2024. november 22., péntek

Jogos a gazdák követelése

Pásztor István Tadić elnökkel folytatott tárgyalása során az új mezőgazdasági rendeletek visszahívását szolgalmazta – Tadić speciális egységeket ígért a szabadkai és újvidéki rendőrségi körz

Pásztor István, a VMSZ elnöke pénteken este találkozott Boris Tadić államfővel. A pártelnök és a köztársasági elnök találkozója azoknak a megbeszéléseknek a sorába tartozik,amelyeket időnként megtartanak. Pásztor István a pénteki találkozón a választásokkal kapcsolatos kérdések mellett kitért a közbiztonság és a mezőgazdaság aktuális kérdéseire is. Ekkor már bejutott traktorjával Borsos Csaba adorjáni gazda.

Pásztor István indokoltnak tartja a gazdák követelését. Mint lapunknak elmondta, nem lehet április elején megváltoztatni a rendeleteket, hiszen a mezőgazdaságban a termelési év októberben kezdődik. A VMSZ számára a gazdák követelése indokolt, támogatható és a párt a rendelkezésére álló eszközeivel támogatni is fogja őket.

– Én azt próbáltam Tadić elnöknek elmondani, azt próbáltam aláhúzni, hogy nem látok mozgásteret. Tehát egészen biztos, hogy az lesz a történetnek a vége, hogy ezeket az intézkedéseket vissza kell vonni. Ha vissza kell vonni, akkor inkább most vonjuk vissza, mint 10 nap múlva, mert 10 nap alatt sok minden történik, 10 nap alatt rengeteg feszültség teremtődik, 10 nap alatt rengeteg ember fog ebbe belekeseredni. Nincs ennek értelme. Látni fogjuk, hogy mi fog történni. Én most is szeretném elmondani, hogy az, amit a gazdák képviselnek, az a mi számunkra logikus, érthető, támogatható és támogatandó. Mi azokkal az eszközökkel, amik a rendelkezésünkre állnak, biztos, hogy támogatni fogjuk őket – mondta a VMSZ elnöke.

Boris Tadić nem tett ígéretet a megoldásra , de azt mondta, utána néz, mi történik a mezőgazdasági tárca háza táján.

– Számomra hihetetlen, megmagyarázhatatlan, hogy kilenc hónap alatt két ilyen konfliktushelyzet alakult ki. Júniusban ugyanezt a helyzetet éltük meg, amikor a gazdák lezárták az utakat. Ugyanez volt az indíték. Nevezetesen: hogy valakinek eszébe jutott felülírni a megbeszélt vagy feltételezetten megbeszélt támogatási politikát. Azt is elmondtam a köztársasági elnöknek, jó volna, ha olyan tanácsadókkal venné körül magát, akik tudják, hogy az üzleti év, a tervezés éve a mezőgazdaságban nem január elsején kezdődik, hanem októberben. Ha az ország változtatni akar a támogatás politikán, akkor most arról kell beszélni, hogy október elsejétől, tehát a 2012 és 2013-as termelési évben milyen lesz. Most április elején nem lehet megváltoztatni azokat a szabályokat, amelyek tavaly voltak. Azt pedig egyenesen életveszélyesnek tartom, hogy megpróbálják egymás ellen fordítani a kisgazdákat meg a nagygazdákat, meg hogy szétverték a gazdáknak a szerveződéseit, mert egyeseket megvettek, egyeseket megfélemlítettek. Ebben a pillanatban nincsen kivel tárgyalnia a minisztériumnak. Azt kértem a köztársasági elnöktől, hasson oda, hogy ezek az állapotok lecsillapodjanak, hogy a gazdák a földjeikre hajtsák ki a traktoraikat, mert munka van. És hogy mindannyiunkak teremtődjön meg a lehetőség a normális élethez. Mert ha a traktorok elállják az utakat akkor, nem lehet elindulni, időre megérkezni... Előbb, utóbb a gazdák ellen fogják fordítania lakosságot. Én abban bízom, hogy a köztársasági elnök ezt meg fogja fontolni és felülírja az eléggé elvakult mezőgazdasági miniszter ambícióit – mondta a VMSZ elnöke.

A Pásztor– Tadić találkozó másik témája a választásokkal kapcsolatos kérdések voltak.

– Mi már meglehetősen régen találkoztunk, talán tavaly novemberben. Fontos volt számomra emberileg és politikailag is, hogy elmondjam, hogy a mögöttünk lévő négy év előrehaladást jelent. Az ország szempontjából. Felkerültünk a schengeni fehér listára, megkaptuk az Európai Unió tagjelölti státuszát és befejeződött a hágai törvényszék iránti kötelezettségünk. Ez kétségkívül előrelépés. Azonban azt is elmondtam, hogy ettől mi többet vártunk, s mindettől többet is tehettünk volna. De voltak pillanatok, amikor az előrehaladás egy lábon sántikálva, menetiránynak háttal történt, de ez is a mindennapjaink része – mondta Pásztor.

A VMSZ eddig sem rejtette véka alá, hogy a választások után ugyanazokkal szeretnének koalícióra lépni, akikkel a most véget érő parlamenti ciklusban tették. Erről is szó esett a Pásztor–Tadić találkozón.

– Mi szeretnénk mindenhol megőrizni a jelenleg létező pozíciónkat, szeretnénk bővíteni őket és arra készülünk, hogy a Demokrata Párttal együtt tudjuk folytatni az együttműködést, beleértve azokat az önkormányzatokat is, ahol az előző években konfliktusok voltak. Elmondtam Tadić elnöknek is, hogy elképzelhetetlennek tartom , hogy azokkal az emberekkel működjünk együtt, akik megmérgezték Szabadka vagy Zenta közéletét. A köztársasági elnök tudomásul vette ezeket a mondatokat és az volt az érzésem, hogy nem először hallja. Tőlem először, de úgy tűnt, a munkatársaitól már hallott erről – mondta Pásztor István.

Szó esett a közbiztonságról is. A pártelnök szerint a gazdatiltakozás mellett ez a másik legaktuálisabb kérdés.

– Tájékoztattam az elnököt arról a helyzetről, ami sok településen a közbiztonság, a vagyonbiztonság szempontjából uralkodik. Mindarról, ami Bácsföldváron, Péterrévén vagy Csantavéren történik. Elmondtam, az elmúlt napok történéseit, mindazt, amiről a lokális rendőri vezetőkkel vagy Dačić miniszterrel folytattam megbeszélést. Arra kértem, köztársasági elnökként hasson oda, hogy erősítsék meg a rendőri jelenlétet, hogy a rendőrség tartsa be és tartassa be a törvényt és próbáljunk közösen fellépni annak érdekében, hogy rendeződjön a helyzet ezeken a településeken. A köztársasági elnök ígéretet tett, hogy amilyen magas szintre ő ezt a kérdést fel tudja emelni, megteszi és olyan speciális egységekkel erősítik meg a szabadkai illetve az újvidéki rendőri körzetet, amelyek mobilisek lesznek és egyfelől a bűnfeltárás és bűnüldözés szempontjából másfelől pedig a rendőrség belső ellenőrzése szempontjából előrehaladást tudnak jelenteni. Ezt azért tartom fontosnak elmondani, mert talán ez ad súlyt mindazoknak a beszélgetéseknek, amelyeket az elmúlt napokban folytattunk. Ugyanakkor jelezni szeretném a nyilvánosság felé, hogy ha ez a fokozott rendőri jelenlét realitássá válik, ne kezdjenek a polgárok ez ellen lázadni. A rendőrség nem a polgárok ellensége, hanem a polgárok védelmét szolgáló állami intézményrendszer. Mindez azért fontos, hogy ne merüljön föl senkiben, hogy önszerveződésben át lehet venni állami funkciókat a közbiztonság javítása érdekében. A polgárok szerepe nagyon fontos: hogy figyeljünk egymásra, de az önbíráskodás veszélyét, ennek a létrehozását nagy ívben el kell kerülni – mondta a VMSZ elnöke.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás