyelve.

Ugyanilyen nagy fontosságot tanúsítanak annak is, hogy a nemzeti alapon történő összetűzéseket megakadályozzák és büntessék azokat, akik ezt előidézik. Külön biztatta a nemzeti kisebbségieket, hogy jelentkezzenek a rendőrség pályázataira, mert nekik az a céljuk, hogy minél több kisebbségi személyt foglalkoztassanak, hiszen akkor működik jól a rendőrség, ha községi szinten helyi lakosokból tevődik össze, már csak a kommunikáció miatt is ez nagy előnyt jelent, és minden más szempontból is kedvező. Ezért hangsúlyozottan biztatta a vajdaságiakat, hogy jelentkezzenek tanfolyamra, a rendőrakadémiára vagy kiképzésre. Arról is szólt, hogy a helyi rendőrségek felerősítésén fáradoznak, az EBESZ-nél pályáztak egy ilyen projektumra, és azt most próbálják országszerte megvalósítani, ezzel a fokozottabb biztonságot próbálják elérni.

A nyitottságra, a nyíltságra szólította fel a lakosságot és hangsúlyozta, hogy a határok fokozottabb ellenőrzésére és a kishatárforgalom lebonyolításának zökkenőmentességére mindinkább oda kell figyelniük, hiszen nagy léptekben közeledünk az Európai Unió felé, és hamarosan a schengeni fehér listára kerülünk.

Mivel belügyminiszterként látogatott Ivica Dačić Egeresi Sándorhoz, így abban egyeztek meg, hogy politikai kérdésekről nem tárgyalnak, mégis az újságírók felvetették Vajdaság statútumának kérdését, amire Ivica Dačić, mint a Szerbiai Szocialista Párt elnöke, röviden a következőket válaszolta:

– Semmi okunk sincs arra, hogy lassítsuk Vajdaság statútumának az elfogadását, nem is tesszük ezt, egyetlen feltételünk az, hogy a hatáskörről szóló törvénynek el kell készülnie, és az összhangban kell, hogy legyen az alkotmánnyal, azaz nem léphet túl az alkotmányos kereten. A múltból vannak rossz és jó tapasztalataink, azoknak is, akik autonómia-pártiak és azoknak is, akik nem azok, de nekem az a véleményem, hogy az autonómia Szerbia része kell, hogy legyen, és azt meg kell valósítani oly módon, ahogy azt a szerbiai alkotmány előirányozza, tehát a hatásköri törvényen keresztül. Semmilyen politikai akadályát nem látom annak, hogy Vajdaság statútuma megszülessen.

A SZABADKAI HELYZETRŐL

A belügyminiszter megbeszélésein részt vett Pásztor István tartományi gazdasági titkár, valamint Jeges Zoltán oktatási titkár is. A tartományi tájékoztatási titkárság közleménye szerint Pásztor külön kitért a szabadkai közbiztonság helyzetére is, mondván „helyenként nagyon feszült a légkör”, áll a közleményben. Pásztor szerint ezen a rendőrség, az önkormányzat és a lakosok közös együttműködésével lehetne javítani.