2024. november 22., péntek

Bemutatták a VMSZ választási listáit

Pásztor István: A párt programja egyrészről magyar kisebbségi, másrészről viszont európai és vajdasági is

(Fotó: Nikola Tumbas/subotica.info)

Pásztor István
, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke pénteken Szabadkán ismertette a párt köztársasági, tartományi és önkormányzati listáit, valamint beszámolt a VMSZ egyéni jelöltjeiről a tartományi választásokon. A Vajdasági Magyar Szövetség–Pásztor István elnevezésű listán a párt 250 jelöltet állít köztársasági szinten. A listavezető Pásztor Bálint , a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője, a kisebbségi frakció jelenlegi vezetője. Őt Varga László, Kovács Elvira és Fremond Árpád követik , akik az elmúlt négy évben szintén a VMSZ színeiben voltak jelen a parlamentben.

Pásztor közölte: magától értetődik, hogy pártjuk eddigi parlamenti képviselői állnak a lista élén, hiszen az elmúlt ciklusban munkájukkal igazolták ezt a pozíciót. A párt vezetőségének meglátása szerint az eddigi négy képviselő mellett még legalább két képviselői mandátum megszerzésére számíthatnak a választások után – mondta Pásztor, hozzátéve, hogy a köztársasági lista ötödik helyezettje Pék Zoltán, Zenta volt polgármestere, a lista hatodik helyére pedig az újvidéki Vicsek Annamária került.

Tartományi szinten ugyanazon elnevezés alatt állít a VMSZ listát, mint köztársasági szinten. A párt 60 személyt jelölt listáján a Tartományi Képviselőházba, a listavezető Újhelyi Ákos, a szabadkai Parking Közvállalat volt igazgatója. Az előző választások eredményei alapján a VMSZ listájáról a vajdasági parlamentbe öt képviselő jutott be, Pásztor szerint a mostani listáról hat-hét jelölt szerezhet mandátumot.

A VMSZ 20 községből és városból 27 egyéni jelöltet nevezett meg a tartományi választásokra. Maga Pásztor kizárólag egyéni jelöltként indul a választásokon, mert mint mondta: a VMSZ egy személyt csak egy listán jelölt.

A VMSZ 25 vajdasági községben és városban indul a helyhatósági választásokon. Elképzelhető, hogy a belgrádi városi választásokon is listát állít a párt, nyilatkozta Pásztor.

A pénteki sajtótájékoztatón tíz önkormányzati listavezető is megjelent: dr. Tóth Barna Elvira – Ada, Balázs Ferenc – Csóka, Csóré Róbert – Kishegyes, Valka Károly – Kúla, dr. Bimbó Mihály – Magyarkanizsa, Knézi Péter – Óbecse, Maglai Jenő – Szabadka, Kókai Mernyák Melinda – Topolya, Újhelyi Nándor – Törökkanizsa és Ceglédi Rudolf – Zenta.

A VMSZ listája minden önkormányzatban ugyanazzal az elnevezéssel indul, mint a köztársasági és a tartományi választásokon, kivéve Magyarkanizsát, ahol a következő elnevezéssel jelenik meg majd a párt: Vajdasági Magyar Szövetség–Pásztor István–Együtt Kanizsáért, mivel itt a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Rákóczi Szövetség képviselői is a VMSZ listáján szerepelnek.

– Azokkal az önkormányzatokkal kapcsolatban, amelyekben különösképpen kimagasló esélyeink vannak arra, hogy döntő koalíciós partnerek legyünk, elmondhatom, hogy listavezetőink lesznek a községek, városok polgármesterei. Ilyen vonatkozásban Magyarkanizsa ismét kivétel: itt szeretnénk megőrizni a folytonosságot, és ha olyan helyzetbe kerülünk, akkor Nyilas Mihály marad a polgármester – magyarázta Pásztor.

A támogatói aláírásgyűjtéssel kapcsolatban a VMSZ elnöke elmondta, hogy négy nap alatt nagyjából 11 ezer polgár adta aláírását. Ezek a számok lenyűgözőek, mivel feleannyi idő alatt sikerült összegyűjteni ennyi aláírást, mint korábban – tette hozzá Pásztor, majd köszönetet mondott mindenkinek, aki támogatta a pártot. A már bejelentett helyeken a VMSZ még szombaton és hétfőn is gyűjti az aláírásokat.

– Ezzel azt szeretnénk megmutatni, hogy mindenki aláírása fontos, legyen szó az elsőről, az ezredikről, a tízezredikről, vagy a tizenkettőezredikről. A VMSZ március 27-én déli tizenkettőkor Újvidéken adja át tartományi listáját és egyéni jelöltjeinek listáját, majd egy nappal később szintén déli tizenkettőkor Belgrádban köztársasági listánkat adjuk át. Önkormányzati listáink legtöbbjét már átadtuk, az elkövetkező napokban pedig a fennmaradóakat is benyújtjuk – összegezte Pásztor.

A párt már korábban bemutatott tizenkettő pontból álló választási programjával kapcsolatban a VMSZ elnöke elmondta, hogy azt mintegy 500 vajdasági magyar civil szervezet képviselőivel, magyar és nem magyar értelmiségiekkel, valamint történelmi egyházaink képviselőivel folytatott beszélgetések után véglegesítették.

A program első pontjában visszaköszön a párt választási szlogenje, Vajdaságért– Egy normális Szerbiában, és kiderül, hogy a VMSZ egy normális ország kiépítésért tervez küzdeni, hiszen csakis egy ilyen országban fejlődhet Vajdaság. A normális ebben az esetben egyebek mellett munkahelyteremtő beruházásokat, emberhez méltó életkörülményeket, fenntartható társadalombiztosítási rendszert jelent. A második pontból kiderül, hogy a VMSZ állásfoglalása szerint Szerbiának Nyugat-orientált, az európai és transzatlanti szövetségesi kapcsolatokat építő országgá kell válnia.

A párt szerint Szerbia mindaddig nem válhat normális országgá, amíg nem lesz képes szembenézni a koszovói valósággal. Ezért a választások után megalakuló kormánynak haladéktalanul hozzá kell látnia a Prištinához fűződő kapcsolatainak normalizálásához – olvasható a programban.

Vajdaság autonómiáját illetően a VMSZ szerint az utóbbi két évben bebizonyosodott, hogy a hatáskörök gyakorlásához Vajdaságnak önálló vagyonnal és saját bevételekkel kell rendelkeznie.

– Legfontosabb rövid távú feladatunknak a Vajdaság pénzeléséről szóló törvény elfogadtatását tartjuk. A VMSZ kizárólag olyan törvényt támogathat, amely biztosítja, hogy – az alkotmánnyal összhangban – a vajdasági költségvetés háromhetedét fejlesztési célú beruházásokra lehessen fordítani. A vajdasági büdzsét megillető bevételeknek arányban kell állniuk a nemzeti össztermékhez való vajdasági hozzájárulás mértékével – olvasható a programban, amelyben a vajdasági infrastruktúra témájára is kitérnek, és megállapításra kerül, hogy a munkahelyteremtő beruházások egyedül fejlett infrastruktúrával képzelhetőek el. Mindez mellett az is magyarázásra kerül a programban, hogy milyen lépéseket kíván megtenni a VMSZ a kisebbségi jogérvényesítés, a közbiztonság, a mezőgazdaság és a nemzetek közötti együttélés, valamint megbékélés területén.

– A program folytatása pártunk eddigi politikájának és cselekedeteinek. Ilyen szempontból a VMSZ semmi újat nem kínál. Pártunk elhatározottságát ajánlja fel, hogy folytatja az elmúlt négy évben megvalósított politikáját. Ez a politika nem olcsó pontszerzésre összpontosít, hanem elvszerű. Láthatták, az elvszerűség számunkra nem játék: bizonyos pillanatokban meglehetősen nagy árat fizettünk elvszerűségünkért. A VMSZ programja egyrészről magyar kisebbségi program, másrészről viszont egyben európai, regionális, vajdasági és polgári – fogalmazott Pásztor.



Újságírói kérdésre válaszolva Pásztor elmondta, hogy Szabadkán szeretnék folytatni a két évvel ezelőtt erőszakkal megszakított együttműködést. A VMSZ nem vágyik bosszúra – szögezte le Pásztor, hozzátéve, hogy azokkal az emberekkel, akik megmérgezték és tönkretették a várost, nem kívánnak közösen dolgozni. – Szeretnénk együttműködni a Demokrata Párttal, a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetségével és mindenkivel, aki ehhez a blokkhoz tartozik, és bekerül a városi képviselő-testületbe. Viszont azokkal a személyekkel, akik tönkretették Szabadkát, nem tudunk együttműködni – magyarázta Pásztor, aki a sokadik ehhez kapcsolódó újságírói kérdésre egyértelműen kimondta: „A VMSZ a választások után nem hajlandó együttműködni Saša Vučinićtyel és a körülötte lévő emberekkel.”



A VMSZ köztársasági listájának első tizenkettő jelöltjei a következő személyek: Pásztor Bálint (Szabadka), Varga László (Palics), Kovács Elvira (Szentmihály), Fremond Árpád ( Pacsér), Pék Zoltán (Zenta), Vicsek Annamária (Újvidék), Gyarmat Gubik Angéla (Ada), Svanner Ferenc (Törökbecse), dr. Dujmovics Ferenc (Temerin), Linka Miklós (Kishegyes), Papp Izabella (Szabadka) és dr. Lepes Josip (Magyarkanizsa).

A tartományi lista első tizenkettő jelöltje a következő személyek: Újhelyi Ákos (Szabadka), Pelt Ilona (Doroszló), Takács Zoltán (Magyarkanizsa), Juhász Attila (Magyarcsernye), Ricz Emese (Péterréve), mgr. Miavec Béla (Temerin), Patyi Lajos (Mohol), Ónodi Ibolyka (Csóka), ifj. Majláth Béla (Bácskossuthfalva), Kovács Tünde (Szabadka), Hugyik Karolina (Kúla) és Bojtos Lilla (Bácsfeketehegy).

A VMSZ az alábbi személyeket jelöli egyéni jelöltként a Tartományi Képviselőházba: Illés Ferenc (Ada), Tomity Jaroszláv (Begaszentgyörgy), Kormányos László (Csóka), Rancz Károly (Pancsova), Bogos Tivadar (Kevevára), ifj. Juhász Bálint (Kishegyes), Valka Károly (Kúla), Darusi Tibor (Magyarcsernye), Kávai Szabolcs (Magyarkanizsa), Szőke Árpád (Nagybecskerek I.), Bálity Mihály (Nagybecskerek II.), Lepár Ferenc (Nagykikinda I.), Kabók Imre (Nagykikinda II.), Csíkos János (Apatin), Szakács Csaba (Zombor), Hajnal Vikotr (Hódság), mgr. Fehér László (Óbecse), dr. Csernetics Ilona (Szabadka I.), dr. Hegedűs József (Szabadka II.), dr. Ladóczki Gyula (Szabadka III.), Pásztor István (Szabadka (IV.), Bergel Zoltán (Szenttamás), dr. Nagy Imre (Temerin), Egeresi Sándor (Topolya), Dvorszki Nándor (Törökbecse), Jerasz Anikó (Törökkanizsa) és Juhász Attila (Zenta).

A párt önkormányzati listavezetői pedig a következő személyek: dr. Tóth Barna Elvira (Ada), Mérges Sándor (Antalfalva), Péter István (Apatin), Knór József (Bács), Dobai János (Begaszentgyörgy), Balázs Ferenc (Csóka), Csóré Róbert (Kishegyes), Valka Károly (Kúla), Hódi Ervin (Magyarcsernye), dr. Bimbó Mihály (Magyarkanizsa), mgr. Hallai Zoltán (Nagybecskerek), Talpai Sándor (Nagykikinda), Knézi Péter (Óbecse), Bodor Vladimir (Palánka), Bühler Antal (Pancsova), Maglai Jenő (Szabadka), Losonc Rudolf (Szécsány), Németh Dezső (Szenttamás), Ökrész Rozália (Temerin), Kókai Mernyák Melinda (Topolya), Újhelyi Nándor (Törökkanizsa), Báló Tibor (Törökbecse), Erdély Lenke (Újvidék), Ceglédi Rudolf (Zenta) és Pribilla Attila (Zombor).

A teljes listákat a VMSZ honlapján (vmsz.org.rs) találhatják meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás