2024. november 22., péntek

Magyar Összefogás

A vajdasági magyar lista a jövő hét végéig elkészül – A kampány a lista átadása után indul, és mintegy hét hétig tart majd

Pásztor István

Készül a reprezentatív lista, amely mindenki reményei szerint széleskörűen képviseli majd a vajdasági magyarság érdekeit az új Magyar Nemzeti Tanácsban. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Pásztor István már több megbeszélést is folytatott a civil szervezetek, az egyházak, a művelődési szféra és a média képviselőivel.

A listán szereplők kevesebb mint fele lenne VMSZ által delegált, míg több mint fele nem párttag, hanem a vajdasági magyarság független képviselője. A lista neve szinte biztosan Magyar Összefogás lesz.

Túl vannak több megbeszélésen, kedden Szabadkán találkoznak az értelmiségiekkel. Hogy halad a munka?

– A munka egészen jól halad, valamikor a jövő hét végén befejezzük a konzultációkat, és biztos vagyok abban, hogy egy közösségi reprezentatív lista fog kialakulni, amelynek 35 jelöltje lesz. A feltételezések szerint – mivel még nem fejeződtek be a konzultációk, én mindent feltételesen mondok – a 35 jelölt kevesebb mint felét a VMSZ állítja, tehát maximum 17-et, több mint a felét pedig, vagyis minimum 18-at a civil szféra, az értelmiségi szféra illetve az egyházak adnák. Eddig befejeződtek a konzultációk az egyházakkal, ők jelölteket javasoltak a listára, mindhárom történelmi egyház négy püspöksége egyházi személyeket javasolt. Továbbá befejeződtek a konzultációk a civil szférán belül az oktatással, ösztöndíjazással, a tudományos élettel, a diáksegélyezéssel foglalkozó szférával, a művelődési, továbbá a média szférával, illetve a kisebbségvédelmi területen működő szervezetekkel, valamint az ifjúsággal. Öt különböző beszélgetésen több mint 150 emberrel volt alkalmam erről beszélni. Ezek sikerrel zárultak. Még hátra van a jövő héten egy találkozó az értelmiségiekkel – ezt a kifejezést én nagyon feltételesen mondom –, tehát azokkal, akik a magyar közélet jelentős szereplői, de nem civil szervezeti formában. Ezek alkotók, egyetemi tanárok, intézményvezetők, szerkesztők, főszerkesztők. Erre kerül sor kedden, ezt követően pedig a hét végéig ki fog alakulni a teljes lista.

Lehet-e hivatalosan tudni, kik azok a jelöltek, akik már biztosan a listán szerepelnek? Neveket megtudhatunk-e?

– Lehetne tudni azokról az emberekről, akiket a beszélgetőpartnerek önkörből javasoltak. Az elv az, hogy egy-egy beszélgetőcsoport a saját köréből jelöli ki azt az embert, akit javasol a listára. Én ezeket a neveket ismerem, de úgy gondolom, hogy ebben a pillanatban korai volna ezekről a dolgokról beszélni. Ez nem elsősorban a nevekről szól, hanem arról, hogy körvonalazódik egy hihetetlenül széles összefogás a listaállítás és a választásokon való föllépés vonatkozásában. Az, ami a neveken túlmenően még nagyon fontos, hogy elkészült egy gondolatébresztő választási program is, amely szintén ezeknek a beszélgetéseknek a témáját jelenti, illetve, hogy a dolgok mostani állása szerint jóformán biztosra vehető, hogy a listát Magyar Összefogásnak fogják hívni.

Mikor kezdődik a kampány?

– A kampány gyakorlatilag már most, ebben a pillanatban is folyamatban van, mert a felkészülések mindenféleképpen a kampány részét jelentik. Az igazi kampány a lista átadása után indul majd. Körülbelül 7 hét áll majd rendelkezésünkre, ami, azt gondolom, elegendő idő lesz, hogy a programot és a listát is ismertessük a potenciális szavazókkal, illetve, hogy mozgósítsuk őket a szavazás napja tekintetében. A kampánnyal kapcsolatban részleteket nem tudok elmondani, de egészen biztos, hogy az eddigiekhez hasonló, dinamikus, mozgalmas és tartalmas kampány lesz.

Arról vannak-e információi, hogy ki állít még listát, és mások hogy haladnak a munkával?

– Ezzel kapcsolatban nekem nincsenek információim. Azt láttam, hogy megjelentek szórólapok, amelyek arra utalnak, hogy a Demokrata Párt tagjai közül civil szervezeti formában indulnak majd listával, de részleteket ezzel kapcsolatban én nem tudok mondani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás