2024. július 16., kedd

A „mindenkori törekvés” gyümölcse

Pásztor István: Bizonyos titkárságok összeolvadnak, a pártok közötti arányok azonban változatlanok maradnak a tartományi kormány átalakítása után is
(Fotó: Ótos András)

Bizonyossá vált, hogy – mondhatni önszántából – a tartományi vezetésre is a köztársaságihoz hasonló változások várnak. Bojan Pajtić vajdasági kormányfő és Pásztor István kormányalelnök, gazdasági titkár hétfőn előzetes megbeszélést folytatott az átalakítások kérdéséről. Összesen tizenhét titkárság sorsáról folynak majd az elkövetkező hetekben az egyeztetések. Ezek közül tízet a Demokrata Párt, hármat a Vajdasági Magyar Szövetség, kettőt a G17 Plusz, egyet-egyet pedig a Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a Szerbiai Szocialista Párt irányít. Arról, hogy hogyan fejeződött be az első ezzel kapcsolatos megbeszélés, Pásztor Istvánt kérdeztük.

– A kormány személyi állományának a csökkentéséről van szó, erről tárgyaltunk. A megnevezés voltaképpen csak „becézés” kérdése, úgy fogalmaznék, egy olyan átalakításról van szó, mely a létszámcsökkentésben jut kifejezésre. Vajdaságban mindig arra törekedtek, hogy az itteni kormány kevesebb főt számláljon a köztársaságinál, hiszen kevesebb a hatáskör is, s ez így normális. Köztudott, hogy a köztársasági kormányt átalakítják, s úgy tűnik, tizenhét minisztériuma, illetve húsz tagja lesz. Ennek azt kell eredményeznie, hogy az imént említett logikát követve nekünk, tartományiaknak is lépnünk kell. Jelenleg huszonegy tagja van a vajdasági kormánynak, miközben a köztársaságinak egyelőre még huszonhét. A magam részéről nyitott voltam a tartományi kormány csökkentésére vonatkozó kezdeményezésre. Pajtić kormányfő a héten a többi koalíciós partnerrel is lebonyolítja az előzetes megbeszéléseket, s leghamarabb a hét végén, esetleg a jövő hét elején kezdetét veheti a tárgyalások második fordulója a konkrét teendőkkel kapcsolatban. Az alapötlet az, hogy bizonyos titkárságok beolvadjanak más titkárságokba, s így csökkentsük a kormány taglétszámát. A területek ugyanolyan leosztásban maradnának, mint eddig, a VMSZ tehát továbbra is a gazdaság, a jogalkotás-kisebbségvédelem, illetve az oktatás területét vezetné, azzal, hogy valószínűleg nem maradna meg külön mind a három titkárság. Úgy vélem, a személyi kérdésekről minden pártnak a saját berkein belül kell döntenie annak ismeretében, hogy pontosan hány tagnak ad helyet az átalakított kormány.

A tartományi kormány működésében felmerültek-e olyan gondok, melyek indokolttá teszik a mostani átalakítást? Valóban csupán a már említett törekvés érvényesüléséről van szó?

– Nemcsak az utóbbi hetekben, hanem azelőtt sem voltak gondok a tartományi kormány működésében. A mostani kezdeményezést is azért támogatom, mert valóban nem tartom logikusnak, hogy a tartományi vezetés több tagot számláljon a köztársaságinál. Másrészt el kell ismerni, ez most egy olyan politikai elvárás, melynek megvannak a maga populista vonzatai is. Ennek ellenére úgy gondolom, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a köztársasági és a tartományi kormány is végigvihesse a folyamatban lévő ciklusát, s az ország elnyerhesse az európai uniós tagjelölti státust. Ennek minden pártérdek felett kell állnia. A tagjelölti státus megszerzése nélkül ugyanis sem a szociális feszültségek megoldását, sem a gazdasági előrelépést nem tartom megvalósíthatónak.

Bizonyára sokan megkésettnek minősítik majd a tartományi adminisztráció rekonstrukcióját, ahogyan a köztársaságiét is. Mennyire tartja megalapozottnak az efféle kritikákat?

– Nevezhető megkésettnek is, bár ameddig csak tart egy kormányciklus, az átalakítások annak részét képezhetik. Tény, hogy a mandátum végéig több mint egy év van még.