2024. július 16., kedd

Nagy(?)beruházás

Csak hat vajdasági pályázat kapott zöld utat – Pásztor István: Ez egyszerűen tarthatatlan
Inđija két projektumra kapott pénzt (Ótos András felvétele)

Mindössze hat vajdasági projektum kapott támogatást a Nemzeti Beruházási Tervtől (NIP), így 20,5 milliárd dinárból a tartomány összesen 176 millió dinárt kapott csak. A 2009-es évre a beruházási terv minisztériuma 431 támogatott pályázat közül 72 köztársasági szintű volt, míg a fennmaradt 353 pályázat javarészt szerbiai illetőségű volt. Mindezek mellett a belgrádi és a koszovói pályázatok is kis számban nyertek támogatást.

A NIP által elbírált vajdasági projektumok megközelítőleg 1,3 százalékos részvételt jelentenek országos szinten. A legtöbb érdemlegesnek tartott pályázatot viszont Szerbia központja szolgáltatta az idei évben. Nemhivatalos információink szerint csak Szabadka negyven pályázatot nyújtott be, amely közül csak a Népszínház felújításának folytatására kapott 9 millió dinárt. Kérdésünkkel, hogy valójában hány vajdasági pályázat érkezett be a NIP-be, és milyen prioritások alapján döntöttek az eljárások során, felkerestük a nemzeti beruházással foglalkozó minisztériumot, de mivel Verica Kalanović illetékes miniszter és sajtóreferensei úton voltak, nem kaptunk választ.

A megmaradt vajdasági pályázatok így már csak a Tartományi Nagyberuházási Alaptól számíthat támogatást, de mivel a Szerbiai Képviselőház még nem fogadta el a tartomány hatásköreiről szóló törvénytervezetet, és pillanatnyilag csak ideiglenes költségvetése van, nem tudható pontosan, mikor lehet újabb pályázatkiírásokra számítani.

Annak kapcsán, hogy mi lesz a sorsa a Nemzeti Beruházási Tervből kimaradt pályázatoknak felkerestük Bojan Pajtićot, a Tartományi Nagyberuházási Alap igazgatóját, akit más elfoglaltsága miatt nem sikerült elérnünk, míg Kern Imre, igazgatóhelyettes szabadságon volt, de megígérte, hogy a mai nap rendelkezésünkre fog állni.

Az üggyel kapcsolatban egyedül Pásztor István tartományi gazdasági titkár nyilatkozott lapunknak, aki megjegyezte: a Nemzeti Beruházási Terv ilyenkénti eszközelosztása sem, de az sem tekinthető normálisnak, hogyan éli meg a belgrádi központ a vajdasági törekvéseket.

– Ma annak vagyunk szemtanúi, hogy ezzel a hét százalékkal, ha egyáltalán sikerül kiharcolni, akkor egyszerűen kiszúrják a szemünket és onnantól kezdve befejezettnek tartják a történetet. Úgy élik meg az egészet, hogy ha már itt van a vajdasági költségvetésben a hét százalék, intézzük saját magunk a dolgunkat – magyarázta a tartományi gazdasági titkár.

Mint Pásztor István megjegyezte, mindez odáig ment el, hogy a múlt hét folyamán Mlađan Dinkić gazdasági miniszter kijelentette, a meglévő 7 százalékból Vajdaságnak a szolidaritás jegyében még mások irányában terheket kell magára venni. Mindezek mellett nem elhanyagolható az a tény, hogy a vajdasági gazdaság adja a szerbiai költségvetésének, illetve a társadalmi össztermékének közel 41-42 százalékát, míg a visszajutó eszközök messze a beadott szint alatt vannak.

– Folyamatosan csúszunk le és szegényedünk, hiszen más területekre ömlesztik pénzünket. Ez egyszerűen tarthatatlan – szögezte le Pásztor.

A tartományi titkár véleménye szerint mindez nem újdonság, mivel nem a politikai ellentétek, harcok következménye, hanem azoknak a parlamenti többséget képező képviselőknek köszönhető, akik nemrég még Vajdaság európai képéről beszéltek, mire kiderült, messze nem vagyunk abban a helyzetben, hogy mindabból bármi életre keljen. Mint Pásztor István megjegyezte, attól a pillanattól kezdve, hogy megalakult a Tartományi Nagyberuházási Alap, kevesebb vajdasági pályázat kerül át a NIP rostáján, annak ellenére, hogy a tartományi költségvetés nem tudta biztosítani az alkotmány, illetve a megbeszélés szerinti háromheted összeget az alap számára.

– Ebben a pillanatban is az a helyzet, hogy a megkezdett beruházások nagyon nehezen haladnak előre, hiszen nincsenek meg azok a költségvetésből átutalt pénzek, amelyekből ezek a tervek finanszírozhatóak volnának – közölte a gazdasági titkár.

Pásztor István azt is elmondta lapunknak, hogy a törvények szerint március 31-ig tarthat a tartomány ideiglenes költségvetése és mivel az említett időpontig a Szerbiai Képviselőház nem fogja elfogadni Vajdaság új statútumát, így a Tartományi Végrehajtó Tanács arra kényszerül, hogy a hónap végén elfogadja a 2009-es évre vonatkozó költségvetési tervezetet. Mint megjegyezte, ezt a tervezetet a mai nap határozza meg végérvényesen a TVT.

– Ezt követően, amennyiben beérkezik a Szerbiai Kőolajipari Vállalat privatizációjából származó 200 millió eurós összeg a költségvetésbe, a költségvetés elfogadásának pillanatában aktivizálható lesz, amiből rögtön átkerül egy nagyobb összeg a Tartományi Nagyberuházási Alapba, amiből pénzelni tudjuk majd a megkezdett beruházásokat és valamikor az év közepe táján lehetőséget biztosítunk újabb pályázatok kiírására – nyilatkozta végezetül Pásztor István.

Nemhivatalos információink szerint azonban az ideiglenes költségvetésből jóváhagyott 2,2 milliárd dinárt a napokban utalják át a beruházóknak.

A NIP 2009-es évi vajdasági támogatottjai közül a pancsovai másodlagos gázosítás 17 877 943 dinárt, az inđijai IT park 120 millió dinárt, Torak helység szennyvíztisztító rendszerének kiépítése 26 millió dinárt, a szabadkai Népszínház építési munkálatai 9 299 036 dinárt, az antalfalvi sportpálya és játszótér 2 712 060 dinárt, valamint további 5 837 638 dinárt kapott Inđija a vízvezeték-hálózat kiépítésre.